Přestaňte konečně vypalovat: 10 důvodů, proč je CD/DVD/BR mrtvé

0

Optická média jsou mrtvá, jen uživatelé to ještě nevědí a výrobci se jim přizpůsobují. Stejně jako u disket se pomalu čeká na Apple, až přestane optické mechaniky podporovat, což se již povedlo u MacBooku Air i u Macu Mini.

Apple se nikoho ptát nebude, prostě v novém modelu přestane používat zastaralou technologii a uživatelé to přijmou; což u PC nehrozí.

Apple zabil optická média již před dvěma roky!

Jenže toto se již stalo. V říjnu 2010 se odehrál historický okamžik, kdy Apple poprvé nepřibalil ke svým novým notebookům instalační CD, ale flashdisk.

Vy se můžete rozhodnout i teď, se zpožděním – optickou mechaniku rovnou zahodit do sklepní kóje vedle pytle brambor… a najednou zjistíte, že počítačový svět je zase o kousek lepší. A když za vámi někdo přijde s CD a vy jej nemáte kam strčit, není to vaše chyba. Ten člověk taky klidně mohl přijít s disketou!

10 důvodu, proč zahodit optickou mechaniku

Optická média budu v článku pro zjednodušení označovat jako DVD, ale to stejné platí i pro CD a Blu-ray.

1. Nízká kapacita a pomalý zápis: Zapsat něco na DVD znamená uložit data do šuplíku. Jenže na zálohy se DVD nehodí a jiná data jsou zase potřeba po ruce. Teoreticky se může DVD hodit pro předání dat někomu jinému, zvlášť když nechcete dát z ruky svůj externí 2,5″ disk. Jenže jsou tu služby typu Ulož.to.

2. Rozměrné čtečky: DVD mechaniky zabírají v počítačích příliš místa, což se dá tolerovat pouze v desktopech typu miditower a větších. Kotouč o velikosti 12 cm je na paměťové médium hodně. Do barebone počítačů jde již o kompromis a notebooky přítomností DVD doslova trpí. Naděje svítá u ultrabooků, které až na výjimky mechaniku ignorují.

3. Mechanická konstrukce: Pohyblivé součástky jsou zárukou toho, že se dřív nebo později něco pokazí. Pevný disk je sice taky mechanická součástka, ale s vyšší spolehlivostí a stále ještě dává smysl.

4. Kdo mechaniku už nemá, tomu nechybí: V ultraboocích (a dříve v netboocích) optické mechaniky nenajdete a uživatelům nijak nechybí. Mnohem víc schází třeba čtečka SD karet. A záchranné médium může být samozřejmě na flashdisku.

Kdy a proč jste naposledy použili optickou mechaniku?

5. Nespolehlivé uložení dat: I u lepších značek chlubících se životností desítky let si nemůžete být jisti, zda je za pár měsíců přečtete. Chybí jakákoliv kontrola, protože v momentě, kdy DVD dáte po čase do mechaniky, už může být pozdě.

6. Blu-ray je poslední optické médium: Jeho vítězství nad HD-DVD bylo jen soubojem cti a hodně odborníků již tenkrát vědělo, že další stříbrný kotouček už nebude. Sice: nebýt Blu-ray, kde by se jinde braly filmy v HD? Inu, třeba by se distribuovali přes internet, že. Přehrávače HD filmů jsou dnes malé krabičky s diskem, nebo jen se síťovým rozhraním. Hodně jejich funkcí již mají i samotné televize a tam žádná mechanika není.

7. Hudba se kupuje online a poslouchá z různých zdrojů, jen ne z CD: Na iTunes či podobných službách koupíte hudbu v dostatečně dobré kvalitě a pro audiofily je tu třeba FLAC. Audio CD je už pouze sběratelským artiklem, do MP3 přehrávače jej nenarvete. Víte, že Apple změnil ikonku iTunes a obrázek CD disku vypustil?

8. Instalačky už na DVD téměř nejsou: U Microsoftu lze stáhnout nástroj pro převod instalačního disku na vlastní flashdisk. U nových Windows 8 nás však lpěním na DVD v krabici trochu zklamal. Od Apple dostanete instalační flashdisk rovnou originální, jablíčkáři již takto DVD neznají. Přežívají ještě u menších výrobců, ale i software se již dá pohodlně kupovat online.

Je otázkou, zda dojde k většímu přeskočení flashdisků rovnou do online distribuce a jestli softwarové společnosti budou kvůli jednoduchosti prodávat přes kanály Microsoftu a Applu; možná s výjimkou gigantů typu Adobe.

9. Rychlost distribuce seriálů. S každým novým dílem oblíbeného televizního seriálu si jej můžete stáhnout v ještě lepší kvalitě, než je běžná v našich končinách. Proč kupovat DVD dávno po skončení sezóny? Seriály jsou online – v zahraničí legálně za pár dolarů, u nás zatím neoficiálně, ale legálně koneckonců taky.

10. Prostě už je čas. Optická média jsou po disketách další technologií pro ukládání dat, která se v počítačích drží mnohem déle, než by měla. V éře smartphonů, tabletů a ultrabooků je DVD závan minulosti a slouží jen jako zpětná kompatibilita s méně pokročilými uživateli a firmami. CD a jejich nástupce DVD ještě byly široce používány, ale Blu-ray lidé příliš nekupují. Kdy a proč jste naposledy použili optickou mechaniku?

.

 

A proč si optickou mechaniku držet?

  • Velmi levná, ale současně velmi nespolehlivá záloha dat
  • Médium pro větší množství dat, která chcete předat někomu bez rychlého internetu
  • Kvůli rodičům.
  • Optická média by pravděpodobně přežila elektromagnetickou vlnu (v postapokalyptické budoucnosti budete mít DVD plné nepoškozených dat, která ale nepůjdou na ničem přehrát)
  • Podložka pod křivý stůl

Použití vypalovaček v naší redakci

Miniaplikace

Náhrada? Samozřejmě existuje a ne jen jedna

Nerad bych pouze kritizoval a nenabídl jiná řešení. Není třeba nahrazovat optickou mechaniku novějším podobným zařízením, stačí pokrýt její funkce. Určitě je znáte, ale pro připomenutí:

  • Máte dost (víc než jeden) flashdisků? Mějte alespoň dva, nebo tři. Jsou levné a můžete je bez obav někomu půjčit a předat tak větší množství dat
  • Používáte cloud a zkusili jste někomu poslat data přes internet?   Příloha v emailu pro to není určená, ale služby typu Ulož.to ano. Vyzkoušejte třeba Dropbox
  • Máte externí disk? Na zálohu dat je vynikají externí pevný disk, který zůstává většinu času nepřipojený. Univerzálním řešením je externí 2,5″ disk do portu USB a čistě pro zálohy potom kombinace holého 3,5″ disku a rámečku
  • Pořiďte si NAS. To je to nejlepší, co můžete pro svoje data udělat

Tip: Víte, že náš časopis Extra PC jde koupit bez DVD přílohy mnohem levněji?

Přestaňte konečně vypalovat: 10 důvodů, proč je CD/DVD/BR mrtvé
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů