Přetaktování GeForce GTX Titan: s dusíkem 1750 MHz na jádře a světový rekord

0

Tento týden se vyhrnula do světa (lépe řečeno, do světa novinářů a recenzentů) GeForce GTX Titan. Ta je postavena na masivním čipu GK110, původně osazovaném jen do výpočetních karet Tesla. Lze od ní proto očekávat zajímavé nárůsty výkonu, pokud se ji poštěstí silně přetaktovat (základní frekvence je koneckonců nižší než třeba u jader GK104 nebo Tahiti). Přesně to se již podařilo u taktovači s přezdívkou Kingpin (či K|ngp|n). S Titany již stihl pokořit světové rekordy ve výkonu jedné karty i dvojice grafik.

Jelikož šlo u tohoto přetaktování také o propagaci mateřské firmy, byla pro sestavu zvolena základní deska EVGA X79 Dark s procesorem Core i7-3930K a 1500W zdroj EVGA NEX1500. Protože paměti EVA nevyrábí, byly použity moduly TridetX od G.Skillu, ovšem samotné grafické karty GeForce GTX Titan byly nejspíš domácí výroby (nehleďme na to, že modely všech výrobců jsou prakticky či úplně stejné).


   

Jak už tomu u rekordních výsledků bývá, chlazení obstarával kapalný dusík (Kingpin použil vlastní nádoby F1 Gemini pro CPU a TEK FAT pro grafiky). Při pokusech s jednou kartou se GPU Titanu podařilo dostat na frekvenci 1750 MHz s napětím 1,162 V; paměti běžely na 6,8 GHz efektivně. S touto konfigurací dosáhl Kingpin v 3DMarku 11 výsledek 20 990 bodů (skóre Performance), což momentálně znamená první příčku a světový rekord (pro jednu kartu). CPU bylo pro test taktováno na frekvenci 5,5 GHz.


 

Rekord se podařil i po té, co byla do parády přibrána ještě druhá karta. Ve SLI se nepodařilo dosáhnout tak vysoké frekvence, stačilo však 1672 MHz na jádrech, aby 3D Mark vyplivl opět vítězný výsledek 29 315 bodů. V tomto případě byla paměť GDDR5 přetaktována na 7,2 GHz efektivně, a procesor kočírující obě karty běžel také na vyšším taktu, a sice 5,639 GHz.


 

Na snímky obrazovky s výsledky a fotografie řádně omrzlých karet se můžete vynadívat na stránce kingpincooling.com. Titany údajně ještě neřekly poslední slovo, Kingpin se je přinejmenším asi pokusí popohnat k vyšším výkonům v trojitém (či čtyřnásobném) zapojení.

Zdroj: HWBot (1, 2), kingpincooling.com

Ohodnoťte tento článek!