Při havárii v zakleté továrně Intelu se 43 lidí přiotrávilo fluoridem dusitým

0

Pracovat v továrně na mikročipy je nebezpečné povolání. Vyprávět by mohli zaměstnanci Fab 32, továrny Intelu ve městě Chandler ve státě Arizona. V sobotu do prostor továrny unikl jedovatý plyn, jehož se nadýchalo 43 zaměstnanců. Dvanáct z nich muselo být hospitalizováno. Tiskový mluvčí Intelu sdělil novinářům, že únik způsobilo netěsnící potrubí, které má použitý plyn odvádět ven z továrny. Nehoda byla zaznamenána včas a tak nedošlo k žádným vážným zraněním.

 

Uniklou látkou byl podle požárníků fluorid dusitý (NF3), který se používá pro plazmové leptání. Molekuly se řízeně rozštěpí na plynný dusík a fluor, který je vysoce reaktivní (proto se používá k leptání a také proto jej zřejmě nelze přepravovat jinak než ve formě sloučeniny) a prudce jedovatý. Už při koncentraci 25 ppm (částic z milionu) způsobuje podráždění očí a může poškodit dýchací cesty, plíce, játra a ledviny. Koncentrace nad 100 ppm už může být smrtelná.

Fab 32 v Arizoně

Podle bit-tech.net zatím není potvrzeno, že by z potrubí unikl i plynný fluor. Fluorid dusitý sice není tak nebezpečný jako fluor, ale také dokáže v menší míře podráždit oči a sliznice a poškozuje schopnost červených krvinek (hemoglobinu) vázat a přenášet kyslík.

Fab 32 byla první továrnou, kde Intel spustil sériovou výrobu 45nm postupem. Nehody a zranění ji ale v posledních letech stíhají s větší frekvencí, než kterékoliv jiné pracoviště. V roce 2011 se sedm pracovníků zranilo při požáru rozpouštědla a ten samý rok se osm dalších nadýchalo kouře, když během stavebních prací vzplály plastové hmoty.

Zdroj: bit-tech.net

Ohodnoťte tento článek!