Překlad je warez. Čeští distributoři mažou soubory ze serveru titulky.com

1

Že se nesmí sdílet software, e-knihy, hudba ani filmy, je snad každému jasné. Loni už i české soudy začaly účinně trestat filmové piráty, jako byl Nerez. Trendem letošního roku možná bude boj proti titulkářům. Na největším českém serveru titulky.com se totiž od ledna ztrácejí některé překlady. V diskuzním fóru členové identifikovali filmy u nás distribuované Falconem a HCE. Jedná se například o titulky ke snímkům Django Unchained nebo Total Recall. Majitelé práv se brání a nechají soubory odstraňovat.

Titulky.com
Titulky.com

Titulky, ač je někdo může vytvořit z odposlechu a dá si s tím velkou práci, totiž stejně jen přepisují dialogy z filmu či seriálu. A dialogy jsou samozřejmě chráněny autorským právem. Tudíž sdílení titulků by mělo být nelegální stejně jako zveřejňování filmů nebo zvukových stop. Nepamatuji si případ ze světa, kdy by se kvůli titulkům někdo soudil. Naopak je to obvykle dobrá líheň schopných překladatelů, kteří nakonec mohou díky této „disidentské“ práci získat nové zaměstnání. V Česku proto můžeme být znovu první.

 

Už loni jsem v době, kdy spolu s Megauploadem končily i ostatní filehostingy, kontaktoval provozovatele titulky.com, jestli se rovněž nebojí ztráty byznysu.

Cnews.cz: Hezký den,

možná jste v posledním měsíci zaregistrovali zátahy, zavírání a změnu podmínek některých pirátských serverů, kde si uživatelé vyměňovali hudbu, filmy apod. Zvlášť případ Megauploadu mi trochu připomíná i Titulky.com. Poskytujete jinak zcela legální službu, která je ale zneužívána ke sdílení souborů, ke kterým uploadeři většinou nemají práva. I když si dají tu práci a titulky sami přeloží, přečasují apod., stále patří autorská práva k dialogům filmovým tvůrcům. Zkrátka jako by se někdo svépomocí rozhodl překládat a prodávat cizí knihy, aniž by si vyžádal povolení. Navíc mnohé titulky vznikly přímým zkopírováním z filmových nosičů. A stejně jako onen Megaupload i Titulky.com své uploadery odměňují.

Nemyslím si, že by vlastníci práv šli i po serverech, jako provozujete vy (alespoň zatím ne), proto bych se rád zeptal, jestli už si na vaše podnikání někdo stěžoval. Jestli už distributoři nepožadovali stažení některých souborů, protože vlastně patří jim. Byli byste na takový spor vůbec připraveni?

Martin Kroulík (Titulky.com): Dobrý den,

nestěžoval, ostatně nemyslím, že by někdo měl důvod. Titulky.com mj. slouží k propagaci eshopu s legálními filmy primaDVD.cz, patřící stejnému provozovateli. Titulky.com navíc neodměňují za upload a následné stažení, ale za body, které lze sbírat i jinou aktivitou, např. i diskuzními příspěvky.

Po roce se situace očividně změnila. Situaci budeme nadále sledovat.

Překlad je warez. Čeští distributoři mažou soubory ze serveru titulky.com
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

1 komentář