Prevent v1.0: ochrana před mazáním a přesouváním dat

0

Je pravděpodobné, že k PC, na kterém pracujete, hrajete hry nebo surfujete po internetu, má přístup více lidí. Jen málokdo svůj počítač zamkne nebo někam uklidí vždy, když se potřebuje třeba jen na moment vzdálit. Potenciálnímu záškodníkovi pak nic nebrání v tom, aby využil nestřeženého okamžiku a kopíroval, mazal, případně přesouval dle libosti vaše drahocenná data.

A nemusíme mít hned na mysli bankovního lupiče bažícího po vašich přístupových heslech. Takovým potenciálním útočníkem může být třeba škodolibý spolupracovník nebo vaše nehlídaná ratolest, která potřebuje nutně oslavit nalezení klávesy Delete tím, že ji začne zběsile mačkat a při tom označovat náhodné položky v Průzkumníku. Útočníkem můžete vlastně být i vy samotní – vždyť kolikrát se vám stalo, že jste se tzv. „ukliknuli“ a několikahodinová práce byla ta tam?

Základem je prevence

Aplikace Prevent v1.0 je velice jednoduchá na ovládání, protože prakticky žádné ovládání nemá. Archiv, který si můžete stáhnout zde, rozbalte a spusťte instalátor, který vám nakopíruje potřebné soubory do cílové složky. Program spustíte souborem Prevent.exe.

Rozhraní aplikace má na obou svých záložkách spíše informativní charakter. Jediné ovládací prvky, které se nacházejí na záložce Settings, jsou možnosti pro končení, aktivaci a nastavení klávesové zkratky pro rychlé ukončení.

Kliknutím na tlačítko Exit se aplikace dle všech očekávání ukončí. Do pole Define Hotkey můžete zadat klávesovou zkratku, po jejímž stisknutí s aplikace ukončí. Pokud klávesovou zkratku nezadáte, automaticky se použije kombinace Ctrl + P. Tlačítkem Activate to celé uvedete do chodu.

Co to všechno umí

Prevent v1.0 nijak nevylepšuje klasické nastavení Windows, ani nepřináší nastavení nové, ale naopak původní chování potlačuje. Jak již bylo řečeno, týká se to převážně operací, při nichž kopírujete, vkládáte nebo mažete soubory. Prevent v1.0 je jednoduše zakáže.

V první fázi vám vyřadí z provozu klávesové zkratky Ctrl + V, Ctrl + X, Ctrl + C a klávesu Delete. Tím se vyhnete např. mazání textu při nechtěném stisknutí klávesy Delete. Stejně tak se zruší i funkce Kopírovat, Vyjmout a Vložit z kontextové nabídky, a to jak pro Windows samotné, tak i pro aplikace spuštěné v oknech. V některých případech položka Vložit zešedne (např. na ploše nebo v Průzkumníku), jinde zmizí úplně.

Když se vám po starých funkcích zasteskne, v rychlosti je obnovíte stisknutím dříve zvolené klávesové zkratky.

Na stránkách autorů jsou avizovány ještě některé další funkce, které ovšem při testu nefungovaly na všech strojích zcela bez problémů. Patří mezi ně např. zakázání volby Odeslat nebo zakázání přejmenování souborů. Kompletní výčet funkcí programu najdete v readme souboru ve složce, do níž jste Prevent v1.0 nainstalovali.

Na škodu by rovněž nebyla větší variabilita nastavení, např. možnost zvolit zakázání jen některých funkcí a jiné ponechat.

Nutno ještě podotknout, že Prevent v1.0 rozjedete jak ve Windows 7, tak i ve starších Windows Vista a Wndows XP.

Ohodnoťte tento článek!