Premiéra Chromu pro Metro: první dojmy ze staronového prohlížeče

0

Před pár dny Google uvolnil první obrázek z verze Chromu pro Metro. Jen o chvíli později stihl vydat dokonce první ukázku, kterou si můžete dopodrobna prozkoumat vy sami. Nečekejte ovšem žádný stabilní a odladěný produkt, pokud si chcete novinku zkusit, musíte si nainstalovat rané vývojové sestavení pohybující se v aktualizačním kanálu, který nese označení dev channel. Aktuálně se zde nachází Chrome č. 21, přičemž stabilní kanál okupuje teprve devatenáctá řada. Pokud ale používáte nehotová Windows 8 Release Preview, která trápí poměrně vysoký počet chyb, nejspíš vás nerozhází ani nehotový prohlížeč. Stáhnout jej můžete z webu Googlu.

 

Chrome do Metra nezapadá. Je to klad a zápor současně

Již zmíněný první obrázek nám dal poměrně jasnou představu, jak to bude celé vypadat. Musím říct, že jsme se vůbec nespletli, protože Chrome v Metru vypadá až na pár detailů stejně jako běžné Chrome pro desktop. Pokud jste jeho příznivci, budete se tedy v „novém“ prostředí cítit jako doma. Ačkoli Osmičky vydány nebyly a půjde o první velký operační systém, který obsahuje prostředí Metro (pokud ovšem nepočítáme mobilní Windows Phone), s jistotou můžeme prohlásit, že jde o poměrně nezvyklý postup. Již v tuto chvíli jsme obeznámeni s tím, jak Metro funguje a vypadá a Chrome z tohoto konceptu vypadává.

Minimalizací okna is v Metru nepomůžete. Pravděpodobně jde o chybu Připnuté Chrome nedělá nic zvláštního, takže ho v tomto režimu příliš neoceníte Když chcete uložit například obrázek, objeví se pro Metro standardní dialog

Internet Explorer, jenž byl prvním prohlížečem pro nové dotykové prostředí, nám dal jasnou představu o tom, jak by měla tvář prohlížeče v Metru zhruba vypadat. Rozhodně se nepodobná tomu, co známe z desktopu. Když se vytasila Mozilla s prvními obrázky a koncepty Firefoxu, bylo jasné, že bude v podstatě kráčet ve šlépějích Microsoftu. Až Google nahlíží na věc jinak a skoro v nezměněné podobě převedl prostředí prohlížeče z desktopu do Metra. Klady a zápory takového přístupu si jistě dovedete sami představit. Dobré je to, že si nemusíte zvykat na nic nového, prostě brouzdáte po internetu jako dříve.

 

Jen už nemusíte řešit, že se prohlížení odehrává nikoli v desktopu, nýbrž v Metru. Méně zkušený jedinec tak bude méně zmatený, protože se nebude nutně muset přepínat mezi desktopem a Metrem, přitom si ale bude připadat jako doma.

 

Chrome je odjakživa velmi jednoduchým prohlížečem, který v průběhu let uživatelské prostředí ořezal na maximum. To jej samo o sobě nicméně nečiní vhodným prohlížečem pro dotykové obrazovky. Něco se změnit muselo a jsou to ovládací prvky. Jak jsme si nedávno říkali, v Chromu se objevila předvolba, která po aktivaci zvětšuje klasické ovládací prvky tak, aby byly pohodlně ovladatelné prsty. Tato funkce byla v novém Chromu použita. Ačkoli toto řešení bude v praxi použitelné, z čistě estetického hlediska nejde o žádný zázrak. V tomto ohledu vám více nabídne prohlížeč, který byl ušit Metru a doteku na míru. Troufám si tvrdit, že to Chrome nebylo. Na druhou stranu jde o první ukázku, který byla spíchnutá poměrně narychlo.

Zákonitosti Metra zde neplatí

V budoucnu se proto nejspíš dočkáme dalších úprav, aby prohlížeč lépe zapadl do hlavního prostředí Windows 8. Chrome momentálně představuje výhodu pro všechny zastánce desktopu, protože ti se nemusí učit nic nového. Na druhou stranu naprostý nováček nejspíš ocení čerstvý přístup a dá přednost jinému prohlížeči, třeba IE10. Zkušený uživatel může mezitím používat Googlův produkt a bude si pochvalovat, že Metru nepodlehl kompletně. Když pominu vzhled, jde o další drobnosti. Všechny zdejší aplikace například obsahují pokročilou nabídku možností, kterou vyvoláte klepnutím pravým tlačítkem myši.

Chrome pro Metro obsahuje pouze 21. řada prohlížeče, která se nachází ve fázi testování Chrome musí být výchozím prohlížečem, pokud jej chcete používat také v Metru V tuto chvíli je již vše v pořádku, Chrome je výchozí Můžete se přihlásit ke svému účtu a uživatelská data synchronizovat

Neplatí to ale v Chromu. Zde se objeví stará dobrá (a do Metra se nehodící) kontextová nabídka. Jen je zvětšená, aby se dala ovládat dotykem, nikoli pouze myší. Všiml jsem si také celoobrazovkového režimu. Jak asi víte, v Metru je každá aplikace z podstaty věci vlastně celoobrazovková. IE10 to navíc řeší tak, že ovládací prvky automaticky schovává, takže vás během prohlížení neruší zhola nic. Google ale tomuto trendu skrytých prvků nejspíš nefandí, veškeré prostředí máte neustále na očích, podobně jako v desktopovém režimu. Úplnou náhodou jsem zjistil, že Chrome stále obsahuje možnost přejít do celoobrazovkového režimu, a sice když v záhlaví okna klepnete pravým tlačítkem myši. Příslušná předvolba se ale nacházení také v hlavní nabídce.

