Přichází nová generace DisplayPortu 1.4. Přináší kompresi, HDR, lepší audio

0

S implementací nových standardů pro připojení obrazovek to u GPU není moc rychlé – například HDMI 2.0 zatím umí jen APU Carrizo u AMD a čipy GM206/GM204/GM200 u Nvidie. DisplayPort 1.3 dokonce ještě není nikde (mají ho ale přinést letošní 14/16nm GPU, alespoň ta od AMD). Přesto, že od DP 1.3 ještě nemáme implementace, už VESA stihla upéct další, následující generaci 1.4, kterou tento týden oficiálně publikovala.

DisplayPort 1.4 ovšem zřejmě není tak zásadní aktualizací standardu, jako verze 1.3, přinášející podporu rozlišení jdoucích za hranice 4K, a předtím 1.2. Datová propustnost rozhraní by měla zůstat na úrovni 32,4 Gb/s se čtyřmi linkami po 8,1 Gb/s, fyzická vrstva tedy zůstává stejná. S nekomprimovanými daty tudíž bude při 60Hz snímkové frekvenci a s plným vzorkováním podporováno stále jen rozlišení 5120 × 2880 bodů. Podle VESA ale generace 1.4 poprvé využívá kompresní technologii DSC (Display Stream Compression) zřejmě jako povinně podporovanou funkci. Ta podle původních informací měla patřit již do rok a půl starého DisplayPortu 1.3, zdá se ale, že uvedení bylo posunuto až na revizi 1.4. Ta tak bude první, s níž bude DSC (nyní ve verzi 1.2) použitelné pro posunutí podporovaných rozlišení až k 8K (7680 × 4320 bodům).

Konektor rozhraní DisplayPort

DSC 1.2 umí kromě základního 4:4:4 vzorkování 4:2:0 a 4:2:2 a nově zvládá také 14 a 16bitové barvy. Komprese by měla být užitečná také pro posílání obrazu po kabelu USB 3.1 typu C, kde umožní přenést vedle obrazu s vyšším rozlišením také samotnou konektivitu USB s vyšší propustností. Standard DP 1.4 také ke kompresi přidává systém Forward Error Correction (FEC), který bude eliminovat výpadky v obraze ke kterým by mohlo při použití komprese dojít vinou ztrát paketů či jiných chyb při přenosu. Se zapnutým FEC by tedy signál měl být robustnější a je možné, že právě kvůli dostupnosti korekčního mechanismu se s uvedením DSC čekalo.

Schéma fungování komprimovaného přenosu obrazu DSC 1.0
Schéma fungování komprimovaného přenosu obrazu DSC 1.0

DisplayPort 1.4 dále vylepšuje podporu pro HDR video. Po nové generaci rozhraní se budou dát kromě jiných paketů s metadaty přenášet také informace dle standardu CTA-861.3. To usnadní kompatibilitu s HDMI 2.0a (usnadní tedy konverzi signálu z DisplayPortu na tento signál). Podpora pro HDR metadata by měla být navíc pružná a umožňovat přidání novějších rozšíření. Podobně jako HDMI 2.0 také DisplayPort 1.4 bude podporovat přenos audia s až 32 kanály, nebo také s obnovovací frekvencí až 1536kHz.

Kdy by se podpora pro DisplayPort 1.4 mohla objevit v grafikách (a potažmo monitorech) je otázka. Jak již bylo zmíněno, zatím po roce a půl od uvedení v září 2014 nemáme ani DisplayPort 1.3, takže je možné, že opět nastane až dvouleté čekání. Na druhou stranu na rozdíl od předchozích aktualizací standardu nebyla změněna fyzická vrstva, ale jen přenášená data, což by mohlo příchod této generace urychlit.

Zdroje: VESA, AnandTech

Přichází nová generace DisplayPortu 1.4. Přináší kompresi, HDR, lepší audio
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů