Překvapení: Dell bude mít servery s VIA Nano

0

Kopněte si, dokud leží na zemi! Po pokutě ve výši přes miliardu eur přispěchal s dalším ne moc pozitivním (pro Intel) oznámením zrádný Dell. Jestli to bude nakonec podobně důležité, jako když se tento texaský největší výrobce počítačů rozhodl konečně dělat produkty s procesory AMD, ukáže až čas.

Dell odvážně oznamuje produkci serverů založených na řešení VIA. Z názvu Fortuna XS11-VX8 je patrné, že používají zřejmě čipovou sadu VIA VX800 a leží mimo obvyklou řadu PowerEdge. Co už z názvu patrné není, to je osazený procesor: VIA Nano L2200 (1,6 GHz). 64bitové Nano podporuje virtualizaci (VMX), má velmi nízkou spotřebu a výkonem na takt předčí konkurenční Intel Atom. K tomu přidává specialní jednotky pro šifrování.

Nano server

Prototyp nezabere v blade serveru více místa než 3,5″ disk, celý stroj (2U) tak pojme 12 těchto chytrých šuplíků (1U). Každý z nich může nést 1–3 GB RAM a lze přidat i 2,5″ disk. Každý ze serverů spotřebuje 20–29 wattů, v idle pak jen 15 W. Komplet má stát 4800 USD, na jeden server to pak vychází kolem 400 USD.

Dell VIA server

Se společností VIA to v poslední době nevypadá vůbec špatně. Dostává se do hry na několika frontách a tvoří onen pověstný jazýček vah na misce. Sázka VIA/S3 na úsporné technologie se začíná zdát jako správná cesta: úsporné servery, levné (a úsporné) netbooky a nettopy, to vše jde do módy. Pro společnosty VIA by mohla být důležitá také platforma Nvidia Ion 2.

O podobném, ale zdaleka ne úplně stejném produktu Supermicro X7SLA využívajícím procesory Intel Atom jsme psali nedávno.

Test procesoru VIA Nano L2200 ve srovnání s dalšími 1,6GHz procesory (Atom, Celeron, Sempron a C7-M), najdete na našem diskuzním fóru.

Zdroj původní zprávy: eWeek, The Register

Ohodnoťte tento článek!