 

To je opět něco, co vybočuje z konceptu Metra. Takto bychom mohli ještě pokračovat. Chrome se dokonce nezbavilo ani třech tlačítek pro ovládání okna. Minimálně v mém případě se objevila, když jsem se přihlásil ke svému účtu, čímž se zahájila synchronizace uživatelských dat a nastavení.

K čemu ta tři tlačítka je v Metru potřebujeme? No, skoro k ničemu. Maximalizace samozřejmě nefunguje, protože okno zde je maximalizované neustále. Minimalizace je vám platná jako mrtvému zimník, protože okno se sice schová, dál na vás ale zeje prázdná obrazovka vybarvená tak, jak jste si to v Metru nastavili. Dokud ale synchronizaci nezapnete, pracujete ve výchozím prostředí, které tři ovládací prvky naopak postrádá. To, že se vám v okně mohou objevit po nastavení jiného motivu vzhledu, považuji za chybu. Proto nemá smysl v tuto chvíli nadávat, co to proboha ten Google provádí. Prozatím se spokojme s tím, že je to chyba, nic víc.

 

Přepínání mezi programy každopádně v Metru probíhá úplně jinak. I bez tří tlačítek v záhlaví okna, která známe z desktopu, obsahuje Chrome na jejich místě jiný prvek pro přepínání mezi okny. Google se pokouší o multitasking v rámci aplikace, čímž ale dle mého názoru podtrhává nohy Metru jako celku. Vystupuje proti němu. Vy jako uživatelé to přesto nemusíte vůbec vnímat špatně, právě naopak. Především ti, kteří nemají rádi nové dotykové prostředí ve Windows 8, docela jistě ocení, že se Google také zde snaží zachovat co možná největší možnosti v oblasti ovládání. Zejména v zapojení myši do akce boduje.

Změní prohlížeč tvář a podvolí se Metru?

Ve srovnání s Chromem je domácí Internet Explorer ořezávátko. Jestliže v desktopu platilo, že je potomek Googlu jednoduchý prohlížeč vhodný pro začátečníky, v Metru se naopak stává šampionem, který by měl uspokojit náročného uživatele mnohem více než nějaká osekaná odnož jiného prohlížeče. Na vynášení soudů je nicméně brzy. Především nevíme, jak se podoba programu bude měnit.

 

Z první ukázky alespoň zhruba víme, co očekávat ve finále. Jenže spousta větších či menších nešvarů a vlastností, které nyní můžete prohlížeči vytýkat, se může ztratit. Jak již bylo řečeno, v současnosti můžete Chrome milovat za to, že zachovává staré dobré prostředí, zatímco ostatní mu nezapomenou, že se nevytasil s něčím novým, co by přesně zapadlo do Metra. Jenže on se v průběhu následujících měsíců teoreticky s něčím stále vytasit může.

Otázkou tedy zůstává, zda chce Google skutečně vystupovat proti novému prostředí tímto způsobem, nebo zda se postupně přizpůsobí. Pokud si chcete první Chrome pro Metro vyzkoušet, stáhněte si jej a nezapomeňte ho nastavit jako výchozí prohlížeč. Kdyby vám to náhodou uniklo, vězte, že ve Windows 8 můžete v Metru používat pouze ten prohlížeč, který je v systému nastavený jako výchozí. Jakmile například tuto funkci přiřadíte Firefoxu, ztratíte přístup k Internet Exploreru pro Metro. V této souvislosti mi v Chromu rovněž chybí nějaké podobnější preference.

Více dialogů se nyní sdružuje na jedné stránce  Správce stahování se nezměnil vůbec Anonymní režim zůstal zachován Chrome pro Metro můžete používat jako výchozí poštovní klient, na tom se tedy nic nemění

Když máte najednou dvě různé verze prohlížeče, měli byste dostat do rukou možnost používat jen jednu z nich. V IE můžete určit, že se odkazy budou otevírat buď v jedné, nebo ve druhé verzi. Ve výchozím stavu se odkazy chytře otevírají většinou podle toho, ve kterém ze dvou prostředí se nacházíte. Chrome se chová tak, že dlaždice v Metru otevře edici pro Metro, zatímco v desktopovém režimu otevřete desktopové Chrome. Zní to logicky, ale bylo by fajn, kdybychom si toto chování mohli poupravit, podobně jako v případě Internet Exploreru. Teď by nás ovšem zajímalo, jak se k přístupu Googlu stavíte vy? Líbí se vám zachování konceptu klasického Chromu, nebo byste raději viděli něco úplně jiného?

Premiéra Chromu pro Metro: první dojmy ze staronového prohlížeče

Ohodnoťte tento článek!