Přenosný monitor k notebooku? Asus MB168+ to umí (recenze)

0

S řešením problematiky dalšího displeje na cestách nyní přišel Asus. Spočívá v přenosném monitoru – velmi tenkém a lehkém, připojitelném (a napájeném) přes USB. Pro zajímavost, dva monitory v jediném notebooku nabízelo jen Lenovo, a to pouze u velké pracovní stanice, kde se druhý druhý malý displej vysouval přímo z šasi.


 
Asus MB168+ je patnáctipalcový monitor s rozlišením Full HD. Rozměry 38 × 23 cm jsou dány samotným displejem a je vlastně dobře, že je druhý monitor rozumně velký. Naštěstí je také tenký, má pouhých osm milimetrů na tloušťku.

jiný typ řešení: Lenovo ThinkPad W700 Dual Screen

Samozřejmě bych raději uvítal panel typu IPS, který mívá hezké barvy ze všech úhlů. A pozor!, v nabídce je i model MB168 (bez +), který má rozlišení jen mizerných 1366 × 768 px a není o mnoho levnější. Určitě berte raději tento s Full HD, na patnáctku je to akorát.


 

Stojánek a obal v jednom

K počítači se připojuje přes rozhraní USB, které poskytne obrazové spojení i napájení. Asus dodává kablík do USB 3.0, jež dokáže poskytnout větší porci energie pro vyšší jas, ale funguje i v USB 2.0. Udávaná spotřeba panely je pod 5 W. Samotný displej má celkem odolné matné plastové šasi, na zadní straně k nerozeznání od hliníkové úpravy Zenbooků. I samotný displej je matný, což velmi chválíme.


 
 
 

Konektor a ovládací prvky se nalézají na levé straně, což celý panel předurčuje k umístění vpravo od notebooku. Vešel by se ale i vlevo. Kromě tlačítka pro zapnutí je zde ještě kolébkový ovladač jasu.


 

Asus dodává textilní obal pro přenášení, který funguje i jako stojánek. Jde prakticky o jediné podstatné mínus celého konceptu – takovýto stojánek zabírá velkou část stolu a z původně tenkého monitoru získáte pocit jako z postaršího tlustého CRT. Stojánek měl být zkrátka řešen nějakou výklopnou nohou přímo na displeji.

Obal jako takový špatný není. Je otázkou, zda by se nehodil společný obal s notebookem. Druhý displej nemusí být vedle notebooku, ale třeba zády k vám, kde na něj lépe uvidí další lidé u stolu v kavárně.

Další připojený „spotřebič“ bude určitě snižovat výdrž na akumulátor. Vyzkoušel jsem to u ultrabooku Lenovo IdeaPad U300s, který má běžně spotřebu 12–13 W. Po připojení druhého monitoru Asus vzrostla spotřeba na 18 W, v případě USB 3.0 na 20 W. USB 3.0 je samozřejmě vhodnější. Výdrž bez monitoru činí podle Powermarku 3:12 h, s monitorem přesně dvě hodiny. Pokles výdrže tedy činí zhruba jednu třetinu.

Určitou nevýhodou je nutnost nainstalovat ovladač, bez kterého druhý monitor nezprovozníte. K dispozici je pro Windows a pro Mac. V systémové liště poté najdete dvě nové ikonky. Monitor má čidlo okolního jasu a gyroskop pro autorotaci, oboje lze vypnout. Pod druhou najdete to stejné co v nastavení ve Windows. Změna jasu přes tlačítka na monitoru je dost nepohodlná, lepší bude využívat automatiku.

 

Po proměření kolorimetrickou sondou jsme zjistili schopnosti samotného displeje. Minimální jas je 44 cd/m2, maximální činí dostatečných 160 candela. Zlatý střed při 120 cd/m2 je na 65% úrovni šoupátka. Rovnoměrnost podsvícení má Asus relativně dobrou. Naměřený kontrast 820:1 je dokonce vyšší, než udává výrobce.

Rovnoměrnost podsvícení

133 cd/m2 122 cd/m2 123 cd/m2
115 cd/m2 120 cd/m2 113 cd/m2
103 cd/m2 102 cd/m2 103 cd/m2

 

Parametry
Cena kolem 5000 Kč
Zapůjčil Asus
Asus MB168+
displej 15,6″, TN
rozlišení 1920 × 1080 px
udávané hodnoty 250 cd/m2, 600:1, odezva 11 ms
rozměry 379 × 236 × 8 mm
hmotnost 800 g

 

 

 

Ohodnoťte tento článek!