„Přetaktování“ zdroje: 1000W Enermax Platimax umí přes 1500 W!

0

Jako už pravidelně jsme s kolegou Adamem Kahánkem nasedli do letadla s kufry plnými zdrojů k otestování a doletěli do Hamburgu. Tentokrát nám Enermax poskytl svůj testlab vybavený zkalibrovanými přístroji Chroma (a Tektronix) na takřka celé tři dny, tudíž už teď testujeme šestnáctý zdroj a další možná ještě rovnou z lodního kontejneru stihneme proměřit zítra.

Enermax laboratořLaboratoř v Enermaxu

Většina zdrojů patří do výkonnostního spektra 350 až 550 W, otestovali jsme ale i tři opravdu výkonné zdroje. Z nich nejvíce zaperlil Enermax Platimax 1000 W, jehož se Adam rozhodl trápit daleko za tím, co u něj slibuje výrobce. Tento zdroj Enermax údajně vyvinul ve spolupráci s overclockery, a tak na rozdíl od jiných Platimaxů sází na jedinou silnou 12V větev. Navíc je to jediný Platimax, který nemá OCP (ochrana při příliš vysokém proudu), ale jen OPP (ochrana při příliš vysokém výkonu). Ta má ale hodně vysokou toleraci (kolem 50 %), takže se s tímto 1kW zdrojem dají dělat doslova psí kusy.

Na videu jsme zdokumentovali, kterak 1000W Platimax dává souvisle výkon přes 1502 W. Příkon přitom činil něco pod 1698 W, a tak i při tomto drastickém nastavení zdroj předvedl účinnost 88,5 %. Také zvlnění se vešlo do normy ve specifikaci ATX, větrák rozhodně nevydával vzduch cirkulárky a vzduch jdoucí ze zdroje se dal označit jen za teplý. Po delším provozu se ale přece jen ze zdroje začal linout nevábný pach, tudíž s teplotou konkrétních součástek to nemuselo být úplně bezvadné.

A ještě jedna pikantnost: při výkonu 1323 W (skoro třetinu nad specifikaci zdroje) činil příkon 1502 W a účinnost dosahovala 89,89 %. Zdroj by tak v tomto „přetaktovaném“ stavu splnil požadavky na 80Plus Platinum, i kdyby byl Enermaxem označen právě jako 1323wattový.

 

Čtení o Ferrari 1kW Platimaxu bylo ale pro většinu vás asi už dost, takže vás už jen nalákám zprávou, že v příštích týdnech se na ExtraHardware budete postupně setkávat s výsledky mnoha cenově (či výkonnostně) zajímavých zdrojů, z nichž některé překvapily v dobrém a jiné ve špatném slova smyslu. Z těch v testu nasazených jmenujme například čerstvě vydaný Corsair RM550, ještě na trhu ani nepřítomný Antec VP500PC, zrovna tak novoučký Enermax Revolution X’t 730W, Seasonic G360, G450 a matador S12-II 430, Fractal Desing Tesla R2 a Integra R2, laciný OCZ CoreXStream 500W, Enermax Triathlor Eco 350 W a NAXN Advanced 450W či Fortron Aurum S 400 W.

Ohodnoťte tento článek!