Prestigio Ion U-Mouse: Miniaturní dvoujádro s Ionem

0

Historie a současnost

Stejně jako nově uváděný model Pegatron Mighty Mouse se i původní minipočítač Pegatron IPP7A-CP prodával pod různými značkami (u nás Prestigio, Barbone, Hal3000). Stejnému trendu je věrný i zmodernizovaný nástupce, který od předchůdce přebral velmi kompaktní rozměry a obohatil je o dvoujádrový Atom 330, optickou mechaniku, Wi-Fi a čtečku karet. V případě našeho testovacího kousku se jedná o model Prestigio Ion U-Mouse.


Původní Prestigio ION PC, neboli Pegatron IPP7A-CP

Porodní bolesti nezažívají jen rodící matky, ale také marketingoví pracovníci při vymýšlení jména nového počítače. Původní model od Pegatronu se totiž jmenuje Mighty Mouse a nikoli U-Mouse. Nějaká bystrá hlava v Prestigiu si ale všimla, že značku Mighty Mouse má pro sebe zaregistrovanou firma Apple a tak se Prestigio od značení Pegatronu odchýlilo. Aby ale odchylka nebyla příliš výrazná, zůstalo alespoň ve jménu Mouse. Proč? To ví asi jen v Prestigiu. Pro normální uživatele je ale celkem jedno, jestli se nový Nettop jmenuje Mighty Mouse nebo U-Mouse, důležité je, že je zde a napravuje některé nedostatky svého předchůdce.

Stejně jako původní Prestigio (Pegatron) bylo možné zakoupit v nejrůznějších konfiguracích, zůstává tomuto trendu věrný i model U-Mouse. Případný zákazník si může vybrat, zda chce pořídit holý barebone bez disku, operační paměti a systému, naplněnou verzi s jednojádrovým Atomem D520 nebo dvoujádrovým 330, na výběr je i verze se systémem FreeDOS i Windows. Od zvolené konfigurace se samozřejmě odvíjí i cena, která startuje na 6200 Kč a končí kolem 13 000 Kč za dvoujádrový model s 250GB diskem, 2 GB paměti a operačním systémem Windows 7 Professional. Přesně tuto konfiguraci jsme pak podrobili našemu redakčnímu zkoumání.


Variabilní příslušenství

Příslušenství, které dostanete společně s U-Mouse je poměrně bohaté. Nechybí v něm redukce z HDMI na DVI (pouze digitální výstup) a speciální držák pro uchycení počítače na zadní stranu monitoru – díry kopírují rozměry VESA. Snadno tak můžete celý počítač ukrýt za monitor a nerušit tak prostor pracovního stolu. Kladně také hodnotím, že napájení U-Mouse je vyřešeno pomocí externího adaptéru. Díky tomu se příliš nezahřívá malé tělo a v případě pískání zdroje jej můžete snadno vyměnit. Konektory jsou standardní a to samé platí i o výstupu – 19 V, 2,1 A, tedy podobně, jako je tomu u většiny notebooků.

Novinkou je u nástupnického modelu optická mechanika. Řadě uživatelů předchozí verze totiž vadilo, že si nemohou na minipočítači pustit své DVD filmy. Uvnitř přídavného modulu se nachází štěrbinová DVD vypalovačka Teac DV-W28SS-R. Škoda je, že při rozmachu Blu-ray a HD videa nezbylo v poměrně široké nabídce konfigurací místo pro Blu-ray variantu. Řada lidí by si za ni jistě ráda připlatila.

Mechanika se vsadí do speciálního otvoru v počítači a na druhé straně se zajistí západkou. Napájení i datová komunikace probíhá skrze USB rozhraní. Samotná propojka je pak dalším bodem, který zpevňuje spojení mechaniky a počítače.
pokud se nebudete chtít spokojit jen s optickou mechanikou, můžete do slotu v počítači osadit modul pro bezdrátový přenos obrazu. Součástí balení jsou dva moduly – jeden k počítači a druhý k televizi. K propojení pak musíte použít dodávaný HDMI kabel. Jak celé zařízení funguje a jak se osvědčilo v praxi, se dozvíte v samostatné recenzi na našem serveru cnews.

K počítači se pak modul připojuje stejně jako optická mechanika, trošku mě ale zarazilo, že v balení nenajdete plastovou nohu pro osazení do slotu v počítači, ale musíte ji odšroubovat z optické mechaniky.


Prestigio Ion U-Mouse – podrobně

Samotné tělo oproti minulé verzi trochu zmohutnělo. Bez přídavné mechaniky má trochu neforemný tvar do písmene L, teprve po její instalaci začne tvar připomínat písmeno U – tedy U-Mouse. jisté zmohutnění je na místě, protože srdcem se v tomto případě stal dvoujádrový Atom 330, který oproti jednojádrové verzi topí nepatrně více. A protože je teplo produkované procesorem čipovou sadou (největší zdroj), pevným diskem i ostatními částmi počítače třeba někam odvádět, najdete uvnitř U-mouse malý větráček, který se točí rychlostí až 3600 ot./min. Pravdou ale je, že je poměrně tichý a ze vzdálenosti dvou metrů o něm člověk ani nevěděl. Otázkou je, jak dlouho mu to vydrží.


