Premiér Sobotka dnes jednal o nových prostředcích, jak krotit drahé operátory

9
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka (zdroj: Vláda)

Bohuslav Sobotka si dnes ráno pozval na jednání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka a předsedu ÚOHS Petra Rafaje. Společně jednali o tom, jak zlepšit postavení zákazníků vůči operátorům a jak by úřady mohly zajistit, aby Češi mohli používat služba za podobné ceny jako v zahraničí.

Klíčem bude novela Zákona o elektronických komunikacích, kterou právě zpracovává Mládkův resort. Již příští týden by ji měl předložit vládě. Hlavními body jsou:

 • Možnost zákazníků bez pokuty odstoupit od smlouvy při změně podmínek, které nevedou ke zlepšení jeho postavení. Aktuálně je to možné jen u změn, které vedou ke zhoršení podmínek, přičemž ono zhoršení posuzuje sám operátor.
 • Zkrácení doby přenosu čísel na maximálně 10 dní.
 • ČTÚ by mohly ukládat pokuty až 50 milionů korun. Dosud může udělit maximálně 20 milionů, to však ještě zatím nevyužil. Při opakovaných prohřešcích bude moci uložit sankci až 100 milionů.
 • ČTÚ bude moci nově ukládat pokuty i za nedodržování podmínek přidělení frekvencí. Dosud mohl jen hrozit odebrání frekvencí, což nedáno učinil vůči Vodafonu a O2.

Český telekomunikační úřad momentálně provádí trikriteriální analýzu trhu s mobilními daty, jejíž výsledek bychom mohli znát do května. ČTÚ zkoumá, jestli je trh dostatečně konkurenční a jestli operátoři mezi sebou nemají případné kartelové dohody. Pokud konkurenční není, ČTÚ by mohl data postavit jako nový regulovaný relevantní trh, u něhož by mohl určovat maximální ceny. Případné nekalé obchodní praktiky by mohl předat ÚOHS.

Sobotka také řekl, že tlak na snížení cen by mohl přinést nový síťový operátor. Ten ale nevznikne dřív než v roce 2020, kdy se přechodem na DVB-T2 uvolní pásmo 700 MHz pro potřeby mobilních sítí. Do posledních aukcí se však nováčci nezapojili a pásmo 900 MHz, které operátoři využívají pro GSM (Vodafone i pro LTE), úřad přerozdělovat nebude. V zahraničí přitom toto pásmo využívají i čtyři nebo pět operátorů současně.

Letos se mimochodem uskuteční aukce kmitočtů v pásmu 3,7 GHz, ale to není určené pro mobily, nýbrž fixní připojení domácností. Viz Operátoři si konkurenci opravdu nepřejí. Chtěli „sabotovat“ chystanou aukci.

Více informací najdete na Euro.cz.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. To je idiot, to snad není možný. K čemu mi je zkrácení doby přenosu čísla? k čemu je ČTU rozdávání pokut když je nevyuživá? K čemu je dohled na používání frekvencí? Neměl by se spíš zajímat jaktože máme neomezené volání a sms za 650,-kč nejlevnější tarif a všude jinde ve světě mají za 500,- neomezené volání včetně sms včetně NEOMEZENÉHO internetu???? !!!!

  • Žijeme ve svobodném tržním hospodářství jestli jsis nevšimnul. Vláda ani nikdo jiný nemůže někomu nařizovat cenovou politiku soukromé společnosti. Zvýšení pokut za nedodržování smluvních podmínek na dané frekveci a využívat vyšší dohled nad případnou kartelovou dohodou je tak jediné co může dělat.
   Bohužel ČTU při prodeji frekvecí nastavila velmi benevolentní pravidla a to už zpět vzít nejde.
   Jediné co by na ně platilo je pořádná konkurence, která nepodlehne zdejšímu kartelu.

 2. Volby by mohly být každý rok, aby jim ta (zatím jen) gesta vydržela a následovala akce. Ale jsou ma to v pravý čas – pokud se něco stane, tak to budou při volbách používat, pokud to zdrbou, nebo vyhraje styl Mládek, tak se na to do voleb ještě stihne zapomenout.