Prima snižuje kvalitu obrazu na SD u všech stanic kromě zpravodajské. HD už jen mimo DVB-T2

16
1920px Praha Strasnice Vinohradska 167 Prima
FTV Prima
-
Zdroj: JiriMatejicek / CC BY-SA 3.0

Televize Prima snížila rozlišení svých stanic na SD. Výjimku ponechala u zpravodajské stanice CNN Prima News. Prima přitom snižovala kvalitu již před rokem. Rozlišení kleslo na úroveň Novy.

FTV Prima dnešním dnem snížila kvalitu obrazu všech svých stanic (kromě CNN Prima News) vysílaných v terestrickém DVB-T2. Z původního rozlišení 1280 × 720 px (označované jako HD či HD ready) došlo na snížení na 960 × 540 px (qHD, nebo také SD). Zpravodajský kanál zůstává jako jediný na 720p zřejmě z důvodu špatné čitelnosti informačních lišt v SD.

Důvodem je jednak tlak operátorů placené televize, kteří za HD rozlišení musejí Primě platit a také snaha získat více místa v multiplexu. Prima nyní v multiplexu 22 vysílá devět stanic na deseti kanálech a na případné další rozšiřování nemá prostor.

Prima HD logo
Prima HD (obrázek: Cnews.cz)

Ani dřívější rozlišení 720p přitom nebylo stejné, jaké lze naladit teba u internetové televize, kde většina operátorů vysílá ve Full HD. Rozdíl proti 720p je ale opticky relativně malý, byť výhody OTT/IPTV jsou i v dalších funkcí, jako třeba zpětné zhlédnutí či přeskakování reklam. Prima však hodlá brojit i proti nim.

V DVB-T2 tak s HD rozlišením zůstávají pouze stanice České televize (Full HD), v anamorfním Full HD (1440 × 1080 px) vysílá v multiplexu 23 ještě TV Seznam a první stanice Barrandova. Zbytek kanálů naladíte jen v SD.

zdroj: rozhlas.cz

Prima snižuje kvalitu obrazu na SD u všech stanic kromě zpravodajské. HD už jen mimo DVB-T2
Ohodnoťte tento článek!
2.9 (57.78%) 27 hlasů

16 KOMENTÁŘE

  1. 4k obrazovka je teď to nejlevnější z mainstreamu, takže je správný tah snížit rozlišení na 1/4 běžného panelu a přidat další reklamní/odpadní kanál. Teď jsou na tahu reklamní agentury, aby tlačili cenu podle rozlišení. Nižší rozlišení, nižší cena. A vůbec kolik FPS se tam posílá? Cokoli nad 15 je rozmařilost.

  2. Kdyby Prima zacala vysilat cernobile, tak tim se da taky bitrate posetrit. Akorat by asi nebyly nadseni zadavatele reklamy. Ale to jde vyresit, reklamni bloky vysilat barevne a se zvukem, zbytek cernobile a bez zvuku. Ono to mozna nevypada, ale zvuk taky zere bitrate! 😀

  3. Vedení Primy je odstřiženo od reality, jinak si to nelze vysvětlit. Takhle blbý management může být jen u nás. Místo vylepšování služeb ve snaze udržet si konkurenceschopnost se Prima rozhodla pro pravý opak. Místo kvality nekoukatelná kvantita.

  4. tak na jednu stranu smutné, na druhou když se vezme v potaz skladba uživatelů pozemního vysílání, tedy hlavně důchodci/těsně před důchodem tak to dává smysl – jsou zvyklí na horší standart takže to ani nemusí zaznamenat. Jednoduše starobylé TV vysílání už je na druhé koleji, prim hrají placené služby po kabelu kde těch HD kanálů je hodně a za příznivou cenu obzvlášť když je kumulace více služeb.
    Za mě jako technického fandu by fHD mělo být standart dávno, vždyť první fHD obrazovku jsem kupoval kolem roku 2005 23″ a bylo to pod pět tisíc. Tudíž ve zobrazovadlech velmi dávno problém není. Levné LCD TV fHD už se také prodávají celý věk. Ovšem vyžaduje si to určité pásmo a komerční TV stanice se pochopitelně orientují na platící zákazníky a pro volné použití dají jen to za co zaplatí nejméně.

  5. Říkalo se, že to přijde ještě před odstříhnutím původního dvb-t. Bohužel kvantita zvítězila nad kvalitou. Nicméně kdo má rád kvalitu, tak už určitě využívá dávno jiný zdroj příjmu než dvb-t2, takže to zase taková rána nebude.