Přetahovaná o Karlovy Vary pokračuje. Vodafone tam spustil rychlé LTE Advanced

0

Včera jsme psali, kterak O2 spustilo ve Varech dočasnou síť LTE s rychlostí 75/25 Mb/s, aby mohli návštěvníci filmové festivalu na mobilu surfovat rychleji. Vodafone ale Východočechům nabízí papírově dvakrát rychlejší LTE (150/50 Mb/s), a navíc trvale, ne jen po dobu konání KVIFF.

A teď ještě rudý operátor přisadil další novinku. Ve Varech spustil druhou českou 4G síť LTE Advanced. Tu první otevřel T-Mobile v Mladé Boleslavi. Parametry Vodafonu jsou stejné. Společnosti spojila pomocí technologie carrier aggregation pásma 1800 MHz (s šířkou 20 MHz) a 800 MHz (s šířkou 10 MHz), díky čemuž je propustnost sítě až 225/50 Mb/s. S dodávkou vybavení pomáhá Huawei.

 

Spojením dvou pásem v síti LTE-A dojde k významnému zvýšení rychlosti mobilního přenosu dat a zvýšení výkonu LTE systému,“ uvedl Jiří Švarc, ředitel vývoje sítě ve Vodafonu. „Vodafone tímto inovativním krokem otevírá prostor pro příchod nových LTE zařízení kategorie 6, která se na trhu objeví na podzim tohoto roku.

Vodafone už za 12 377 Kč prodává první telefon, který si s LTE-A poradí, jde o speciální edici Samsungu Galaxy S4. K připojení ale operátor překvapivě doporučuje modem Huawei E5186. I z toho je vidět, jak je nová síť důležitá hlavně z marketingového hlediska (jsou zase o krok dál) než kvůli praktickému využití. Omezený je dosah sítě i počet podporovaných produktů. Dobrou zprávou ale je, že LTE-A bude operátor rozšiřovat. Jednak chystá nová zařízení a jednak ještě tento měsíc spustí další vysílač v Praze. Do budoucna chce navíc zrychlit download až na 300 Mb/s.

Zdroj: Vodafone

Ohodnoťte tento článek!