Přichází macOS Sierra. Apple dal systému nové jméno a naučil ho mluvit

0

Z OS X se stává macOS, to aby název ladil s ostatními systémy Applu (iOS, watchOS, tvOS). Operační systém pro Macy tentokrát dostal podtitul Sierra podle horského pásma na východu Kalifornie. V něm se mimochodem nachází i Yosemitský národní park, který dal jméno poslední verzi OS X.

 

Dost ale představovaček. macOS Sierra je od tohoto týdne dostupný coby bezplatný update v Mac App Storu pro až sedm let staré počítače. Jde již pouze o modely s procesory Core iX; na Core 2 už nedošlo. Jde o počítače s procesory Core 2 Duo „Penryn“ a všechny novější s Core iX. Se Sierrou jsou kompatibilní tyto řady:

  • MacBook (late 2009 a novější)
  • MacBook Pro (mid 2010 a novější)
  • MacBook Air (late 2010 a novější)
  • Mac Mini (mid 2010 a novější)
  • Mac Pro (mid 2010 a novější)
  • iMac (late 2009 a novější)

Pro upgrade je třeba OS X 10.7.5+, 2 GB RAM a 8,8 GB místa na disku. A pochopitelně i rychlý internet, protože se bude stahovat zhruba 5 GB dat.

Kdopak to mluví

Hlavní novinkou, kterou si ale Češi plně nevychutnají, je integrace asistentky Siri. Ta bude přijímat hlasové příkazy, ale umí také odpovídat. Pomůže s hledáním souborů, řešeršemi při tvorbě dokumentů nebo diktování vzkazů a poznámek. Bez Siri v češtině je ale funkčnost poloviční. Na druhou stranu, Microsoft svou Cortanu v Česku úplně schoval.

macOS Sierra se Siri
macOS Sierra se Siri

Při práci ale jistě oceníte univerzální schránku. Pokud máte iOS a macOS spárované pod jedním uživatelským účtem, schránka z obou systémů bude synchronizovaná. Text z PC můžete rychle dostat na mobil a naopak fotku/video z mobilu rychle vložíte do editoru na počítači.

Univerzální schránka spojující iOS a macOS
Univerzální schránka spojující iOS a macOS

Před iCloud Drive budou na Macu dostupné všechny soubory z iPhonu. Cloudové úložiště Applu ale dostalo jinou užitečnou novinku, tzv. optimalizované úložiště. Na počítačích s menším SSD se mohou soubory automaticky nahrávat do cloudu a šetřit lokální místo. Odkazy na soubor přitom zůstanou na původní místě a po kliknutí se kopie z cloudu stáhne. Sierra také umí prohledávat duplicitní soubory a ty pak mazat.

Chytřejší iCloud Drive
Chytřejší iCloud Drive

Sierra se navíc umí spojit i s hodinkami Apple Watch. Ty – pokud budou v dosahu – vám umožní používat Mac i bez zadávání hesla. Je škoda, že automatické odemykání nefunguje i s iPhonem. Nic by tomu nebránilo. Chrome OS toto umožňuje.

Odemykání hodinkami
Odemykání hodinkami

Lepší aplikace

Aplikace teď stejně jako prohlížeče budou podporovat panely. Mapy. Pages, Keynote nebo Numbers už nebudou otvírané ve více oknech. Novinku mohou využít i programy třetích stran. V Safari a iTunes pak nově funguje PIP mód. Přehrávané video můžete nechat zobrazit v rohu obrazovky a dále pracovat v jiných aplikacích. V iTunes pak najdeme redesignovanou hudební půjčovnu Apple Music.

Panely v aplikacích
Panely v aplikacích

Apple věnoval trochu péče také Zprávám. Podobně jako Skype či jiné chaty umí u vložených odkazů vygenerovat malý náhled, aby bylo vidět, co se na dané stránce nachází. U odkazovaného videa rovnou zobrazí přehrávač. K tomu pak ještě přidal hromadu nových velkých emoji, samolepek a jiných piškuntálií.

Největší aktualizace ale potkala Fotky. Zde se Apple evidentně inspiroval u Googlu. Tvoří automatická alba a prezentace. Aplikace navíc dostala pokročilý algoritmus pro rozpoznávání obrazu. Díky tomu umí vyhledávat a štítkovat obličeje (přibylo i album Lidé). Fotky dokonce najdou i objekty na snímcích. To kdybyste chtěli najít snímky z pláže, z hor, se psem apod. Snímky se také díky geotagům umí zobrazit i na mapě.

Ohodnoťte tento článek!