Předběhněte Ježíška: tipy na PC sestavu a All-in-one pod stromeček

0

Úvod

PC sestavy

Do stolního počítače si můžete poskládat komponenty přesně podle vašeho uvážení, nebo využít služeb profesionálů, kteří s tím mají větší zkušenosti. Starosti s vybíráním lze přenechat na někom jiném – vzít hotovou sestavu je tak lákavé.

Nebudeme vám radit ty nejlevnější počítače do kanceláře jednak proto, že sestava pod 10 000 Kč je skládačkou toho nejlevnějšího a je v podstatě jedno, co koupíte. Výhoda stolního počítače proti notebooku spočívá ve výkonu a ergonomii a ani jednoho s extrémně levnou sestavou nedosáhnete.

Přijdete na prodejnu a řeknete si o nějaký počítač do osmi tisíc. Prodavač odvětí „je to za vosum a půl, můžu to tak nechat? Zabalit, nebo jej vzteky roztřískáte cestou?“ A odcházíte domů s krabicí, kterou bychom vám rozhodně neporadili.

Vynechal jsem malé HTPC počítače ze dvou důvodů. Jednak je již rozebral kolega v článku a za druhé jako nejlepší považuji momentálně Xtremer Ultra 2 Deluxe. Stavět něco takového sám bude sice znamenat nižší náklady, ale nakonfigurovat Linux s XBMC a sehnat slušné dálkové ovládání je už oříšek.

Extravýkonné herní mašiny s více grafickými kartami zvládající nové hry na maximální detaily jsou zase doménou specializovaného serveru Extrahardware.

Pokud vás zajímají skutečné počítače, které využije každý člen rodiny na téměř jakoukoliv práci, tak jste tu dobře.

Základním rozdílem u výběru sestavy je trochu překvapivě český × světový výrobce, od čehož se odvíjí možnosti úprav konfigurace a pestrosti nabídky. Velké značky nabízejí několik modelů pro celý svět a o konkrétních komponentech se rozhoduje v centrále.

Na výběr máte mezi světovými značkami Acer, Asus a HP. Lenovo se teď orientuje hlavně na All-in-one, Asus má omezenou nabídku základních a pak až drahých herních počítačů série Republic of Gamers a HP má v nabídce počítačů hodně, ale zaujal nás pouze jeden. Stejně jako u Aceru.

Lépe pořídíte u českých výrobců

Tím nabídka světových značek končí, lépe pořídíte u těch českých. Vlastní sestavy dělá Alza, Alfa, T.S. Bohemia (Barbone), Mironet, Softcom, 100Mega (HAL3000) a eD’system (Lynx). Najdete ještě další malé výrobce, třeba X-COMputers, který se specializuje na přetaktované sestavy na míru.

U všech sestav silně doporučujeme aspoň malé SSD na systém v kombinaci s alespoň 1TB diskem, u kterého na výkonu pak už skoro nezáleží. Nebojte se říct si na prodejně o úpravu konfigurace: třeba Core i5 místo i7, nebo DVD místo Blu-ray, čímž na výsledné ceně můžete ušetřit.

Výrobci se nachází v přechodu mezi Windows 7 a Windows 8, přičemž vám vyjdou vstříc, když řeknete: ne, já chci jiný OS.

All-In-One

Nejznámějším Olinem je iMac, ale jde o běžný typ počítače i ve světě PC. Takové počítače měly donedávna nižší výkon, jenže rozdíl se poslední dobou stírá. Samozřejmě až na hry, kde pořádná dedikovaná grafika stále dělá své.

Veškerý počítač je zabudovaný v monitoru a pod stolem může být prázdno a čisto. To samozřejmě znesnadňuje případnou výměnu monitoru a koupě druhého jako rozšíření pracovní plochy je o něco náročnější na sladění.

Na počítače All-in-one se zaměřuje hlavně Lenovo, Acer, HP a MSI. Olin má dané šasi, kde si moc vymýšlet nemůžete. Uvnitř sice najdete i výkonné procesory Intel Core a notebookový disk není problém doplnit externím paměťovým úložištěm, ale na nejnovější hry nejsou tyto stroje stavěné. Uživatelsky výměnná bývá ještě paměť.

