Preview: AM3 Phenom II – první AMD pro DDR3

0

Kvůli velikému nadšení z toho, jak rychle se nám díky společnostem Gigabyte a AMD podařilo získat ještě snad ani pořádně neuvedenou sestavu pro patici AM3, jsem ani neověřoval, zda už někde v zahraničí existuje na první procesory AMD pracující s pamětmi DDR3 vůbec nějaká recenze.

Z nového procesoru je zmatena i detekční utilita Cpu-Z (odkaz na validaci, idle režim), name string procesoru však prozrazuje, jak je to všechno správně. Phenom II X3 720 má stejně jako Phenom II X4 (Deneb) 6 MB L3 cache.

Základní deska přišla jako výrobní vzorek, je na ní osazen BIOS verze F3 z 16. ledna 2009. Jestli s ním už doputovala z Tchaj-wanu, tak klobouk dolů před rychlostí Gigabytu:

Rovněž při detekci pamětí je Cpu-Z mírně zmaten, časování byla nastavena nižší, Command Rate naopak jen na 2T. Je příjemné, že bez změny základní frekvence (200 MHz) klidně nastavíte paměti nejen na 1333 MHz, ale také na 1600 MHz.

Ještě připomenu, že do nových desek s paticí AM3 starší procesory Athlon/Phenom určené pro patice AM2 či AM2+ neosadíte, nejsou pinově kompatibilní a nemají samozřejmě ani příslušný paměťový řadič. Naopak nové Phenomy určené pro patici AM3 díky zpětné kompatibilitě do AM2+ desek osadíte.

Díky nové patici poznají také příznivci AMD inovace společnosti Gigabyte, které vtělila do nových desek Ultra Durable 3. Oproti dosud možná nejlepší desce Gigabytu pro Phenomy (GA-790GP-DS4H) se jedná o obrovský skok kupředu a v provedení si deska nic nezadá s těmi nejlepšími pro platformu Intel. Rozložení je takřka perfektní, ladiče výkonu potěší tlačítka Power, Reset a Clear CMOS (ještě to, kdyby bylo vyvedeno na zadní panel, bylo by to dokonalé). Chlazení čipsetu a napájecí části vypadá velmi dobře, potěší i osm USB 2.0 portů a FireWire vyvedené na zadní panel.

Teď ale to nejdůležitější, první výkonnostní testy. Dokončil jsem sice už i s DDR3 pamětmi většinu, ale něco si musím nechat taky na recenzi. Velmi příjemně nový Phenom II X3 720 překvapil ve hrách. Aby také ne, frekvence je dostatečně vysoká a mnoho her současnosti využije právě tak akorát o něco více než dvě jádra. Dokonce takové Call of Duty 4 je jakoby na tři jádra přesně střiženo. Následující graf je dán průměrem z her Unreal Tournament 3, Crysis, Call of Duty 4 a World in Conflict. Testováno je v 1680 × 1050 px s většinou vysokými detaily, Crysis a World in Conflict běžely v DirectX 10 režimu. Grafickou kartou byla Nvidia GeForce GTX 280:

Cena nových procesorů bude tedy velmi důležitá: klidně si můžete pořídit levnější platformu s DDR2 pamětmi a kvůli případnému budoucímu upgrade pak AM3 procesor, nicméně AMD ceny těchto procesorů nesmí nasadit o moc výše než u ekvivalentních modelů s podporou max. AM2+.

O tom, jak bude vypadat celá řada nových procesorů, vás už před časem informoval Lukáš Fiala, AMD od té doby značení naštěstí nezměnilo.

V témž Lukášově článku se dozvíte něco o plánovaných levnějších procesorech AMD a také o plánu na nové čipové sady.

V každém případě na recenzi tohoto procesoru i bližším představení základní desky Gigabyte (a momentálně už další základní desky s paticí AM3) pracujeme, jestli se nic nepřihodí, dočkáte se i srovnání výkonu téhož procesoru, jednou ale ve spolupráci s pamětmi DDR2-1066 (CL5) a jednou s pamětmi DDR3-1600 (CL8).

Ohodnoťte tento článek!