Přetaktování zamčených CPU Skylake bude. Chystá ho ASRock a možná Asus

0

Přesně před týdnem jsme zde psali o tom, že se na jedné desce vyráběné firmou Supermicro dají zcela zamčené procesory Skylake přetaktovat zvednutím frekvence BCLK. Ta se na zamčených CPU od doby Sandy Bridge nedala zvýšit o víc jak nějaká 3 % aniž by se PC stalo nestabilním, úprava BIOSu ale prý umožní přetaktování o 20 % i více. Dobrá zpráva je, že zřejmě nezůstane jen u jedné exotické desky – tuto možnost údajně na svých základovkách poskytnou i další výrobci.

Tzv. „BCLK“ tvoří jakousi referenční frekvenci pro CPU, z níž si násobičem odvozuje své reálné takty (nejde tedy o totéž, co základní takt ve smyslu frekvence bez turba). Procesory Sandy Bridge ale touto frekvencí kromě taktu CPU řídí i sběrnice PCI Express a další komponenty, které jsou na zvýšení citlivé, takže přetaktování není použitelné (zvednout lze ze 100 MHz obvykle jen na 103 MHz). Ovšem odemčené procesory Skylake již mají tyto citlivé části oddělené, a BCLK jim zvýšit lze. Původně jsme tudíž doufali, že by to mohlo fungovat i na zamčených verzích, což se však zprvu rozplynulo. Tedy až dosud – u desek Supermicro, ASRock a Asus by se prý přetaktování mělo dát odemknout úpravou BIOSu a není vyloučeno, že se poté přidají i další značky.

Že by přetaktování zamčených Skylaků na platformě LGA 1151 byl schopen realizovat, již webu AnandTech potvrdil kromě Supermicra také ASRock. Ten zmínil highendové Z170 Extreme7+ a Z170 OC Formula, ovšem firma prý chce přetaktování uvést na „velkém množství modelů“, kterým se tyto nové obzory mají otevřít toliko nahráním nového BIOSu. Tyto aktualizace jsou zatím testovány, měly by se tudíž objevit během několika týdnů až měsíců. Podle ASRocku prý je na vzduchu možné přetaktování až o 20–30 %.

 
Core i5-6400 (předprodukční vzorek), jeden z kandidátů na pokoutní taktování přes BCLK

 

Třetím rebelem má být Asus. Od toho zatím oficiální příslib není, ovšem přetaktovávači s přezdívkou elmor se již s deskou Asus Maximux VIII Gene přetočení podařilo. Dosáhl 5,8 GHz (BCLK 152,8 MHz, ovšem s chlazením kapalným dusíkem) s Core i3-6300 a jelikož má vazby na Asus, lze předpokládat, že to bylo právě pomocí speciálního BIOSu s odemčeným taktováním. Také Asus by tedy mohl tuto funkci zpřístupnit na svých deskách, potvrzeno to však na rozdíl od ASRocku není.

Asus Maximus VIII Gene
Asus Maximus VIII Gene

Pokud se Intelu s přetaktováním vzepřou tři značky, pravděpodobně se přidají i zbylí výrobci, tedy MSI, Gigabyte, Biostar, ECS a menší jména. Zatím ovšem není úplně jasné, zda je potřeba skutečně jen úprava BIOSu. Je možné, že některým deskám aktualizace nepomůže, pokud neumí procesoru dát skutečně dva nezávislé zdroje frekvence. Pokud například výrobce ušetřil a jak BCLK, tak PCI Express má fyzicky závislé na stejném generátoru taktu, pak byste s taktováním měli nadále smůlu. Zdá se však, že aspoň u některých modelů výrobci s touto množností počítali a k přetakování Celeronů, Pentií, Core i3 nebo levnějších zamčených čtyřjader bude stačit jen ten nový BIOS.

 

Tento vývoj by tedy pro nadšence mohl být velmi zajímavý (a přinést více výkonu za méně peněz). Zatím ovšem není jasné, v jaké míře se prosadí a zda mu Intel nebude nějak aktivně bránit. Teoreticky by se mohl taktování pokoušet blokovat na nových CPU a zasáhnout by mohl i do těch již prodaných pomocí aktualizace mikrokódu – to se stalo v roce 2013 s Haswellem, kde se tehdy výrobcům podařilo obejít pro změnu omezení čipsetů. Podle AnandTechu také zdá se přetočení BLCK vede k deaktivování integrovaného GPU, to by ale u herních sestav se samostatnou grafikou nevadilo.

Core i3-6320 přetaktované na 4,7 GHz (Zdroj: HWBOT)pomocí BCLK na desce Supermicro C7H170-M
Core i3-6320 přetaktované na 4,7 GHz (Zdroj: HWBOT)pomocí BCLK na desce Supermicro C7H170-M

Zdroj: AnandTech

Ohodnoťte tento článek!