Přetaktování Trinity: 7,3 GHz s dusíkem, na vzduchu ale nic moc

0

Desktopová APU Trinity, která AMD uvedla minulý týden, mají proti procesorům Intelu ve stejné cenové hladině jednu výhodu. Na rozdíl od Celeronů, Pentií a a čipů Core i3 je totiž můžete přetaktovávat. Během minulého týdne také dorazily první výsledky taktovacích experimentů s novými procesory.

Trinity představuje premiéru architektury Piledriver, která vznikla vylepšením loňského Bulldozeru. Hned na začátek je však třeba říci, že v těchto APU se Piledriver zatím na svého předchůdce tak docela nechytá. Bulldozery pro socket AM3+ lámaly rekordy poměrně vysoko nad hranicí 8 GHz. Trinity se zřejmě bude pohybovat značně níž. Když zástupci firmy prohlásili, že při chlazení dusíkem je čip schopen běžet na frekvenci 6,5 GHz, znělo to poměrně opatrně.

Tato relativně nízká hodnota byla však již od té doby revidována směrem nahoru, a to právě s použitím kapalného dusíku. Čip A10-5800K se s tímto chlazením podařilo vyhnat na frekvenci 7317,74 MHz. Pro dosažení této mety byl ovšem čipu vypnut jeden ze dvou modulů, rovněž se taktovalo jen s jedním paměťovým modulem. S násobičem nastaveným na 62 pak stačila základní frekvence 118,03 MHz. Zároveň ale APU běželo na poměrně likvidačním napětí 1,956 V. Základní deskou, se kterou se výsledku podařilo dosáhnout, byl model Biostar Hi-Fi A85X.

Pro skutečný provoz počítače ovšem chlazení zkapalněným dusíkem nedává smysl. Zatím to bohužel vypadá, že s běžným vzduchovým chlazením se nijak oslnivých výsledků nedočkáte. Pokusy recenzentů o přetaktování zdá se končívají někde okolo 4,5 GHz. Základní frekvence čipu A10-5800K přitom činí celých 3,8 GHz.

Postupem času se ale zřejmě budou objevovat i lepší výsledky. V databázi CPU-Z byla již validována frekvence 5100,47 MHz, dosažená na základní desce Asus F2A85-V Pro rovněž s čipem A10-5800K. Tentokrát byla všechna jádra aktivní, bohužel však nevím, jakého chladiče bylo použito, či zda bylo aktivní integrované grafické jádro. V každém případě se aletaké nejedná o konfiguraci bezpečnou pro dlouhodobý provoz. Napájecí napětí bylo totiž zvednuto na 1,616 V.

 

Vzato kolem a kolem, Trinity se asi nebude do tabulek zapisovat absolutními rekordy. Ve srovnání s Bulldozerem je v tomto ohledu APU přiškrceno řadou faktorů. Celá platforma je přece jen mířena do nižších cenových pater, takže (alespoň zatím) neexistují desky specializované na extrémní přetaktování. Již nižší počet pinů socketu přitom zřejmě omezí maximální frekvenci, neboť stěžuje napájení čipu a v extrémních situacích budou muset jednotlivé kontakty snést větší proudovou zátěž. Návrh jádra Piledriver a také čipu samotného je cílen spíše na nízkou spotřebu; i to může zhoršit jeho schopnost běžet na vysokém taktu. „Nepřátelsky“ se teoreticky mohou projevit i zvolené parametry výrobního procesu u GlobalFoundries.

Aktualizováno (9.10. 2012):
APU A10-5800K dlouho na hodnotě 7317 MHz nezůstalo. Prvenství nyní patří frekvenci 7384,71 MHz, dosažené prozměnu na základní desce MSI (model FM2-A85XA-G65). I v tomto případě se pochopitelně o chlazení staral kapalný dusík.

Zdroje: CPU-Z Validator (1, 2), Techworld, Hexus

Ohodnoťte tento článek!