Překvapení v levných SSD. Crucial BX300 přináší 3D NAND typu MLC a navíc dobrý výkon

28
SSD Crucial BX300

Nových SSD s pamětí NAND typu MLC se moc neobjevuje a už se skoro připravujeme, že z nich bude luxus, minimálně když se i ve výkonnější kategorii NVMe modulů objevuje skoro pořád jen TLC. Znenadání tady ale máme cosi jako „zachránce“, přicházejícího z nečekaného směru. Po tom, co Micron neboli Crucial loni přišel se svým prvním diskem založeným na 3D NAND, řadou MX300 s čipy TLC, totiž letos stejná firma přichází s novinkou s lepší 3D NAND typu MLC. Ale paradoxně ji pouští do nižší řady, která se bude jmenovat BX300.

 

MLC zpět v levných SATA discích

Situace se tedy obrátila proti minulosti, kdy řada MX200 stavěla na MLC a BX200 zase na TLC, každopádně ale nově vydaný disk Crucial BX300 přináší skutečně MLC NAND. Jde o čipy z první generace 3D NAND od Micronu a Intelu (s 32 vrstvami), které mají ve verzi MLC kapacitu 256 Gb (32 GB), zatímco TLC „nese“ 384 Gb. Tím pádem u BX300 odpadá nepravidelnost kapacit a problém s počtem čipů. Použití MLC by mělo slibovat lepší výdrž, byť Intel/Micron používají stále technologii plovoucích hradel. Patrně je ale i pokusem vylepšit výkon tohoto SSD a zatraktivnit ho vůči Samsungu 850 Evo, který v segmentu SATA disků, kam patří i Crucial BX300, stále představuje cosi jako měřítko ostatních konkurentů, ačkoli již docela letité.

Zatímco MX300 má pomalejší TLC NAND, ale naopak lepší řadič, u BX300 je to do značné míry obráceně. Crucial disky založil na řadiči Silicon Motion SM2258 jen se čtyřmi kanály, ovšem výkon je dle recenzí přesto dosti slušný, zřejmě se jej podařilo dobře vyladit a MLC také pomáhá. Použit je s DRAM bufferem na bázi paměti DDR3, ale opět také s technikou SLC cache o fixní velikosti. Crucial nabízí celkem tři modely disku BX300, všechny v provedení SATA 6Gb/s s 2,5″ pouzdrem. Kapacity jsou 120 GB, 240 GB a 480 GB. To je bohužel konec, Crucial se z nějakého důvodu rozhodl větší kapacity nenabízet, snad aby tolik nekazil prodeje modelu MX300. Také se nabízí teorie, že motivací disku BX300 je hlavně pokrýt ony nízké kapacity, pro které se 384Gb čipy TLC nehodí a proto je nutná MLC NAND. Ve vyšších kapacitách je už pro Micron výhodnější prodávat Crucial MX300 s pamětí TLC.

Na papíře Crucial BX300 nabízí sekvenční čtení 555 MB/s a sekvenční zápis 510 MB/s. Náhodný zápis má činit 90 000 IOPS u všech modelů, ale náhodné čtení už vykazuje rozdíly. 120GB model složený jen ze čtyř čipů NAND zde patrně trpí zpomalením s jen 45 000 IOPS, zatímco větší modely dosahují 84 000 a 95 000 IOPS. Podle testů (například AnandTechu, Tom’s Hardware) je minimálně 480GB model v reálném výkonu jen mírně za výkonnými SATA SSD jako je Samsung 850 Evo a Pro nebo Intel 545s. Papírově silnější TLC disky s SLC cache (jako MX300) dokáže Crucial BX300 porazit v udržitelném výkonu, neboť po vyčerpání zapisovanícho bufferu (či při vysokém zaplnění kapacity disku) nemá tak velký propad rychlosti. Crucialu se také prý podařilo odstranit problém řady BX200 s dlouhým probouzením ze spánku.

