Zamčené procesory Comet Lake se dají přetaktovat, i na deskách B460 a H470. Jak to funguje?

16

Také zamčené procesory Intel Comet Lake se dají přetočit, dokonce i bez Z490 desky. Jak to funguje na deskách ASRock (technologie BFB), Asus (APE) a MSI?

Na platformě Intel se dlouhodobě dají přetaktovat jenom procesory s písmenkem K v názvu, které značí odemčené násobiče. Zároveň také musíte mít desku s čipsetem řady Z – teď je to čipset Z490. V minulosti byly pokusy se přes tato omezení nějak protlouct, například přes přetaktování BCLK u Skylake na začátku roku 2016, ale Intel je aktivně potlačoval.

Nyní na platformě LGA 1200 se ovšem určitá forma OC nebo zvýšení výkonu nad specifikace objevila i pro zamčené procesory a levnější desky s čipsety B460 a H470. Ovšem bude to OC v trošku jiném smyslu.

Předchozí
Následující

ASRock: Base Frequency Boost Technology

Toto přetaktování v uvozovkách úzce souvisí s turbo boostem procesorů Intel. Jak jsme psali v článku zkoumajícím výsledky v recenzích, Intel nechává výrobcům desek velkou volnost v chování boostu a tím i spotřeby. Mohou zvýšit maximální spotřebu v boostu (PL2) i dobu, po kterou je tento limit možné dosahovat a překračovat TDP (to je také označené jako PL1). Toto přitom Intel nepovažuje za přetaktování, i když deska nechá běžet turbo na plných frekvencích neustále.

Z této volnosti vychází i možnost „přetaktování“ zamčených Comet Lake, která se teď objevila na na deskách platformy B460 a H470 (a také Z490). Pravděpodobně bude poměrně častou věcí na deskách většiny výrobců, ale jako první se vynořila u ASRocku, který ji označuje jako technologii „Base Frequency Boost“ (BFB). Na následujícím slajdu je vidět, jak funguje.

ASRock Base Frequency Boost

Base Frequency Boost spočívá v tom, že TDP procesory (neboli limit PL1) se zvýší z 65 W u zamčených CPU, v tomto případě na 125 W. Toto navýšení je trvalé, takže procesor může pod zátěží neustále běžet na taktu, který by při 65W limitu udržitelný už nebyl.

Core i5-10400 má například být schopné trvale držet 4,0 GHz, Core i5-10500 pak už 4,2 GHz, což jsou maximální all-core boosty těchto modelů (viz specifikace procesorů Comet Lake). U osmijádrového Core i7-10700 uvádí ASRock 3,9 GHz a u desetijádra Core i9-10900 3,7 GHz. Zde už se maximální all-core boosty do 125 W nevejdou. Tyto čipy mohou jít na boost až 4,6 GHz, ale s vyšším příkonem.

Omezení této techniky spočívá v tom, že vám zlepší jen trvale udržitelný mnohovláknový výkon. Neumožní odstranit limit frekvence boostu pro jednotlivé počty jader, zde CPU bude svoje specifikace držet. V jednovláknové zátěži nebo krátkodobé zátěži se jeho chování nezmění proti výchozímu fungování.

Zlepšení výkonu při použití Base Frequency Boost dle ASRocku
Zlepšení výkonu při použití Base Frequency Boost dle ASRocku (Zdroj: ComputerBase)

Rozdíl je v tom, že během dlouhodobější zátěže všech jader boost nikdy neklesne, jak by dle doporučení Intelu měl. Dlužno říct, že takto se desky mohly chovat už dříve, takže nejde až o tak velkou změnu.

Článek pokračuje na další straně.

Předchozí
Následující

16 KOMENTÁŘE

 1. Tazke je to pretaktovanie je len zvysenie TDP. Z 65 W procesora urobim 125W.
  Nezvysujem frekvenciu procesora, ktora by zvysovala spotrebu ale naopak. Zvysujem spotrebu aby som dosiahol vyssie frekvencie.

  • Když byste to měl brát doslova, tak ani žádné taktování změnou násobiče není overclocking v původním slova smyslu, kdy to znamenalo zvedání základního řídícího hodinového taktu.

    • Mně je jedno co uděláte. Jen mi přijde divné vykřikovat, že to není OC, když to je přesně to, co si pod OC většina lidí představuje, tedy zvednutí výkonu nad oficiální specifikace.

     • Ok.
      Pustim CBR 11.5 a tam se zadne zvyseni vykonu treba konat nebude. Protoze bench dojede tak rychle, ze se treba do tdp vejde a udrzi max turbo.
      Nebo super pi.
      Tady zvednuti tdp nemusi pomoct.
      Zato zvyseni frekvence pomuze vzdy.
      Podle me je vic OC zvedani taktu nad ramec specifikace, protoze prinese vykon vzdy a vsude.
      Povoleni delsiho casoveho limitu turba a vetsi spotrebu prinese vysledky pouze pri delsi “praci”. Nikdy vsak neprekona vykon cpu, jez je “true oc” podle meho stylu.
      Na tom bychom se snad mohli shodnout?

      • Ten váš pravý overclocking taky nezvedne výkon vždy a všude, protože limitací může být RAMka, disk či grafika, anebo taktujete jen něco. Třeba zrovna taktování odemčených i9-10900K nezvedne výkon v super pi ani o milisekundu, spíše naopak, jednoduše proto, že to jedno využívané jádro už jede na svém maximu a víc z něj nevyždímete a celý ten overclocking je jen o taktování při vícejaderné zátěži, tedy totéž, co dělá to „tdp taktování“ u zamčených procesorů.
       Řešit výkon v pár desítkách sekundovém turbu je stejně jen honění si trika. K čemu mi je, že super pi doběhne místo za 10 sekund za 9 sekund. To ani nepoznám. Ale poznám to, když se mi bude konvertovat nějaké video místo 10 hodin, hodin 9.

      • OC je vše, co přináší nejen výkon, ale hlavně dobrý pocit. Třeba RGB blikátka nebo hustěkrutopřísná nálepka na kejsu… 😀