Prezidentské volby 2018: Koho volili vaši sousedi a jak zjistit, kdo to je?

39

Přímý přenos z voleb prezidenta České republiky nabízelo mnoho médií, z datového hlediska jsou výborné tři z nich. Prvním je oficiální web ČSÚ, který měl výsledky jako první a lze u něj zjistit, jak volili vaši sousedi. Dalším je mapa na serveru tmapy.cz, která vám prozradí, kdo přesně jsou ti „vaši sousedi“ a třetím datová žurnalistika Českého rozhlasu, která nabízí nejpodrobnější zpracování a vizualizaci výsledků.

Oficiální stránky Českého statistického úřadu www.volby.cz nabízí historii všech voleb a celostátních referend od roku 1990. Na webu se lze proklikat k mnoha různým pohledům, nejzajímavější je třetí položka s výsledky hlasování za územní celky.

screenshot-2018-01-28-13-05-02
Na webu volby.cz najdete i historii

Za každý územní celek se kliknutím na kód můžete podívat na celkové výsledky, kliknutím na X u Výběru PM (předávacího místa) na menší území celek (většinou městská část) a kliknutím na X u výběru obce se dostanete až k jednotlivým okrskům.

1. Klikněte na třetí odkaz

screenshot-2018-01-28-13-05-10

2. Vyberte si výsledky z kraje, města nebo z ještě menšího území

screenshot-2018-01-28-13-05-21

3. Výsledky z jednotlivých městských částí

screenshot-2018-01-28-13-05-56

4. Výsledky z vašeho okrsku. Číslo zjistíte z obálky, nebo na webu níže

screenshot-2018-01-28-13-06-07

Zde se ale pod X skrývají úplně všechny okrsky v daném městě, takže je lepší kliknout na název obce a vybrat okrsek až z dané městské části. Okrsek znamená v případě města většinou několik sousedních ulic, ale pro zjištění, jaký je ten váš musíte už na jiný web. Nebo se podívejte na obálku, která vám přišla do schránky k prvnímu kolu volby.

Podrobněji to už nejde

5. Takto volili lidé v konkrétním okrsku, tento zahrnuje asi pět ulic.

screenshot-2018-01-28-13-06-13

Kdo jsou moji sousedi?

Výborný web volby.tmapy.cz zobrazuje mapu České republiky a jednotlivé volební okrsky. Stačí se přiblížit k vašemu bydlišti, u každého domu je barevné kolečko a po kliknutí se dozvíte nejen číslo vašeho okrsku, ale zobrazí se i šipka, kam máte právě vy jít volit. Pokud tedy nemáte voličský průkaz, se kterým můžete volit kdekoliv.

screenshot-2018-01-28-13-15-23
Podrobná mapa volebních okrsků (zdroj: Tmapy.cz)

Nejpodrobnější mapu výsledků voleb nabízí tradičně Český rozhlas. Zatímco většina webů zobrazí přinejlepším okresy, mapa Českého rozhlasu je díky datovým žurnalistům extrémně podrobná a zobrazuje celé Česko rozdělené na jednotlivé okrsky. Je vidět, které ulice byly pro Zemana a které pro Drahoše.

volby Cesko
Volební výsledky celé země podle okrsků (zdroj: Český rozhlas)

Právě zobrazení až na nejmenší okrsky vyvrací volební klišé o tom, jak volí Praha a jak zbytek. Podrobněji než na okrsky to již z principu voleb nejde. Z dat Českého rozhlasu je patrné, že Drahoš získal velká města Prahu, Brno, Liberec, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice, Plzeň a Olomouc.

volby Brno
Volební výsledky podle okrsků v Brně (zdroj: Český rozhlas)

Naopak Zeman zvítězil v Ostravě a v Ústí nad Labem. Také se dají najít okrsky, kde Zeman získal 93,9 % (Lišany) a zase jiné místo, kde Drahoš obdržel 87 % (Strážné). Pokud vám třeba záleží na náladách místního obyvatelstva, podle těchto dat se už dá i plánovat dovolená.

Prezidentské volby 2018: Koho volili vaši sousedi a jak zjistit, kdo to je?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

39 KOMENTÁŘE

  1. Pěkná vizualizace, ale vcelku obsahově nehodnotná, protože cca 70 % hlasů v těchto volbách bylo údajně „protestních“ tedy volba jednoho z nich jen, aby ten druhý nevyhrál. Hlasy a okresy tedy nevyjadřují chtěného kandidáta, ale inverzním zbarvením nechtěného. To je bohužel volba našeho vypatlaného národa, vyberou do druhého kola blbýho a ještě horšího.

    Vítězství Zemana mě osobně mrzí, ale vůbec nepřekvapuje. Lidi nemají rádi změnu, i kdyby tam byl třeba Elon Musk nebo matka Tereza, tak vyhraje Zeman. Že lže, mluví sprostě, přes kamarády krade, pořádá kalby za vaše peníze pro své příznivce, z „airforceone“ si dělá cestovku, mluví naším jménem ty lži i v zahraničí, plácnutí bonmotu před merkelovou bere jako jasný důkaz přispění k řešení migrační krize, to asi lidem imponuje, bejt úplně zbytečnej, brát za to půl mega měsíčně, dělat ostudu a lhát na každém kroku. To je český sen půlky národa, která je „debilní, dementní, alkoholici s podprůměrným intelektem“ slova Zemana.

  2. Je až udivující, jak stále oblíbení jsou ti samí dinosauři. Jinak entity co jsou jednou nohou v hrobě. Tedy žádný elán k životu, žádný lesk… Život za sebou, tedy žádná motivace jít vpřed. Plný výčitek, plný komplexů,… ani kvůli hemeroidům nemohou řádné sedět.

  3. Proč bych měl urážet souseda, že volil někoho jiného. Kdo má zájem rozeštvat lidi, držet je v napětí a strachu. Celou dobu tady slyšíme, jaká byla totalita. Nyní chcete to samo, demokracie je podle médií dobrá, ovšem jen pokud na svém hřišti vyhrávají jejich hráči. Lidé jako je třeba Horáček jsou odpadem společnosti, proč dělí lidi na chudé a bohaté, snaží se nám vsugerovat, že někteří jsou chytří a jiní hloupí, jen proto, že nejednají podle jejich představ. Tito „demokraté“ mají největší strach z toho, že se lidé domluví. Společnost nerozděluje pan Zeman, ale média.