Přes 20 let dělá prohlížeče a bojuje s Microsoftem. Kvůli Windows 10 se opět zlobí

14
Microsoft Edge
Microsoft Edge

Jon von Tetzchner zakládal a dlouho vedl norskou Operu. Byl u kormidla, když jeho firma přesvědčila Evropskou komisi, aby zahájila antimonopolní vyšetřování Microsoftu, protože lidem vnucoval Internet Explorer. To nakonec vedlo k nechvalně známému ballot screenu. Lidem byl po instalaci systému zobrazen dialog, ve kterém si mohli stáhnout alternativu.

Ve Windows 10 již ballot screen není. Mezitím obrovsky vyrostl Chrome a podíl prohlížečů Microsoftu padá někam na úroveň Firefoxu. Tetzchner odešel z Opery a založil novou firmu (a stejnojmenný prohlížeč) Vivaldi. Na Microsoft má ale pifku i nadále.

Nastavení výchozího prohlížeče ve Windows 10
Nastavení výchozího prohlížeče ve Windows 10

Na blogu Vivaldiho si stěžuje na to, že si Redmondští opět vynucují vlastní prohlížeč a podle Tetzchnera zneužívají dominantního postavení. Jak? Když lidé přešli z Windows 7/8.1 na Desítky, nastavení výchozího prohlížeče se změnilo na Edge.

Šéf Vivaldiho také tvrdí, že k resetu nastavení dojde i při větších upgradech Windows 10 nebo když se nainstaluje nový prohlížeč. Jako výchozí nezůstane původní, ani se tak nenastaví ten nový, ale opět je zvolen výchozím Edge. Microsoft proto vyzývá, aby raději zkvalitnil Edge a nevynucoval si jeho užívání nekalými způsoby.

Komentář

Osobně jsem si už také všiml, že po některých aktualizacích Desítek (nejen těch hlavních) se bezdůvodně změní nastavení výchozích aplikací. Nejen prohlížeče webu, ale také fotografií nebo přehrávačů videa a zvuku. Není to pravidlem, ale stává se mi to.

Ještě jsem se ale nesetkal s tím, že by se po instalaci nového prohlížeče nastavil Edge jako výchozí. Dost mi však vadí, že ve Windows 10 se volba výchozích aplikací musí provést v nastavení systému. Nestačí jen nainstalovat Chrome, Firefox atd. a při instalaci zaškrtnout (nastavit jako výchozí), jako tomu bylo kdysi. Pokud vím, Microsoft ani nenabízí API, které by mohli vývojáři využít k přenastavení výchozích aplikací.

Typický uživatel Vivaldiho ale jistě ví, co má kde nastavit. To je prohlížeč pro hračičky. Principiálně ale Tetzchnera chápu. V době, kdy se IE ani Edgi nedaří, jsou tyhle náhodné resety nastavení krajně podezřelé.

Přes 20 let dělá prohlížeče a bojuje s Microsoftem. Kvůli Windows 10 se opět zlobí
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

14 KOMENTÁŘE

 1. Za mě osobně je dobře, že se to nastavuje v systému. Za prvé je to na jednom místě a hlavně, nějaká aplikace si to nemůže jen tak samovolně změnit (MS se nepočítá 🙁 )
  Co aplikace běžně dělají, že otevřou ten dialog, kde se to nastavuje, ale tím to končí.

 2. Tak dramaticky bych to nevidel na tabletu s windows pouzivam edge (spokojenost) na pc s linuxem jedu vivaldi. Nicmdne k veci sestra na windows zkusila edge a s hruzou utekla k chrome (klasicka BFU ma to jinou barvu tak to je hrozny). Tim chci rict ze dneska to neni jako pred 5 lety kdy explorer byl synonymum pro „internet“ a ms si to pohrbil sam tak jako mnoho dalsich jinych veci.

  • To je trochu jiný případ, ne? Srovnatelné by bylo, kdyby Google nutil lidem Chrome na Androidu. Nenutí, každý si tam jako výchozí browser může zvolit cokoliv jiného. Čímž nechci nijak obhajovat přibalovaný software ke kdečemu. Odškrtávat instalaci Chromu, Javy,věcí od Adobe apod. mě hrozně štve a jen se těším, až to půjde konečně všechno čistě přes Windows Store.

    • Windows je ale stěžejní program běžící na miliardě počítačů. Pokud je Chrome přibalený třeba k CCleaneru, který si stáhne pár milionů lidí, není to totéž. Za to může tvůrce (Piriform), ne Google, že uživatelům něco nutí. Navíc Chrome se nikdy neinstaluje bez zeptání, ne? Vždy je v instalátoru možnost to zrušit.

     Chrome je v Androidu jako výchozí, ale nějaký browser tam výchozí být musí. Uživatel si ale může nainstalovat jakýkoliv jiný, použít jej jako default a Google mu už pak nastavení nemění s každou druhou aktualizací (jako že jich na mobilech není zas tak moc :)).

     • Tak moment – bud je to spatne z principu a pak je snad jedno, ze to Windows ma vic uzivatelu nez Java, Avast, CCleaner atd. (tech aplikaci, ktere zasiraji pocitac tim prisernym spywarem alias Chrom je fakt hodne) – nebo to tezce zaujata logika, kdyz vetsi nesmi a mensi (i kdyz, je Google mensi? ..) muze.

      „Navíc Chrome se nikdy neinstaluje bez zeptání, ne? Vždy je v instalátoru možnost to zrušit.“ Edge jako defaultni prohlizec taky muzete vzdy zrusit, uz pri instalaci dokonce.

  • Nevadí, protože při instalaci softu (jako příklad beru Ccleaner) má uživatel možnost instalaci balastu alá Chrome apod. zrušit. Jooo, když to jen odkliká (Next, Next, Next, Finish) tak se pak nesmí divit.
   Kolikrát jsem se takhle dříve nachytal a dnes už si na to dávám pozor. Ale chápu, že tohle odškrtávání uživatele štve.
   Neříkám, že je ta možnost zrušení u všech softů. Tam kde není, tam by se mělo po výrobcích šlapat.