Při jarním úklidu nesmí chybět CCleaner. Špičkový nástroj nestárne

0

Byly časy, kdy nebylo úplně obvyklé zasahovat do života Windows ve velkém měřítku. Pár znalých jedinců si bylo vědomo, že obsah adresáře s dočasnými soubory může být ve většině případů vymazán, aniž by to negativně postihlo výkon počítače. Spíše naopak, pročištění představuje jeden ze způsobů, jak se o virtuální motor postarat a promazat jej. Zejména u počítačů, kde uživatelé instalují jeden program za druhým, experimentují a Windows nebyla přeinstalována několik měsíců až let, představuje neúnosně objemný adresář s dočasnými soubory docela významnou brzdu. K jejímu uvolnění existují nástroje.

Tip: Testík: jak velký účinek má CCleaner na rychlost spuštění počítače

Ruční zásah je přirozeně možný, ale specializovaný pomocník situaci značně zjednoduší. Byl to právě CCleaner, současný matador ve své kategorii, jenž na vyšší úroveň pozvedl běžnou údržbu počítače ze softwarového hlediska. Díky němu se méně znalý uživatel konečně mohl pustit do odstraňování „odpadních“ dat, aniž by byl nucen detailněji studovat strukturu Windows. Aplikace cílí spíše na začátečníky. V první řadě vám de facto nedovolí, abyste z počítače omylem odstranili data, která jsou kupříkladu nezbytná pro běh systému. K podobným omylům s CCleanerem prakticky nemůže dojít.

 

Manuální práce je únavná

Nástroj s tradicí navíc rozšiřuje záběr na další nepotřebná data. Dovede tak promazat vyrovnávací paměť prohlížečů a desítek jiných aplikací. Do čistící sekvence můžete přidat takové samozřejmosti, k nimž patří vysypání Koše. I to je základní úloha, díky CCleaneru ovšem soubor rutinních údržbových činností zvládnete rychleji, než kdybyste je museli procházet po jedné. Opět zdůrazňuji, že ačkoli je záběr aplikace velice široký, nemusíte se nikdy bát, že by nadělala nějakou paseku. Obsahuje povětšinou jen bezpečné položky, navíc to kombinuje s dalšími bezpečnostními opařeními.

Když vyberte k čištění položku, která pro vás může potenciálně znamenat ztrátu důležitých dat, pokaždé vyskočí upozornění na možné riziko. V případě prohlížečů totiž můžete odstranit především uložená hesla, což až na výjimky není žádoucí. Po dočasných souborech neštěkne pes, ale kvůli ztraceným heslům si dost pravděpodobně budete lámat hlavu, jaké heslo jste používali pro přihlášení k té či oné službě. Nehledě na to, že tím snížíte komfort, protože budete muset přihlašovací údaje opět vypisovat znovu.

Přesně víte, co za data bude při současném výběru odstraněno
Přesně víte, co za data bude při současném výběru odstraněno

Kdybyste náhodou nevěděli, co jaká položka znamená, platí jednoduché pravidlo: neoznačujte ji a dále ji ignorujte, aby náhodou nedošlo k problému, byť je to málo pravděpodobné. Právě srozumitelnost však patří k základním výhodám nástroje. V bezvadně přehledném prostředí nezabloudíte, navíc působí svěže. Každá položka má své místo v příslušné kategorii, popiskům sekundují pěkné ikony a jen slepý by si mezi sebou spletl jednotlivé sekce CCleaneru. A že jich za uplynulé roky povážlivě přibylo.

Evolucí na vrchol

Srovnejte si dnešní našlapanou verzi s jedním z prvních vydání. Aplikace se povážlivě proměnila, byť se její filosofie do dnešních dnů neodklonila od původních myšlenek. CCleaner pro rok 2004, který jsme ze zvědavosti zkusili rozběhnout ve Windows 8 (a kupodivu úspěšně!), vypadal z dnešního pohledu vtipně. Je samozřejmé, že zdaleka neměl tolik funkcí a nepodporoval čištění u tak vysokého počtu aplikací. Krásně však ukazuje, že někde se začít musí a vypracovat se od nuly lze.

Prohlídka registru se odehrává na bezpečné úrovni
Prohlídka registru se odehrává na bezpečné úrovni

Zatímco dneska jsme zvyklí na to, že nám nájemný čistič disk nejprve zanalyzuje, prastarý CCleaner vybraná data rovnou mazal. Nešikovné chování byla naštěstí brzy upraveno, abychom viděli, kolik prostoru případným promazání ušetříme. Již od raných let ale obsahoval významný doplněk, tentokrát pro čištění zastaralých a neplatných položek z registru. Právě pro tuto komponentu platí nejvíc, že data odstraňuje s největší opatrností. Podle některých lidí nejde příliš do hloubky, můžete si ale být aspoň jistí tím, že se vám nesesype počítač.