Zaměřte se na displej a nechtějte nic horšího, než  fullHD rozlišení. Bohužel narazíte většinou na 1 080 px na výšku místo 1 200 px, ale to je stejné i u samostatných monitorů. Rozdíl je to ale velký a pokud to jde, berte 1 200 px.

Typ panelu IPS označován bývá, bez označení se pak většinou jedná o TN. Jednoznačně berte IPS, nebo podobnou technologii a TN panelům se v roce 2013 obloukem vyhněte.

Počítače v monitoru jsou většinou nějak designově upravené, aby upoutaly na první pohled. Pravidlem je značková klávesnice s myší, na kterých se ale zřídkakdy dobře píše. Světlou výjimku tvoří například Lenovo, které k vyšším modelům dodává kvalitní klávesnici.

 

PC sestavy

Vybral jsem dvě sestavy velkých výrobců, které se jako jedny blíží našim ideálům a obě se pokusíme sehnat ještě do konce roku na recenzi. Mezi českými firmami jsem měl jasno: velmi nás zaujala sestava Alfa Gamer N660, která je teď před vánoci asi tím nejlepším na trhu.

TIP: Acer Aspire G3620

V nabídce Aceru se nedávno objevil nový kousek označený jako Acer Aspire G3620. Uvnitř má 1TB disk s 16GB cache – takové řešení se blíží výkonu samotného SSD na systém. Vypalovačka DVD kombinovaná se čtečkou Blu-ray nám přijde trochu zbytečná, naproti tomu procesor Core i5-3470 na 3,2 GHz plně odpovídá dnešním požadavkům na výkon. K sestavě dostanete klávesnici s myší, a ačkoliv jsme je ještě neviděli, už teď lze předpokládat, že půjde jen o nejzákladnější modely. Cena je příjemných 23 990 Kč.

TIP Acer Aspire G3620  
procesor: Intel Core i5-3470
grafika: GeForce GT 645
SSD: –
disk: 1 TB (16GB SSD cache)
OS: Windows 8
cena: 23 990 Kč
 
 
 
 
 

 

TIP: HP ENVY h8-1401ec

HP za vyšší cenu 26 990 Kč je založen na čipové sadě Z75 s výkonným procesorem Core i7. Má 16GB SSD pro zrychlení systému, jež opět využívá jako cache k 2TB disku. Sestavu doplňuje GeForce GTX660, vše ale v lesklé skříni. Pokud preferujete značku HP, donedávna největšího výrobce počítačů na světe, tak tento model by mohl být tím pravým.

TIP HP ENVY h8-1401ec  
procesor: Intel Core i7-3770
grafika: GeForce GTX 660
SSD: –
disk: 2 TB (16 GB SSD cache)
OS: Windows 8
cena: 26 990 Kč
 
 
 
 

 

TIP: Alfa Gamer N660 Military Class III

Z nabídky českých výrobců lze doporučit sestavu Alfa Gamer N660 Military Class III, která vyhrála náš test herních počítačů. Vyvážená sestava je osazena v téměř dokonalé a odhlučněné skříni Fractal Design Define R4 a má velmi rychlý SSD disk. Tento počítač se opravdu povedl.

TIP Alfa Gamer N660 Military Class III  
procesor: Intel Core i5-3450
grafika: GeForce 660 GTX
SSD: Crucial M4 128 GB SSD
disk: 1 TB
OS: Windows 8
cena: 24 490 Kč
 
 
 
 

 

 

All-in-one

Počítače v monitoru také prochází přechodem na Windows 8, čímž konečně dostávají smysl jejich dotykové obrazovky. Hraje se hodně na design, klávesnice s myší ladí s rámečkem okolo displeje a celý takový počítač je hodně úsporný. Bohužel si v něm skoro nic nevyměníte, proto musí být perfektní již v době jeho koupě. Momentálně se nám hodně líbí novinka od Lenova a kdo chce ušetřit, může sáhnout po lehce starším HP.

