Přijeli jsme na CeBIT 2015: Úpadek pokračuje, co bude dál?

0

Zatímco předloni jsem si díky CeBITu dopřál menší „Tour de Europe“, letos jsem měl cestu výrazně kratší – Děčín je prakticky na hranici s Německem a do Hannoveru je to nějakých 430 km. Vzhledem k tomu, že jsem před pár týdny absolvoval čtyřdenní výlet po ose Děčín – Vilnius – Riga – Talinn – Děčín zakončený okamžitým odchodem do práce, nepřišla mi cesta do Hannoveru ani tak dlouhá.

Možná za to můžou i německé dálnice. S Fordem Focus nižší kubatury jsem se statečně pral o místo v prostředním či rychlém pruhu, i při rychlosti 160 km/h jsem musel poměrně často uhýbat rychlejším, jejichž SPZ jsem ani nestihl přečíst. Ta představa, že v Lovosicích najedu na dálnici a za necelé dvě hodiny jsem v Brně… no pojďme se vrátit z říše snů do reality.

CeBIT 2015
CeBIT 2015   

CeBIT se Synology podruhé

Nebudu vám lhát – nebýt osobního pozvání společnosti Synology, nejspíš bych se CeBITu nezúčastnil. Faktem je, že vystavujících je zase o něco méně, těch zajímavých ještě míň. Synology však bere CeBIT vážně a chce na něm zůstat.

Celá situace okolo výstavy je velmi podobná kdysi slavnému českému veletrhu Invex. Ubývá vystavujících, proto ubývá návštěvníků, proto ubývá vystavujících, a tak to jde dál a dál do kolečka. Situaci se snažil Invex zachránit spojením s Digitexem, ani to ale neodvrátilo konec.

Roboti Kuka
Roboti KukaRoboti Kuka dělají bordel

Na výstavě najdete i roboty Kuka vytvářející různé patvary

CeBIT se zatím s žádnou další výstavou nespojil, využívá trochu jiných fint – pokud se podíváte na mapku výstaviště, uvidíte víc než deset obsazených hal. Na místě pak ale zjistíte, že v jedné se nachází např. jen jakýsi trh práce – různé německé i mezinárodní společnosti se zde snaží nalákat nové talenty. Nesmíte se tak divit, že při pokukování po výstavě najednou zakopnete o tank – to zrovna Bundeswehr zkouší štěstí a láká mladé Němce do maskáčů a boje za lepší svět.

Přijel jsem poměrně pozdě odpoledne, a tak jsem se nechtěl pouštět do „zajímavých“ pavilonů, naopak jsem prolezl tyto vzdáleně související i nesouvisející výstavy – je jich celkem pět. V dalších naleznete různé serverové technologie, cloudové společnosti a když to vezmu kolem a kolem, opravdu zajímavé pavilony jsou tři.

Watson
Watson

Watson tohle všechno znáIBM WatsonIBM Watson

Ale tím to nekončí – z těch tří je jeden pouze pro novináře a obchodní partnery s pozvánkou – obyčejný návštěvník se do něj nedostane. Paradoxně to co bývá v „reseller zone“ patří k tomu nej na celém CeBITu – a teď mi vysvětlete, proč by normální fanda do techniky měl vyrazit do Hannoveru, když tam dohromady nic neuvidí (čest výjimkám!)?

Čistě pro představu – zatímco předloni jsem si vystál frontu jak na press ID (už jen elektronická rezervace předem trvala dva dny, zatímco letos jsem dostal odpověď snad za půl hodiny), tak i u samotných turniketů, letos jsem prostě vstoupil, přišel k prázdné přepážce, vzal si vstupenku, u vstupu jsem si vybral jeden z patnácti volných turniketů a prošel jsem do areálu. Snad se situace zítra trochu zlepší a návštěvníků přibude.

Kybernetická policie
Kybernetická policie

V T-Mobile mají přebytek deštníků
V T-Mobile mají přebytek deštníků

Dost bylo negativ

Z řádků výše možná někteří usoudili, že na CeBITu už vlastně není vůbec nic k vidění, to je ale omyl. Při rychlém proběhnutí pavilonů jsem viděl značky OCZ, Lian Li, Shuttle, QNAP, AMD, Thermaltake, XFX a mnohé další. Samozřejmě nebude chybět reportáž ze stánku Synology.

Partnerskou zemí je letos Čína, na celkovém rázu výstavy to ale není prakticky poznat – vystavovatelů z této země tu je každý rok doslova hromada a letos tomu není jinak. Ještě si rozmyslím, jestli se do zlaté uličky půjdu podívat, mohl bych taky dostat „po hubě“.

Myslel jsem si, že jsem tady za naší redakci úplně sám, ale nakonec jsem tu čirou náhodou potkal Radka Bábíčka, jak si přivydělává na brigádě pro Alibaba.com:

Potkal jsem tu Radka Bábíčka
Potkal jsem tu Radka Bábíčka

Závěrem jen dodám, že baby letos opět budou. Pokaždé je to nejčtenější článek z každé výstavy, to jen dosvědčuje, jak jsou kluci od hardware chlípní:

Budou baby, budou
Budou baby, budou

Ohodnoťte tento článek!