Autoři za celou dobu existence nepřišli s revoluční funkcí, když pominu to, že vlastně na trh uvedli CCleaner. Jenže postupné vylepšování dovedlo CCleaner na vrchol. Svého času opravdu nevzhledné a strohé prostředí bylo obohaceno o pár grafických prvků, včetně pěkných tlačítek. I drobnosti postačily k tomu, aby aplikace najednou budila respekt a dobrý dojem. V současnosti ji doprovází český překlad, který ale nelze hodnotit kladně. Některé položky zůstaly v angličtině. O poznání hůř na člověka nicméně působí nevhodně zvolené výrazy a zkomoleniny.

Spravujte položky po spuštění
Spravujte položky po spuštění

Hlavně pozor na „downloadowání“

Jestliže „Windows Log soubory“ působí divně, u „Vlastni soubory a adresare“ se podivujete nad tím, proč autor u těch pár slov vynechal diakritické znaménka. Vrcholem je „Poslední místo downloadowání“ u Opery, které si ani další komentář nezaslouží. O neoficiální český překlad se právě kvůli nevalné kvalitě překladu oficiálního nadále stará Martin Buchta. Doporučuji, abyste si raději stáhli jeho verzi z webu preklady.buchtic.net/ccleaner. Nebo se přepněte do angličtiny, pokud vám tento jazyk není cizí.

Odebírat můžete dokonce body obnovení, s těmi ale opatrně
Odebírat můžete dokonce body obnovení, s těmi ale opatrně

Kromě čištění, tedy stěžejní a nadále nejvýznamnější funkce, byl CCleaner obohacen o několik pomocných nástrojů. Ačkoli si aplikaci na každý pád nebudete pořizovat kvůli nim, rozhodně vás neurazí, spíše příjemně potěší. Jednoduchý panel s nainstalovanými programy vám umožní z počítače odinstalovat nežádoucí aplikace, případně jen vymazat příslušnou položku ze seznamu. To se hodí, když tam zůstane omylem, jako duch, navzdory faktu, že k odinstalaci programu skutečně došlo.

Více oceníte správu položek po spuštění. Po jejím posledním rozšíření můžete spravovat nejen položky, co se spouští současně s Windows, ale i zásuvné moduly pro prohlížeče. Ty platí za časté viníky výrazných zpomalení a pádů aplikace. Snadná správa, jež vám dá přístup ke všem hlavním prohlížečům, patří k neocenitelným elementům, které zrychlí vaši práci a zvýší efektivitu. Dokonce můžete pitvat kontextovou nabídku. I do ní přibývají položky a nabídka bobtná. I tentokrát pár zásahy zvednete efektivitu práce s počítačem.

Pročistěte prázdný diskový prostor, aby nikdo nemohl získat obnovit odstraněná data
Pročistěte prázdný diskový prostor, aby nikdo nemohl získat obnovit odstraněná data

Za lepší výkon

CCleaner se v tomto směru nevyrovná specializovaným nástrojům, avšak naprosto bohatě plní účel jednoduchého nástroje, s nímž se elegantně popasuje začátečník. Cílem je poskytnou rozumný kompromis mezi počtem funkcí, srozumitelností a uživatelkou přívětivostí. Vývojový tým Piriform jednoznačně boduje. Přihazuje navrch jako bonus pár funkcí pro znalejší jedince, např. přepisování nezaplněného diskového prostoru, ale pokud netušíte, k čemu slouží, můžete ji ignorovat. V opačném případě si budete mnout ruce.

Bavíme se o nástroji na optimalizaci a čištění počítače, který je otevřen masám. Použít jej může kdokoli, kdo se aspoň trochu nebojí pracovat s počítačem na aspoň trochu vyšší úrovni. Nemusíte se bát karambolů, těm se CCleaner vyhýbá z principu. K tomu v některých momentech jasně upozorňuje, co se chystá provést, a že to může vyústit ve ztrátu dat (např. hesla v prohlížeči).

Před vyčištěním registru zase nabídne jeho zálohu atp. Dlouhodobě si drží vysokou úroveň a dále se vypracovává. I po letech je radost jej povolat do služby. Tenhle nástroj prostě nelze nedoporučit. Potvrdit můžeme také pozitivní dopad na výkon. Na zkušebním počítači, který již vyčištění potřeboval jako sůl, se spouštění počítače zkrátilo o deset vteřin. Rychlost práce s takovým počítačem nelze snadno posoudit, neboť jde o subjektivní hodnocení. Ale pročištěním nic nezkazíte, CCleaneru klidně dejte šanci.

Jedna z nejstarších verzí dokonce beží i ve Windows 8
Jedna z nejstarších verzí dokonce beží i ve Windows 8

Ohodnoťte tento článek!