Crucial BX300
Kapacita / model
120 GB
  240 GB 480 GB
NAND MLC 3D NAND MLC 3D NAND MLC 3D NAND
SLC Cache 4 GB 8 GB 16 GB
Cache (DRAM) 256 MB DDR3 256 MB DDR3 512 MB DDR3
Sekvenční čtení 555 MB/s 555 MB/s 555 MB/s
Sekvenční zápis 510 MB/s 510 MB/s 510 MB/s
Náhodné čtení (4K) 45 000 IOPS 84 000 IOPS 95 000 IOPS
Náhodný zápis (4K) 90 000 IOPS 90 000 IOPS 90 000 IOPS
Garantovaný objem zápisu 55 TB 80 TB 160 TB
Cena 60 $ 90 $ 150 $

Co je u Crucialu BX300 poměrně špatné, je garantovaná výdrž. Ať už jde jen o politiku, nebo pro to firma má skutečný důvod, přes použití MLC NAND je u 120GB modelu garantováno jen 55 TB, u 240GB jen 80 TB a 480GB disk 160 TB. To trochu kazí radost z MLC, byť člověk asi může doufat, že realita bude lepší. Nicméně Micron/Crucial také na disky BX300 dává jen tříletou záruku, zatímco mnohá konkurence nabízí pět let.

Díky slušnému výkonu by se Crucial BX300 měl stát poměrně atraktivní volbou, pokud se v obchodech bude objevovat za konkurenceschopné ceny (oficiální částky jsou 60, 90 a 150 dolarů za 120, 240 a 480GB model, u nás zatím v obchodech nejsou). Díky podpoře úsporných technologií (Device Sleep) jej lze uplatnit i v notebooku. Zajímavý by mohl být i pomalejší 120GB model, neboť stále půjde o moderní SSD s kvalitním základem a 3D NAND, zatímco poměrně dost nových SSD tuto kapacitu a zájemce tak nyní musel vybírat z různých zastaralejších „reliktů“. A zejména je tu ona MLC NAND, což může dodat větší klid uživatelům, kteří by se báli opotřebení buněk nebo choulostivosti technologie TLC.

Překvapení v levných SSD. Crucial BX300 přináší 3D NAND typu MLC a navíc dobrý výkon
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

28 KOMENTÁŘE

 1. Intel 535 (MLC 16nm) mi odešlel po půl roce na dvou různých strojích dva různé kusy, zatímco Intel 530 (MLC 20nm) neodešel ani po 3 letech, zmenšování výrobní technologie a MLC->TLC je cesta jak udělat z technologie SSD typickou spotřební věc tak aby ve většině případů odešla těsně po záruce, tohle prostě nekoupím!

  • Myslím že zmenšování výrobní technologie u věci jako je SSD, CPU ap. pro běžné lidi, je opravdu cestou k laciné spotřebce která tak tak přežije záruku, bohužel. Jinak, koukám na to jako na hlavolam a nevím si s tím rady. Co je tak překvapivého na SSDčku o kapacitě 240GB za cca 2500 ká? A hlavně mi neříkejte, že to, že tam jsou NAND typu MLC.

  • Možná to není úplně o té božské přepisovatelnosti buněk, ale prostě jen o mizerné značce kterou pěkně doplňuje mizerný řadič. Kdo by si dnes koupil SSD Intel? Začal dobře, ale taky rychle skončil.

  • To ano bohužel 1TB ssd zrovna není levná záležitost pro normálního člověka přeci jenom 7000,- (nejlevnější) neni pakatel sám používám jenom Kingston SSDNow UV400 480GB kupovaný ještě za 2999,- v alze a ted stojí 4499,- docela nárust.Ale to ticho a rychlost oproti klasickému disku je super dlouho jsem váhal jestly si ssd pořídit al jsem rád že jsem to udělal.Nejhorší je že se objem her pořád zvěčuje a 500Gb ssd brzo nebude stačit třeba Final Fantasy 15 na pc má mít 170Gb Gears of War 4 90+ je to hruza kéž by ceny ssd šli níž.

   • „Ale to ticho a rychlost oproti klasickému disku je super“ Amen Bratře !

    Sám používam ešte len krátko 525+500GB SSD na W10/Hry/Fotky/dokumenty a 3TB v externom USB 3.0 boxe ktorí zapínam len pri mutimed. súboroch a zálohe a nielen tá rýchlosť ale ako píšeš aj to ticho je „fascinujúce“.
    Ono, moje 3TB je WDčko Blue čo nie sú nijako obzvlášť hlučné disky ale u mňa aj tak hravo prehlušil ostatné časti PC a s SSD som už veľmi blízko minimálnej hlučnosti – už hučí vlastne len CPU fan…

    Ale to, že ceny, stále je to oproti HDD drahá sranda i keď na druhej strane, koľký z nás ešte len pred 3-4rokmi o 500GB-1TB SSD len snívali ?

