Předpověď: Chrome porazí Firefox už za 3 měsíce

0

Podle čísel StatCounteru už Chrome drží více než 22 % tržního podílu. Dvojkou mezi prohlížeči je Firefox s necelými 28 % a stále vede Internet Explorer s přibližně 43 %. Jenže IE padá rychle, Firefox pomalu, zato Chrome stále letí neuvěřitelným tempem vzhůru. Během prvního roku existence sebral skalpy Opeře i Safari a podle našich předpovědí už brzy přeskočí i Firefox. Excel nám chytře spočítal (polynomickou regresí), že to bude někdy mezi říjnem a listopadem letošního roku. A se zachováním současného tempa si to rozdá s Microsoftem přibližně v květnu 2012.

Předpověď má samozřejmě rezervy a takto do budoucna už odhadovat nelze, neboť hrozí zkreslení mnoha vlivy. Zatímco porážka Firefoxu je zřejmě nevyhnutelná, na Internet Exploreru existuje kriticky závislá skupina (firmy), která zkrátka přejít na alternativu nemůže. Firefox zaměnitelný je, IE nikoliv. Otázkou je, kde ona kritická hranice leží. Pokud je to okolo 30 % trhu, může Chrome bodovat.

Poslední dobou roste také podíl Safari, už dávno se nepřetahuje se stagnující Operou. Se sestupnou tendencí Firefoxu se může Safari stát tržní trojkou. Ale určitě ne dříve než v roce 2013.

Ohodnoťte tento článek!