Přetaktování Phenomu 9850 BE

0

Minulý týden AMD oficiálně vydalo nové modely čtyřjádrových procesorů Phenom, založené na jádře Agena v revizi B3, která již netrpí chybou v Translation Lookaside Bufferu (TLB). Ačkoliv byl původně plánován model 9900 s taktem 2,6 GHz, nakonec se vlajkovou lodí stal Phenom 9850 s nepříliš oslnivým taktem 2,5GHz. Jako zadostiučinění overclockerům jej AMD vypustilo tento procesor také v Black Edition s odemčeným násobičem. To si úplně říká o přetaktování. Kolegové z Fudzilly zkoušeli, jak vysoko lze novinku vybičovat.

Výsledkem jejich snažení byla dosažená frekvence 3,1 GHz s násobičem nastaveným na 15,5. Bylo k tomu ale potřeba zvýšeného napětí na jádře, konkrétně 1,5 voltu, což už je na 65nm čip poměrně dost. No a nezbývá než si položit otázku – je tento výsledek opravdu tak dobrý? Na psychologickou hranici tří gigahertz se se vzduchovým chlazením dokáží vyšplhat i některé Phenomy 9600 Black Edition, takže 3,1 GHz není ani překvapivý, ani úžasný výsledek. Stále jsme tedy zvědavi na frekvence, které čtyřjádrům od AMD umožní přechod na 45nm výrobní proces.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. U takovýhle karty bych čekal rovnou HDMI, ale tak neva. Jinak k ceně … no na 7000kč budou ty ceny spíš začínat, takže reálně se to bude pohybovat někde kolem 7500kč a výš, což už je docela dost (čekal jsem cenu okolo 300$) – nejdůležitější ovšem bude srovnání s HD3870 X2 (cca 8500 kč, dá se sehnat samozřejmě i levněji, beru průměr), aby náhodou mladší a levnější sestřička nepodtrhla silnějšímu bráškovi nohy tím, že půjde HD3850X2 krásně taktovat. Jinak doufám že bude víc takovejhlech instatních Crossfire (snad budou i SLi) – né každej má na desce víc jak jeden PCI-E16x slot (nehledě na to, že člověk nemusí řešit chipset).