 2. Tak to já si o nich klidně nechám ještě zdát. Mám v PC celkem 4HDD – celkem mají kapacitu 5TB, plus jeden 1TB ještě venku.
  Raději si koupím 2TB klasický disk 7200 ot. než SSD. K čemu? rychlost možná, ale na to co v pc dělám mi klasický disk stačí…. hluk? Nějaký vydávají a co… nemám ho u hlavy. Rozhodně je pc hodně tiché i díky dobré skříni.Větší hluk vydávají ventilátory při plném výkonu chlazení.

  • „rychlost možná, ale na to co v pc dělám mi klasický disk stačí“ sám sis odpověděl, SSD ti dá rychlost, pokud ji nechceš tak si ho nekupuj, tak jednoduché to je. Spousta lidí ti zase řekne, že ta rychlost je tak návyková, že cokoli s plotnou se jeví jako utrpení. Já jsem jeden z nich. Zapnout PC, naběhne během pár vteřin a okamžitě jde používat, nemusím čekat minutu až se vše dohrabe a pak mu dát hrabat další. Vše je hned použitelné.

   • Já souhlasím s tím, že na system je SSD výborná (daleko lepší než plotnový disk) věc, ale určitě bych neargumentoval větou „Zapnout PC, naběhne během pár vteřin a okamžitě jde používat, nemusím čekat minutu až se vše dohrabe“ 🙂 Mám k tomu dva důvody. Ad1) Neznám nikoho (ale netvrdím že někdo takový neexistuje samozřejmě) kdo potřebuje na PC pracovat „během pár vteřin“ po zapnutí, notabene když ten rozdíl mezi SSD a plotnou třeba u mě byl asi půl minuty a Ad2) Třeba já, PC nevypínám vůbec, klapnu po klávese a uspávám (do paměti), takže při spuštění nejenže jsem rychlejší i s plotnovým diskem než kdekdo s SSD kdo zapíná/vypíná, ale mám okamžitě otevřeno všechno co jsem otevřeno (rozděláno) měl když jsem uspával, to prostě při vypínání/zapínání PC nedáš s jakýmkoliv SSD 🙂 Takže tohle jako argument fakt neberu. Když se ale budeme bavit o samotné práci, tak tam ani moc není o čem, SSD je jasná volba. Z toho ale plyne že (pokud nejsi teenager nebo magor, co musí mít nainstalováno všechno a taky všechno cpe na systemový disk) 250GB SSD musí stačit naproto každému 🙂

    • Já používám suspend to disk, taky nevypínám. Jelikož PC nemá záložní zdroj elektřiny, tak suspend to ram nepřichází v úvahu. Tady by se už plotna zadýchala víc než SSD. A že neznáš nikoho kdo potřebuje pracovat hned, to ničemu nevadí, já mnohdy taky nepotřebuju, ale jsem rád, že můžu, zvlášť když to občas potřebuju. Rychlejc se to i uspává. Jak jsem psal, ta rychlost je tak návyková, že plotna pak působí jako věčnost. Na systémovém disku mám jen systém a programy, ale to je největší žrout, i když omezuju co může startovat/updatovat po startu/probuzení, tak toho je i tak dost. A s plotnou je na minutu mrtvo, s SSD když na cokoli kliknu začne se to otvírat. Nevím, každý s kým sem mluvil po přechodu na SSD má úplně stejné pocity. Zapnu a můžu hned cokoli. Pokud to pro tebe není argument, budiž, mě a ostatním to velice vyhovuje a jakákoli mašina bez SSD je už utrpení. Ono když to pak najede a disk má klid, tak SSD nebo plotna je na jednoduché operace skoro stejná. Jezdit si po webu a nudit se, na to SSD není potřeba. A i takový lidé SSD oceňují. A magor tedy asi jsem, protože díky SSD už nemusím tolik řesit, abych každou blbost co už nepotřebuju musel odinstalovat, už nejsem otrokem PC v zájmu zrychlení udržovat v systému jen to nezbytné. S SSD je mi to jedno, pracuje a startuje to pořád dost rychle, cca 6-7 let starý systém upgradovaný z win7 na 10, takže balastu tam mám už dost, ale směju se těm co 2x ročné otrocky dělají clean install, jen aby je to tolik nezdržovalo, to by mě vážně nebavilo.

