Přetaktování Phenomu II X4 920

0

K přetaktování Phenomu II X4 920 jsem byl ani nevím proč docela skeptický. Rovnou předešlu, že vy můžete psychický blok z toho, že to není Black Edition, rovnou odhodit, protože to jde skoro stejně snadno jako u modelu 940 Black Edition. Na začátek receptu patří použité ingredience:

  • procesor: AMD Phenom II X4 920 (2,8 GHz, AM2+, Deneb), děkujeme Alfacompu
  • základní deska: Gigabyte GA-MA790GP-DS4H
  • paměti: 2GB kit Kingston DDR2-1066, 5-5-5-15

Začal jsem rovnou troufalým nastavením napětí 1,475 V a základní frekvence 270 MHz. To s násobičem 14× znamenalo výslednou frekvenci skoro 3,8 GHz. V BIOSu jsem nastavil jen napětí a snížil děličku napětí a multiplikátor pro HyperTransportu/northbridge.

Oněch 270 MHz jsem namísto 220 MHz, se kterými jsem nabootoval, nastavil až v nástroji EasyTune 6, který pracuje se všemi novějšími deskami Gigabyte.

Při tomto nastavení bylo možné spustit i Prime95 25.6 v In-place Large FFTs testu pro čtyři jádra.

Po pár minutách však došlo k pádu Windows. Po pár zkouškách jsem zjistil, že problémem není ani tak frekvence NB zvýšená z 1,8 na 2,16 GHz, ale spíš kombinace nedostatečně vysokého napětí a frekvence 3,8 GHz. Nakonec jsem nastavil základní frekvenci 250 MHz.

Napětí jsem přitom ponechal na doporučeníhodných 1,425 V.

 Výsledek vypadal v Cpu-Z takto, Cool’n’Quiet po přetaktování už nefunguje v plném rozsahu, frekvence (resp. násobič) dle Cpu-Z zůstává dokonce zcela fixní.

I tak byla ale spotřeba testovací sestavy s takto přetaktovaným Phenomem II X4 920 v idle solidních 125 W, v zátěži (Prime95) pak maximálně 235 W. Při krátké zátěži dokonce jen 223 W, bude tedy záležet na tom, čím budete Phenom II chladit. Dle CoreTemp se teplota na 3,5 GHz taktovaného Denebu nevyšplhala nad 66 stupňů Celsia, podle EasyTune6 to bylo dokonce jen 52.

V podstatě k přetaktování Phenomu II X4 920 o 25 % nepotřebujete žádné složitější ladění. Stačí si spočítat, jak snížit děličku/multiplikátor u pamětí/northbridge/HyperTransport a zvýšit napětí pro samotný procesor. Pokud byste šli s frekvencí HT/NB nad 2 GHz, bude lepší přidat napětí i zde. Základní desky s SB750 nabízí i přidání napětí na jižním můstku a rovněž položky Advanced Clock Calibration, pro takovéto rozumné „domácí“ Denebu je však ani nemusíte studovat.

Rozdíl mezi taktováním normální Phenomu II a modelu označeného jako Black Edition tak nakonec není velký. Zvýšit jen násobič a nemuset se počítat s frekvencí pamětí/HT/NB je určitě jednodušší, ale těch pár minut navíc určitě nikoho nezabije. Mrzet by ale mohla ztracená podpora Cool’n’Quiet, které by se mělo při zvedání základní frekvence minimálně zčásti deaktivovat. To samé (nesnižování multiplikátoru na 4,0× a velké snížení napětí v idle) mě však potkalo i u Phenomu II X4 940 Black Edition.

Tehdy jsem to sváděl na nedoladěný BIOS F3o základní desky GA-MA790GP-DS4G, včera jsem ale to samé zkusil pro Phenom II X3 720 Black Edition do patice AM3 na jiné základní desce (GA-MA790FXT-UD5) a výsledkem byla opět stále plná frekvence. Tato výhoda Black Edition se tedy zatím v praxi jaksi neprojevuje.

Jak to přesně bylo s přetaktováním Phenomu II 940 Black Edition a s jeho výkonem na 3,6 GHz se můžete dočíst v zatím posledním dílu tesu procesorů.

Přetaktování Phenomu II X4 920
Ohodnoťte tento článek!