Přichází éra AMD Fusion

0

Světem informačních technologií v nedávných dnech proběhla tato zpráva: společnost AMD, známý výrobce procesorů či grafických čipů a jeden z nejvýznamnějších konkurentů společnosti Intel, na letošním Consumer Electronic Show oznámila uvedení svých prvních procesorů z rodiny AMD Fusion.

Pokusme se nyní tuto zprávu trochu uvést do kontextu. AMD Fusion je kódové označení pro návrh CPU a GPU sloučených v jednom pouzdře. AMD tento koncept označuje jako „Accelerated Processing Unit“ neboli APU. Pod názvem Fusion pak AMD plánuje více procesorů, lišících se počtem jader, frekvencí a výkonem centrální procesorové jednotky.

Fusion není primárně určený pro high-end desktopy nebo notebooky, ale spíše pro zařízení, u nichž je důležitý kompromis mezi výkonem a mobilitou – tedy pro notebooky, ultra-přenosné počítače (UMPC), Tablet PC, nebo pro multimediální přehrávače. AMD si od Fusionu slibuje nabídnout výrobcům těchto zařízení cenově a výkonnostně zajímavý grafický a centrální procesor, přizpůsobený pro použití v nich, s miniaturními rozměry.

Nová generace stolních počítačů, notebooků a HD netbooků, založených na AMD Fusion, tak získává možnost plynulého přehrávání HD videa, grafiku podporující DirectX 11 a celodenní výdrž na baterie u notebooků – to vše za přijatelnou cenu.

Nové platformy založené na AMD Fusion jsou k dispozici od předních výrobců, jako je Acer, Asus, Dell, Fujitsu, Lenovo, MSI, Samsung, Sony a Toshiba. Tablety a vestavěné systémy založené na AMD Fusion by měly být k dispozici koncem příštího čtvrtletí roku 2011.

AMD Fusion Media Explorer

Jako malou zajímavost lze uvést, že AMD se snaží na svých procesorech předvést možnosti multimediálních prohlížečů. Firma před časem uvolnila beta verzi svého 3D multimediálního prohlížeče, nazvaného AMD Fusion Media Explorer. Browser umožňuje snadné prohlížení multimédií v jakémsi třírozměrném rotujícím pásu, v němž se pohybují jednotlivé soubory. Uživatelé také mohou multimediální data jednoduše sdílet se sociálními sítěmi – hudební obrazový či audiovizuální soubor lze jednoduše vybrat a přetáhnutím ho přímo nahrát na YouTube či Facebook. Spuštění AMD Fusion Media Exploreru rovněž vyžaduje, aby byl tento hardware vybaven procesorem AMD, jehož možnosti má tento software demonstrovat.

Společnost AMD na veletrhu CES navíc oznámila novou generaci mobilních grafik řady AMD Radeon HD 6000M, přinášející hraní v DirectX 11 do přenosných počítačů.

V blízké době připravujeme více detailnějších informací o procesorech AMD Fusion. Mnohé se již lze dozvědět v těchto dříve publikovaných článcích:

Přichází éra AMD Fusion

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Tomu nerozumím, dotykovka od Apple (Magic mouse) má „klikání“. Přes např. BetterTouchTool lze definovat i rozdíl mezi kliknutím a tapnutím.

    Mimochodem, doufám, že ta MS myška umožní v ovladačích definovat jednotlivé hmaty – tak jak jsou vyjmenovány vypadají blbě.