     • Ale tak jasné, ta práce s SSD vs. HDD je sto a jedno, s tím já souhlasím. A jinak to že Windows za rok nabobtnaji až k nepouzitelnosti, to je chyba toho systému a hlavně pruseru zvaném registry, to ani není věc SSD nebo HDD. To prostě na Linuxu nikdy nepoznám 🙂 A jinak, na zasvineněném systému nepracuji už z principu a to bez ohledu na to z čeho jede. Windows jsou po dvou letech nepoužitelné a 6 let, ještě po prřeplacnutí jednoho operaku druhým, to už považuju za zvěrstvo, sorry jako 🙂 Ale kdo chce kam ….

     • Jenže ono to funguje a stabilně, tak proč se s tím s*át? S plotnou bych to asi řešil, s SSD nemusím a můžu řešit jiné first world problémy. Taky jsem to rád měl čisté, snažil se nenechat registry proměnit v příšeru z jiné galaxie, ale ty poslední roky na to úplně kašlu, spoustu věcí ani neodistaluju a pořád je to raketa. Ani jsem nečekal, že by desítky tak pěkně fugovali po tom přemlasku, ale bez problémů. Jediné co mě štve, že ty velké upgrady (teď naposledy CreatorsUpdate) nějak zresetují wake armed devices a shodí mi MediaCentre. Ale tak teď už jsem byl poučen z minula a jen sem to zase pozakázal a MediaCentre zase nainstaloval. Prostě to funguje k mé spokojenosti dostatečně a nemusím se o to starat, nemusím tomu sloužit, slouží to mě. To zase o linuxu tvrdit nemohu, tomu musím pořád sloužit já, alespoň mi to tak přijde.

     • Asi máme každý jiné požadavky a každý jinak chápeme termín „dobře funguje“ to nemá SSD zdaleka co dělat, jsou mnohem důležitější věci a důvody proč mít čistý systém a vzhledem k tomu že máme například Acronis True Image a není třeba už nikdy nic znova instalovat, není důvod ten systém čistý nemít a sušit ho na PC deset let 🙂 A co se. Linuxu týče, pocit že mu slouží já, jsem měl naposledy před mnoha lety když jsem s ním začínal, ale to má každý začátečník s každým systémem. Teď už slouží on mi a narozdil od Windows, respektive od jejich výrobce po mě nechce vůbec nic, ani peníze, ani data 🙂 Všechno je to o prioritách a o vůli 🙂

     • A k čemu přesně je ti image čistého systému? Nebo to vždycky nahraješ čistou image (dejme tomu rok starou) a všechno aktualizuješ, přidáváš nové aplikace a pak zase udělat image než to začneš používat? Nebo jak s tím pracuješ, aby to nebyl příšernej voser. Dělat inkrementální zálohy neřeší zasírání systému. Programy a konfigurace stárnou. Takhle to pro mě je otročení systému pro neznatelný výkon navíc, leda tak pro dobrý pocit. To už leda jet na virtuálech, základ držet na hostu a experimenty a pokusy dělat na virtuálech, ale na to by byly potřeba další licence.

     • No vždyť Ti to vysvětluju celou dobu 🙂 Zaprvé potřebuješ system, který je udělaný tak, aby se nezasíral. Nemá registry které bobtnají každým dnem, po odinstalování jakéhokoliv programu Ti nezůstávají zbytky všude možně po všech uložištích, system kde každou chvilku nedochází k nějakému konfliktu ovladačů a podobně. No a druhá věc je, že s ním prostě umíš zacházet. Postavíš PC, nainstaluješ, nastavíš, založíš. Doinstaluješ všechny věci které potřebuješ (neplést prosím s „všechny programy“, to je pak jasné že je na systemový disk i 1TB málo) nastavíš, uděláš přírustkovou zálohu a máš vykydáno, už to prostě nikdy nemusíš instalovat a to ani po výměně jakékoliv části HW (pokud vyloženě nepřecházíš z platformy Intel na AMD nebo obráceně). Jednou za měsíc, za dva (prostě když se nahromadí větší množství zásadních aktualizací, třeba v kernel ap.) uděláš přírustkovku (práce na 10 minut, takže argument že je to dřina, otročení systemu, nebo ztráta času je úplně mimo). Když po aktualizaci, nějaké zásadní něco neklapne, tak to můžeš za A) odinstalovat, KOMPLETNĚ, uděláš obnovu a nefunkční aktualizaci zakážeš. O tom se uživatelům Windows, zejména pak Windows 10 ani nesní, ti si mohou na SVÉM systemu zvolit možná ještě tak uživatelské jméno, ale tím to hasne 🙂 Tohle prozměnu přijde jako „voser“ mi. Takže já nezakládám a nedělám přírustkové aktualizace zasviněného systému, ale čistého, aktualizovaného, funkčního systemu, nepotřebuju žádné virtuálky ani další licence, tzn. žádný další „voser“ který bych musel absolvovat s Windows. A mám pocit žes stále nepochopil, že systém je třeba mít čistý NE KVULI „NEZNATELNÉMU VÝKONU“, to je to poslední proč mít system čistý a vpořádku 🙂 No a pokud se s těmi banalitami jako je „redo/undo“ systemu drbeš půl dne, protože to prostě neumíš (žádný učený z nebe nespadl, já taky kdysi začínal a myslel jsem si že to je moc práce s mizivým výsledkem – dokud nenastal průser, jak už to tak bývá) tak to ale neznamená že je to zbytečné a že je to „voser“ a taky opakuji, že máme asi jiné představy o tom, co je funkční system. Pro mě by byl například nefunkční system i v případě, že Windows 7 přeplácnu Windows 10 byť by to bylo bez používání a den staré, mezitím co Ty si na tomhle stroji lebedíš už 6 let, prostě každý to máme jinak, pro každého je „voser“ něco jiného 🙂