Zadní strana přináší čtveřici USB portů, videovýstup (dle zvoleného modelu zde může být zastoupeno HDMI, DVI nebo D-Sub), síťový konektor, napájecí konektor a S/PDIF výstup, který můžete využít při připojení recieveru. Na horní hraně se pak nachází spouštěcí tlačítko. Zadní konektory tak oproti minulé verzi žádnou zásadní změnu nezaznamenaly.

 


Razantní změnu ale zaznamenaly konektory pod předním plastovým krytem. nově zde najdete eSATA port a čtečku základních typů paměťových karet. V tomto směru se jedná o velký krok k lepšímu.

Aby mohlo Prestigio hrdě stát, musí se podpírat o ocelové ouško. Bez něj padá na krovky, jako bezbranný chrobák. Jak moc je toto řešení elegantní si již musí zhodnotit každý sám, já jen mohu říct, že ouško svoji funkci plní velmi dobře. Počítač je s ním velmi stabilní. Pokud by se vám tato poloha přece jen nelíbila, je zde možnost Prestigio položit. Spodní strana má pogumované nožky, takže by se neměly na nábytek přenášet nepotřebné vibrace.
Když pomineme dvoujádrový Atom, tak zbývající konfigurace není na tak malý počítač vůbec špatná. K dispozici je 250GB pevný disk Samsung, 2 GB operační paměti, které budou na provoz nettopu určitě dostačovat a hlavně velmi povedená čipová sada Nvidia Ion, jejíž součástí je integrovaná grafická karta GeForce 9400. Díky ní máte zaručenou výbornou podporu akcelerace videa a solidní výkon pro hraní méně náročných her i v rozlišení  1280 × 720 px.


Vnitřní uspořádání se jistě nebude příliš lišit od toho, které měl předchozí model. Na miniaturních rozměrech je prostor pro kreativitu značně omezený.


Presigio Ion PC

Výsledky testů a závěr

Jestliže vás bude zajímat výkon takového malého stroje, tak vás odkáži
na podrobnou recenzi Asrock
Ion 330
. Od něj se dnes testovaný počítač liší jen rychlostí osazených pamětí (667 vs. 800 MHz ve prospěch Asrocku) a osazeným pevným diskem. Na několika měřeních jsem si ověřil, že výsledky se skutečně liší jen nepatrně a tudíž k opakování celé metodiky není příliš velký důvod. Na rozdíl narazíte při akceleraci videa, která se od testu Asrocku ještě vylepšila, Nvidia zapracovala např. v oblasti podpory flashe. Pokud byste měli s akcelerací videa přece jen problémy, odkáži vás na naše diskusní fórum, kde najdete velmi obsáhlé vlákno věnující se právě této tématice. Vzhledem k tomu, že se U-Mouse nabízí i v jednojádrové konfiguraci, odkáži vás i na recenzi AspireRevo.

Po stránce výkonu tak Prestigiu v podstatě nic nebrání, aby se stal rovnocennou náhradou kancelářského počítače nebo základem multimediálního centra v obýváku. Na stříhání videa a velkou práci s fotkama sice Atom nestačí, ale pro brouzdání internetem, přehrávání HD videa nebo hraní her v HD ready rozlišení má ve spojení s Ionem síly dostatek.

Pokud se zaměříme na spotřebu, tak v tomto směru bylo Prestigio trochu méně žíznivé, než Asrock, který si v zátěži řekl o 42 W. Prestigio si vystačilo s 39 W. Bez zátěže se pak spotřeba ustálila na 24 W. Jak jsem naznačil již dříve, Prestigio nemá problémy s hlučným chlazením, což byl problém např. Asrocku. I když je uvnitř vysokootáčkový malý větráček, nedával o sobě příliš vědět.

Pegatron evidentně vyslyšel přání uživatelů první verze svého minipočítače s kombinací Atom + Ion a vyrobil solidní produkt, který již obstojí jako nettop i jako HTPC. Dětské nemoci v podobě nesmyslného uchycení na podstavec jej již netrápí, navíc byla přidána optická mechanika (i když jen v DVD verzi) a čtečka paměťových karet.

Co se týče ceny, tak zde je vidět, že Pegatron a potažmo i Prestigio svému produktu věří a prodává jej podstatně dráž, než první model. Zatímco model Ion PC v konfiguraci Atom 330, Ion, 250 GB disk a 2 Gb RM můžete ještě dnes na webu Prestigia objednat ve výprodeji za 6380 Kč, U-Mouse stojí ve stejné konfiguraci bez systému již 9610 Kč. Oproti Ion PC ale obdržíte optickou mechaniku, čtečku karet a integrovanou Wi-Fi. Pokud byste tyto věci pořizovali samostatně k původnímu Ion PC, určitě byste se dostali na cenu nižší. Na druhou stranu by ale výsledek rozhodně nevypadal tak pěkně, jako je tomu u U-Mouse.

Plusy a mínusy

+
variabilita konfigurací
+ povedený design
+ přední porty a čtečka
+ optická mechanika
+ malé rozměry
+ schopnosti GPU

– chybí konfigurace s Blu-ray

chybí multikanálový analogový zvuk

Za zapůjčení
děkujeme společnosti Asbis.

Prestigio Ion U-Mouse: Miniaturní dvoujádro s Ionem
Ohodnoťte tento článek!