TIP: Lenovo IdeaCentre A720

Velký 27″ dotykový displej s rozlišením 1 920 × 1 080 px je vyveden v hliníku. Mezi přednosti patří polohování – počítač jde úplně sklopit, čímž se otevírá možnost ovládat jej jako surface.

TIP Lenovo IdeaCentre A720  
procesor: Intel Core i7-3610Q
grafika: GeForce GT 630M
SSD: –
disk: 1 TB
OS: Windows 7 nebo 8
cena: 39 999 Kč
 
 
 
 
 

Zatím jej seženete s Windows 7, který je vhodnější na práci, ale pro využití dotykové vrstvy se bude více hodit Windows 8. Vedle 1TB disku a rozhraní USB 3.0 působí trochu zbytečně Blu-ray mechanika, naopak velmi se k této sestavě hodí DVB-T tuner. Dodané příslušenství se Lenovu povedlo, na klávesnici se píše výtečně.

 

TIP: HP TouchSmart Elite 7320

Menší All-in-one s matným displejem pouze 21,5″ si zachovává dobré rozlišení full HD. Dotykový displej s Windows 7 nevyužijete, takže jej můžete brát jako skrytou funkci pro budoucnost, až se rozhodnete přejít na Osmičky. V nabídce je i podobný model s novější systémem. Jen průměrnou konfiguraci zde vyrovnává HP rozumnou cenou.

TIP HP TouchSmart Elite 7320  
procesor: Intel Core i5-2400S
grafika: HD 2000
SSD: –
disk: 500 GB
OS: Windows 7
cena: 19 390 Kč
 
 
 
 
 

 

Příslušenství: myš a klávesnice

K sestavě i k počítači All-in-one samozřejmě patří klávesnice a myš, které rozhodně nevybírejte podle vzhledu. Hlavně klávesnici, jež bude disponovat zhuštěnými designovými tlačítky, omlaťte výrobci o hlavu a vemte model s konzervativním rozložením kláves. A jakmile jednou okusíte podsvícený model, nebudete chtít jinak.

Abych vás ušetřil složitého vybírání, zvolil jsem pouze jednu myš a jednu klávesnici, které však považuji za špičky ve svých kategoriích. Samozřejmě pro normální lidi – extrémní hráči či milovníci padesáti přídavných tlačítek se mnou souhlasit nemusí; těm ale není třeba radit.

Naprosto vynikající je stále Logitech Illuminated Keyboard (drátová verze), která se prodává již od roku 2008. Osobně na ni nedám stále dopustit a přes vyšší cenu 1 979 Kč ji doporučuji i vám.

Logitech Illuminated Keyboard

 

U myši se traduje, že nejlepší kousky dlouhodobě vyrábí Logitech a Microsoft; což nehodlám nijak vyvracet. Pokud ale hledáte kvalitní myš za rozumnou cenu, podívejte se třeba na A4Tech F7 V-Laser.

A4Tech F7 V-Laser

Za 450 Kč nabízí výbornou ergonomii, opletený USB kabel a programovatelná tlačítka – nahraná makra jsou uložena přímo v interní paměti myši. Za sebe mohu doporučit Ctrl+C a Ctrl+V na boční tlačítka a Enter na přídavné tlačítko u kolečka.

Nezapomeňte k vybrané sestavě kromě těchto kvalitních periférií přibalit dva velké monitory (vážně, jeden displej je málo) a dobré repro. Veselé skorovánoce.

 

Další kategorie Vánočních tipů

Pokud jste si náhodou ten pravý dárek nevybrali v této kategorii, můžete zkusit štěstí v těch následujích.V každé kategorii najdete námi poctivě odzkoušené zástupce, většinou i s odkazy na jejich recenze. A pokud byste si ani tak nevybrali, najdete v každém článku spolehlivého průvodce, který vám s výběrem toho pravého dárku zaručeně pomůže.

HTPC Reproduktory Fotoaparáty a kamery
     
All-In-One počítače
 Hardware  Software
     
 Myši a klávesnice  LCD televize Mobilní telefony
     
Notebooky Čtečky knih Příslušenství k notebookům
 Tablety  Tiskárny Monitory

 

.

Ohodnoťte tento článek!