Předpověď: „Sedmičky“ přeskočí Windows XP už na podzim

0

Na podzim, kdy Windows XP oslaví 11. výročí, už možná tato legenda nebude nejpoužívanějším systémem v Česku. Vista na vítězství nikdy neměla, ale Windows 7 to podle vzrůstajícího trendu dokážou.

Měřit podíly v operačních systémech nebo prohlížečích je složitá alchymie. Zvolený algoritmus má na výsledky obrovský vliv, protože podle některých už starší systém padl. My ale nejvíce věříme statistikám Rankings.cz, které vycházejí z údajů Gemiusu, jenž spolehlivě měří i návštěvnost českého internetu prostřednictvím NetMonitoru. Nikdo jiný nemá bohatší veřejně přístupná data.

Jak se totiž ukázalo, na měřeném vzorku velmi záleží. A také firmy zabývající se vývojem systémů a prohlížečů používají především ty, které se jim hodí do krámu. O rozdílech dvou hlavních, StatCounteru a Net Market Sharu, jsme si už dlouze povídali v prosinci. Obě služby disponují i regionálními filtry. Do naší tabulky jsme zavedli i čísla měřiče Toplist (zřejmě nejméně spolehlivá metoda), reportu Google Analytics z webů Cnews (omezený vzorek technicky založených lidí) a pak celonárodní Rankings.cz, který by měl podat výsledky nejbližší realitě.

A rozdíly nejsou zrovna malé. Pouze Ranking.cz ukazuje, že Windows 7 ještě nejsou numero uno. Na XP ještě ztrácí asi šest procentních bodů. Ani Net Market Share, kterého si nejvíce vážíme pro globální statistiky, si s těmi českými nejspíš moc dobře neporadil. Velkou odchylku totiž naměřil u podílů Linuxu a Mac OS X, které pasoval těsně pod Windows Vista.

Systém Rankings Statcounter Net Market Share Toplist Cnews
Windows XP 45,8 % 37,0 % 34,5 % 39,1 % 27,1 %
Windows Vista 11,2 % 10,4 % 8,0 % 9,6 % 6,6 %
Windows 7 39,3 % 47,0 % 43,7 % 41,9 % 72,7 %
Mac OS X 0,8 % 2,7 % 6,0 % 3,3 % 1,5 %
Linux 0,8 % 1,7 % 7,0 % 3,1 % 2,6 %
  zdroj zdroj zdroj zdroj  

Ale dost plkání nad kouzelnou tabulkou. Zde je zmiňovaná předpověď. Výchozím bodem je duben 2009. To ještě Windows 7 nebyla na trhu, ale vzhledem k veřejnému testování beta a RC verzí je už Ranking.cz zahrnul do svých čísel. Graf končí v prosinci 2012, poslední reálná čísla pak v únoru. Od března už pokračuje regresní křivka.

Pokud se trend záhadným způsobem nemění, Windows 7 se postaví do čela někdy kolem začátku listopadu. V tu dobu se už možná budou prodávat počeštěné edice Windows 8 a bitva o trůn může začít znovu.

Předpověď: „Sedmičky“ přeskočí Windows XP už na podzim
Ohodnoťte tento článek!