 3. Zvláštní řešení od Crucial v době, kdy ostatní výrobci v levnějším segmentu začaly nabízet 3D TLC NAND. Viz třeba WD SSD Blue 3D NAND, ADATA Ultimate SU800 a další, které si v testech vedou hodně dobře. Otázkou je samozřejmě životnost.

 4. Podle nízkých hodnot celkových přepisů si troufám tvrdit, že se jedná o „odpad“ z výroby TLC čipů, a tedy jsou vadné/nekvalitní čipy použity jako MLC – opticky to vypadá dobře, ale „slabé“ buňky dříve či později projeví svůj charakter i v použití jako MLC.

  Takže u mně žádné nadšení, navzdory zajímavým papírovým výsledkům.

  • Takhle to IMHO nebude (pravděpodobně), podle mě tam jde o kombinace důvodů, že 1) z těch 384Gb čipů se nedá udělat 120GB disk, 2) Samsung má agresivně naceněné 850 Evo a navíc je dost výkonné, takže není úplně jednoduché mu konkurovat.

   Nízká výdrž by teoreticky mohla reflektovat horší výdrž čipů od IMFT, které jsou sice 3D, ale zase nepoužívají charge trap, ale stále floating gate, což by snad mělo být horší. Je možné, že mají ty čipy, jak TLC tak MLC, teď horší výdrž proti konkurenci (Samsung, Toshiba, Hynix).
   Anebo je to proto, že jsou ty údaje nastavené nízko schválně. Jednak proto, že se teoreticky omezí „riziko“ v zárukách. Ale taky proto, aby lidi měli strach a motivaci kupovat ty vyšší modely. To podhodnocování je dost běžné, SSD 850 Evo mělo v těch nejvyšších kapacitách jednu dobu oficiální výdrž jenom snad 150 cyklů na jednu buňku.

 5. Jednoduchý dotaz – stalo se už někomu že by mu odešel SSD kvůli opotřebení pamětí? Narážím na to že většinou odchází kvůli vadě ve výrobě, kvůli studeným spojům a pod. Existuje vůbec důka,z že v běžném domácím PC odešlo TLC dříve na následky opotřebení paměťových buněk?

  • Tak za mě můžu říci že mi ještě žádný SSD neodešel nikdy a na nic …. stejně tak, jak mi nikdy neodešel ani žádný HDD nikdy a na nic 🙂 Dodnes mám doma staré Maxtory, co jsou pomalé, hlučné, mají kapacitu 40GB a jsou tedy zastaralé pouze morálně, ale nemají jediný vadný sektor a elektronika je naprosto vpořádku 🙂 Je dobře že byla položena tato otázka a je to úplně stejné jako když je řeč třeba o bezpečnosti nejmenovaného OS na mobilních telefonech – stalo se vám, nebo někomu koho osobně znáte, že byl nějak poškozen v důsledku špatné bezpečnosti tohoto OS? A tak by se dalo v tématech pokračovat, proto říkám, nevěřte tak úplně všemu, co se v PR článcích píše 😉