Před pěti lety byl odhalen první telefon s Androidem – HTC Dream (T-Mobile G1)

0

Dnes je tomu přesně pět let, kdy tchajwanský výrobce uvedl první komerční telefon s Androidem. Představený HTC Dream jsme nakonec znali pod názvem T-Mobile G1, neboť právě tento operátor jej zaštítil vlastní značkou a začal jako první prodávat. „Gé jednička“ přišla na trh až o měsíc později, v říjnu 2008, do Česka pak dorazila až na začátku roku 2009.

T-Mobile G1 alias HTC Dream
T-Mobile G1 alias HTC Dream (foto: Wikipedia)

HTC Dream měl charakteristický design. Jednalo se o vysouvák s QWERTY klávesnicí, hlavní systémové klávesy ale zůstaly na místě, nevysunovaly se spolu s displejem. Tento blok byl navíc zešikmený a obsahoval dnes už nepoužívaná tlačítka – zelené a červené sluchátko – a miniaturní trackball.

Dream dostal kapacitní dotykový displej s úhlopříčkou 3,2 palce a rozlišením 320 × 480 px. Telefon poháněl SoC Qualcomm MSM7201A s 528MHz procesorem architektura ARM11. Ten komunikoval se 192 MB RAM, 256 MB úložné paměti, kterou šlo rozšířit microSD kartou. Telefonu nechyběl 3,2Mpx foťák, A-GPS, Wi-Fi 802.11b/g nebo Bluetooth 2.0. Všechny tyto technologie se spolu s 1150mAh akumulátorem podařilo vměstnat do těla s hmotností 158 gramů.

 

Hardware tehdy ale nebyl ta nejzajímavější část telefonu. HTC Dream totiž překvapil novým operačním systémem Android ve verzi 1.0. Tehdy byl ještě hodně jednoduchý a sestával především z aplikací od Googlu. Předinstalován byl Gmail, Mapy, Kalendář, Kontakty, Talk, vyhledávač a samozřejmě i YouTube. Přímou součástí však byl i Android Market, do kterého postupně přibývaly i aplikace třetích stran. HTC Dream nakonec dostal ještě aktualizace v podobě Androidu 1.1, 1.5 Cupcake a 1.6 Donut.

Český T-Mobile začal G1 prodávat 30. ledna 2009. V nedotované verzi za něj chtěl 9999 Kč, při minimální měsíční útratě 2300 Kč byl za korunu. Tiskovou zprávu k uvedení novinky na náš trh si můžete přečíst zde.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář