Zamčené procesory Comet Lake se dají přetaktovat, i na deskách B460 a H470. Jak to funguje?

16

Také zamčené procesory Intel Comet Lake se dají přetočit, dokonce i bez Z490 desky. Jak to funguje na deskách ASRock (technologie BFB), Asus (APE) a MSI?

Na platformě Intel se dlouhodobě dají přetaktovat jenom procesory s písmenkem K v názvu, které značí odemčené násobiče. Zároveň také musíte mít desku s čipsetem řady Z – teď je to čipset Z490. V minulosti byly pokusy se přes tato omezení nějak protlouct, například přes přetaktování BCLK u Skylake na začátku roku 2016, ale Intel je aktivně potlačoval.

Nyní na platformě LGA 1200 se ovšem určitá forma OC nebo zvýšení výkonu nad specifikace objevila i pro zamčené procesory a levnější desky s čipsety B460 a H470. Ovšem bude to OC v trošku jiném smyslu.

Předchozí
Následující

Asus Performance Enhancement

Poté de facto totéž oznámil také Asus, pod označením APE (Asus Performance Enhancement) což asi představuje slovní hříčku – v angličtině to znamená něco ve smyslu „režim zvíře“. Režim fungování i jeho výsledky by měla být velmi podobné pojetí ASRocku.

Asus publikoval seznam desek s údaji, jaké PL1 u nich režim APE nastavuje. U většiny modelů platformy H470 a B460 je to stejných 125 W jako u ASRocku, takže takty by měly být zhruba stejné. Ovšem je tu výjimka: deska Asus ROG Strix B460-F Gaming nastaví limit až na 210 W.

Přetaktování zamčených procesorů Intel Comet Lake s technologií Asus APE
Přetaktování zamčených procesorů Intel Comet Lake s technologií Asus APE (Zdroj: VideoCardz)

Toto bude užitečné hlavně při použití vyšších modelů procesorů, které mají často hodně vysoká all-core turba, která ale mají také vysoký příkon a která by měla dle doporučení Intelu být k dispozici jen krátkodobě (28 nebo 56 sekund podle modelu). Toto je přesně situace, kdy se dá BFB/APE použít k zvýšení mnohojádrového výkonu tím, že se limit spotřeby prostě ignoruje.

Podle tabulky Asusu na této desce s 210W „opicí“ poběží Core i9-10900 (tedy desetijádro s HT) na frekvenci 4,4 GHz. Osmijádro Core i7-10700 na 4,5 GHz. Zamčené Core i5-10600 se šesti jádry má dávat 4,4 GHz (zde je to už limit jeho maximálního all-core boostu, takže plných 210 W asi čerpáno nebude).

Přetaktování zamčených procesorů Intel Comet Lake s technologií Asus APE frekvence dosažitelné pro all core zátěž při 210 W a při 125 W
Přetaktování zamčených procesorů Intel Comet Lake s technologií Asus APE frekvence dosažitelné pro all core zátěž při 210 W a při 125 W (Zdroj: VideoCardz)

S nižší formou, která zvyšuje PL1 jenom na 125 W se na desetijádru i9-10900 má dát dosahovat 3,7 GHz, u osmijádra Core i7-10700 pak 3,9 GHz a u šestijádra Core i5-10600 frekvence 4,1 GHz.

Článek pokračuje na další straně.

Předchozí
Následující

16 KOMENTÁŘE

 1. Tazke je to pretaktovanie je len zvysenie TDP. Z 65 W procesora urobim 125W.
  Nezvysujem frekvenciu procesora, ktora by zvysovala spotrebu ale naopak. Zvysujem spotrebu aby som dosiahol vyssie frekvencie.

  • Když byste to měl brát doslova, tak ani žádné taktování změnou násobiče není overclocking v původním slova smyslu, kdy to znamenalo zvedání základního řídícího hodinového taktu.

    • Mně je jedno co uděláte. Jen mi přijde divné vykřikovat, že to není OC, když to je přesně to, co si pod OC většina lidí představuje, tedy zvednutí výkonu nad oficiální specifikace.

     • Ok.
      Pustim CBR 11.5 a tam se zadne zvyseni vykonu treba konat nebude. Protoze bench dojede tak rychle, ze se treba do tdp vejde a udrzi max turbo.
      Nebo super pi.
      Tady zvednuti tdp nemusi pomoct.
      Zato zvyseni frekvence pomuze vzdy.
      Podle me je vic OC zvedani taktu nad ramec specifikace, protoze prinese vykon vzdy a vsude.
      Povoleni delsiho casoveho limitu turba a vetsi spotrebu prinese vysledky pouze pri delsi “praci”. Nikdy vsak neprekona vykon cpu, jez je “true oc” podle meho stylu.
      Na tom bychom se snad mohli shodnout?

      • Ten váš pravý overclocking taky nezvedne výkon vždy a všude, protože limitací může být RAMka, disk či grafika, anebo taktujete jen něco. Třeba zrovna taktování odemčených i9-10900K nezvedne výkon v super pi ani o milisekundu, spíše naopak, jednoduše proto, že to jedno využívané jádro už jede na svém maximu a víc z něj nevyždímete a celý ten overclocking je jen o taktování při vícejaderné zátěži, tedy totéž, co dělá to „tdp taktování“ u zamčených procesorů.
       Řešit výkon v pár desítkách sekundovém turbu je stejně jen honění si trika. K čemu mi je, že super pi doběhne místo za 10 sekund za 9 sekund. To ani nepoznám. Ale poznám to, když se mi bude konvertovat nějaké video místo 10 hodin, hodin 9.

      • OC je vše, co přináší nejen výkon, ale hlavně dobrý pocit. Třeba RGB blikátka nebo hustěkrutopřísná nálepka na kejsu… 😀