Přejděte na ethernet o rychlosti 25 Gb/s

Moderní aplikace a streamování Full HD videí kladou nároky na vyšší propustnost a nižší latenci sítě. Dell EMC má řešení v podobě rychlejšího ethernetu.

0

Ethernet momentálně prožívá nevídaný comeback, a to zejména díky nárokům kladených novými technologiemi jako rychlá Wi-Fi 802.11ac, in rack networking pro virtualizační platformy a softwarově definované úložiště (SDS). Každá z těchto technologií klade zvýšené nároky na propustnost sítě, nicméně hlavním kritériem pro většinu uživatelů jsou pořizovací náklady a celkové úspory prostředků spojené s přechodem na nové technologie.

25 Gb/s je nové 10 Gb/s

Ethernet na tyto požadavky reagoval navýšením přenosové rychlosti na 2,5 respektive 5 Gb/s bez nutnosti investic do nové strukturované kabeláže. Ta byla požadovanáaž při přechodu na 10Gb/s ethernet.

Ekonomické argumenty v datových centrech u tzv. top of the rack networkingu jsou ještě jednodušší. Dnes zažitá kombinace 40Gb/s ethernetu pro připojení do core switchů a 10Gb/s ethernetu směrem k serverům nebyla většinou uživatelů přijata pro svoje vysoké pořizovací náklady, zejména kvůli vysoké ceně 40Gb/s optických modulů.

Proč je 25 Gb/s dnes výhodnější, než 40 Gb/s?

Oproti tomu dostupnost 25Gb/s konektivity na straně serverů 14. generace a 25Gb/s top of the rack switchů od firmy Dell EMC činí upgrade konektivity finančně zajímavější pro širší skupinu uživatelů. 25Gb/s ethernet nabízí 2,5× větší propustnost oproti 10Gb/s ethernetu, nicméně v porovnání s 40Gb ethernetem dosahuje těchto rychlostí za použití jedné datové cesty.

To znamená, že switche a optické moduly jsou vyráběny efektivněji a tím pádem levněji než u již zmiňovaného 40Gb/s ethernetu, který potřebuje pro dosažení potřebné rychlosti čtyři cesty.

Switch

Nasazení 25Gb/s ethernetu znamená v konečném důsledku podstatné snížení nároků na potřebnou kabeláž, počet switchů, místo v racku a nároky na chlazení v porovnání s kombinací 10Gb/40Gb ethernetu. 25Gb/s ethernet switche také nabízí tzv. drop-in upgrade díky své zpětné kompatibilitě s 10Gb/s variantou a to i bez nutnosti upgrade serverů.

Výhody 2,5× navýšení rychlostí ocení každý uživatel, který řeší zvýšené nároky na propustnost serverů a výkonných ukládacích platforem, případně technologie typu SSD NVMe a PCIe 3.0.

Dell EMC nabízí po omezenou dobu 25Gb/s switch S5048-ON za cenu 10Gb modelů. Přijďte se přesvědčit, co by to pro Vás znamenalo.

AUTOR: Zbyněk Houska, Consultant Networking & Security ze společnosti DNS a.s.

Ohodnoťte tento článek!