Přetaktování Ryzenu možná neřeklo poslední slovo. R7 1800X se pod dusíkem dostal na 5,8 GHz

15

Procesory Ryzen při uvedení ukázaly jednu nevýhodu, tedy přinejmenším z pohledu nadšenců do hardwaru. Dají se totiž velmi špatně přetaktovat, s modelem 1800X dokonce ani není automaticky zaručeno dostat se všemi jádry na úroveň jeho turba (4,0 GHz). Takto nízké rezervy se často nevidí. Něco o nich už naznačovala i demonstrace extrémního přetaktování před vydáním, kdy osmijádro dosáhlo taktu jen 5,2 GHz pod kapalným dusíkem. Přitom s tímto typem chlazení se obvykle bavíme o sedmi, u Bulldozerů třeba i o osmi GHz. Ovšem pokud dusík bereme jako míru možností přetaktování, pak možná svítá určitá naděje.

Zdá se totiž, že minimálně při extrémním přetaktování se bude dařit frekvenci zvedat. Taktovači s přezdívkou Der8auer se totiž podařilo s kapalným dusíkem trumfnout hranici 5,8 GHz, když se dostal na 5802,93 MHz a validoval ji (viz záznam na HWBotu). Podařilo se to dokonce se všemi jádry běžícími, včetně SMT. Při deaktivaci většiny čipu a SMT by se tedy čistě pro tabulkový výsledek mělo podařit takt zvednout ještě o kousek.

K tomuto výsledku byl použit Ryzen 1800X, ovšem nikoliv sériový. Podle kódu jde zřejmě o kvalifikační vzorek ZD3601BAM88F4_40/36_Y na taktu 3,6–4,0 GHz, který by ale snad měl vlastnostmi sériovému čipu už odpovídat. Frekvence, která je v tuto chvíli rekordem Ryzenu, si vyžádala zvýšení napětí až na 1,97 V, což je daleko za bezpečným maximem 1,4 V, které se pro 14nm čipy Summit Ridge uvádí.

Snímek CPU-Z pro rekordní frekvenci Ryzenu 1800X
Snímek CPU-Z pro rekordní frekvenci Ryzenu 1800X

Der8auer použil desku ROG Asus Crosshair VI Hero a 16 GB dvoukanálové paměti DDR4. Chlazení bylo jak již bylo řečeno kapalným dusíkem. Zajímavé je, že frekvence byla dosažena kombinací zvýšeného násobiče (44,5×) a referenčního taktu procesoru, BCLK. Ten Der8auer ze 100 MHz zvýšil na 130,4 MHz. To možná ukazuje, kam bude třeba při přetáčení Ryzenu pod dusíkem napřít síly. Je možné, že vyšší násobiče čip špatně zvládá a je třeba mu pomoci touto cestou.

Pro běžný provoz přetaktování frekvence BCLK není vhodné, jelikož je na ní navázána frekvence rozhraní PCI Express a čipsetu, takže při posunutí jen o pár MHz ztrácí systém stabilitu. Přestává fungovat PCI Express 3.0 a později i 2.0 a objevuje se riziko ztráty dat kvůli nestabilitě řadiče SATA. Nicméně tyto zkušenosti snad ukazují, že architektura Zen nemá frekvenční strop až tak tragický sama o sobě. Možná je toto doklad, že vyšším frekvencím brání spíše nějaké izolované detaily, které by se snad mohlo podařit postupně odstraňovat úpravami samotné architektury v příštích generacích, ale částečně snad i laděním základních desek a BIOSů.

Ryzen s odstraněným rozvaděčem tepla (Zdroj: Der8auer)
Ryzen s odstraněným rozvaděčem tepla (Zdroj: Der8auer)

Pro ostatní Ryzeny 7 momentálně HWBot uvádí dosažené rekordní takty nižší. Model 1700X má na prvním místě výsledek 5414 Mhz, model 1700 jen 4116 Mhz. To z části bude tím, že se na ně extrémní taktovači zaměřili méně než na nejvyšší model. Pokud ale bude rozdíl v absolutních dosažených frekvencích trvat, potvrdí se asi, že pro Ryzen 1800X si AMD nechává ty nejlépe se chovající čipy a obě sedmnáctistovky dostávají ty s nižším taktovacím potenciálem.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Domnívám se že celé kouzlo je v tom že tam narval právě už nebezpečné napětí, což ztrácí smysl, protože smyslem OC vždy bylo získat větší výkon za míň peněz natrvalo a nikoliv jen na chvilku. Jako informace dobrá, ale bohužel nepoužitelná.
  Jinak se bdue jednat o Tick-tack-tock strategii, kterou kritizovali fanoušci u intelu a najednou když to udělá AMD tak je všechno v pořádku a každej se těší na vyladění zen2 zen3… ale kaby lake je fujky a coffelake jakbysmet….

  • Jaroušek to zase nepochopil, a gogo může psát co chce a obhajovat ho (asi mu vidí do hlavy).
   Takže Jaroušku, toto je jen extrémní taktování. 99,99999% lidí neprovozuje CPU pod dusíkem, je to celkem drahý ho doplňovat (i když já bych ho mohl mít zadarmo v práci), ale hlavně je to opruz pořád dolívat, jen abych si na PC zapařil hru a navíc to pořád hlídat…
   Takže nenech si rozpraskat cévky, když uvidíš něco pod dusíkem a prostě začni zhluboka dýchat a běž na další článek.
   Ale v čem s těbou souhlasím je, že OC je proto, abys měl vyšší výkon za nižší cenu. proto jsem pořídil R7 1700, dám tam vodíka a pojedu OC – i když gogo píše, že ne, což je kravina, asi mi to chce nařídit :o))) , no a lidi to budou dělat úplně stejně jako já, takže ze 3GHz na cca 3,8, což je 20% nárůst výkonu a jsem spokojenej :o)

    • Mrtvého určíte nejsou. Lidi to koupi v sestavach a nebo firmy, pro ty je to ok. Pro fiskuliny jako jsme my, to samozrejmě smysl nemá.
     Ale..někde bylo info, že 1800x da tech 4.1 častěji než třeba 1700, tudíž pro někoho. …

     • Jaký to ale má význam získat 100Mhz navíc za cenu neskutečně zvýšené spotřeby a potřeby drahého chlazení. Osobně jsem příznivcem tzv rozumného OC – tedy OC co ti dovolí čip na základním napětí. 1700 lze co sem se díval na základnám napětí bez potřeby drahého chlazení dostat min. na 3,5, dle kusu i výše – tomu říkám rozumné OC – bez potřeby drahého chlazení, bez potřeby drahé rádoby OC desky. Jen rozdíl ceny mezi normální deskou a deskou určenou k OC je kolem 2,5tisíce a pak min. 1tisíc za kvalitní chlazení jen kvůli pár MHZ?
      Jediné co mě štve, že skoro a to i na Intel platformě je prakticky nemožné najít kvalitní desku, která by nebyla prodražená rádoby OC a gaming funkcemi, ale přitom nesla vybavení těchto desek – tedy třeba najít levnou desku s digitálním zvukovým výstup je skoro nemožné a člověk musí řešit, zda koupit předraženou rádoby gaming desku, i když o to nestojím, nebo desku a k tomu zvukovku s digitálním výstupem.