Připravte se na konec podpory Windows XP a Microsoft Office 2003

0

Odvětví informačních technologií se nese na vlně překotných inovací. Počítače se rychle rozvíjely, každým rokem zařadily další rychlostní stupeň. Ačkoli můžeme prakticky jakoukoli myslitelnou věc v podstatě donekonečna vylepšovat, v určitém bodě vývoje dosáhneme stupně spokojenosti, kdy se počet důvodů k dalšímu pokroku rapidně sníží. Co máme, je dostatečně dobré. Proč to měnit?

Windows XP

Lze docela dobře pochopit, proč mají mnozí doma ještě mnoho let starý počítač, na němž běží Windows XP. Ta ale dávno neplatí za nejlepší a nejspolehlivější operační systém. Kdo si to namlouvá, žije v sebeklamu. Za uplynulé roky jsme se dočkali řady novinek, díky kterým nová Windows strčí Ikspéčka hravě do kapsy.

Sloužila nám dobře, i proto je těžké je opustit, ale skutečně nastal čas jít dál. Posledním hřebíčkem do jejich rakve bude ukončení podpory ze strany Microsoftu, k němuž dojde 8. dubna 2014. Proč upgrade další odklady nesnese? Proč byste měli sáhnout po novější řadě Windows, případně i Office?

Technologie zastarávají

Stroje s Windows XP dnes obvykle platí za kancelářské. Hráči si povětšinou obstarávají nové železo i software. Hry využívají zpravidla nejmodernější dostupné technologie. Nemůžete očekávat, že dvanáct let starý operační sytém bude držet krok s grafickými kartami a jinými komponentami. Narážet budete i na nedostatek ovladačů.

Zejména po skončení podpory Windows XP se výrobci nebudou obtěžovat s tím, aby k novým produktům psali ovladače funkční ve starém a nepodporovaném operačním systému. Je to pro ně navíc stále složitější naroubovat na něj nové technologie. Již dnes narazíte na příslušenství, jež starý systém nepodporuje a situace se bude zhoršovat.

Na hry nevyhovují

Samotná Ikspéčka navíc neobsahují všechny technologie, kterými Microsoft vybavil jejich následovníky. Hráči narazí opět nejvíce, a to kvůli DirectX. Aplikační rozhraní obsažené ve Windows 8 se s číslováním dostalo až na verzi 11.1. Naproti tomu v případě Windows XP mají herní vývojáři k ruce pouze DirectX 9. Programování her pro toto rozhraní je pro ně složitější a nemohou využívat všechny nové efekty a vylepšení.

 

Některé tituly vydané v tomto roce se do minulosti neohlíží a Windows XP již nechávají spát. Kupříkladu střílečka z první osoby Crysis 3 použití nejnovějších technologií myslí natolik vážně, že striktně vyžaduje DirectX 11 – tím pádem i příslušnou grafickou kartu a podporu ze strany softwaru. Takových případů bude přibývat, zvlášť po ukončení podpory Windows XP.

Celý herní a počítačový průmysl se po tomto datu posune dále a minulost nechá za sebou. I kdybyste měli starší, ale slušně výkonný počítač, z herního hlediska vám Windows XP nebudou mít co nabídnout. Upgrade se proto vyplatí.

Slabé zabezpečení

Že vám na prohlížení internetu stávající řešení dostačuje? Zvyk je železná košile. Ikspéčka skutečně patří k ověřeným produktům, od nichž víte, co čekat. Nevyšel pro ně ale např. Internet Explorer 9, natož pak jeho nástupce, protože Microsoftu v tomto prostředí při vývoji chyběly technologie, které prohlížeč používá k hardwarové akceleraci.

Tip: Velká rekapitulace: Windows XP po deseti letech

Vrstva zabezpečení u staršího Internet Exploreru 8 z podstaty věci nedosahuje úrovně pozdějších řad. Ty například úspěšně bojují se sofistikovanějšími hrozbami posledních let, tedy především s podvodnými stránkami. Podle studie NSS Labs z letošního května Internet Explorer 10 blokuje 99,96 % škodlivého softwaru zneužívajícího tzv. sociální inženýrství.

V oblasti bezpečnosti je obecně výrazně vidět, jak velký kus cesty Windows od dob Ikspéček ušla. Windows 8 uživatele automaticky chrání před viry, neboť obsahují integrovaný antivirus Windows Defender. Osmičky rovněž hlídá Řízení uživatelských účtů, které nenechá malware provést neautorizovanou akci či zásah do chodu systému.

Ani jeden z těchto prvků Ikspéčka nemají. Koneckonců, ani aktuální antivirus vám v důsledku nepomůže s nejzásadnějším problémem ze všech. V příštím roce Microsoft vydá poslední aktualizace, pak operační systém přestane udržovat. Používat nepodporovaný systém se rovná sebevraždě.

Protože se zranitelných míst již nezbavíte, stanete se snadným terčem pro útočníky, kteří se na děravá Windows XP sesypou. Přitom i v současnosti, kdy podpora ještě neskončila, se jedná o rizikový systém, neboť neobsahuje pokročilé prvky zabezpečení, jak bylo naznačeno výše. Operační systém buď jak buď nelze donekonečna vyspravovat.

Reptání není na místě – viděli jste jinou firmu, která by svůj operační systém udržovala dlouhých dvanáct let? Za tu dobu se počítačový průmysl kompletně proměnil a Ikspéčka v něm nemají místo, protože představují produkt své doby. Moderní Windows počítají s napojením na cloud, berou na vědomí nové způsoby ovládání nebo přemýšlí, jak uživatele ochránit před aktuálními hrozbami.

Nové směry ovládání

Dvanáct let vývoje se v systému odrazilo nadmíru pozitivně. Současná Windows 8 platí za vyspělý a odladěný produkt, s nímž se nepojí krvavé nároky na hardware. Že si vystačí s málem, potvrzují též tablety. I s omezenými prostředky se Osmičky popasovaly příkladně. Kromě toho musely přinést uživatelské rozhraní, jež bude na dotekové obrazovce dobře ovladatelné.

Dlaždice představují změnu oproti stávajícímu konceptu. Hlavní obrazovka díky nim žije, neboť vás nepřestávají informovat o nových e‑mailech, počasí nebo událostech ze světa. Ke statickým ikonám se člověk vrací těžko. Jiné tablety vám ani neumožní pracovat s více aplikacemi najednou. Když si pořídíte dotekový monitor, můžete zkusit ovládat počítač jinak. Bariéry padají, přivítejte přirozený způsob práce.

Za vyšší produktivitu

Děsit se nemusíte, starý známý režim klasické pracovní plochy vám bude k ruce i nadále. Průzkumník patří k základním nástrojům, které zde používáme. Ve Windows 8 v něm máte díky pásu karet neustále k dispozici pomůcky pro správu dat. Budete tak mnohem produktivnější než v kterékoli předchozí řadě Windows.

Zcela k nepoznání se proměnil Správce úloh, jenž přehledně škatulkuje spuštěné procesy a spotřebu systémových prostředků. Úlohy přesouvání a kopírování dat můžete pozastavovat. Velice se osvědčil i hlavní panel, představený již ve Windows 7. Práci s aplikacemi usnadňuje a přidává každé ikoně funkce jako živý náhled okna nebo seznam rychlých úloh. Aero Snap obstará připnutí okna ke straně obrazovky, když ho k ní přitáhnete a pustíte.

Pro někoho, kdo dodnes pracuje s Windows XP, může starý systém představovat ověřenou volbu. Při konfrontaci s nejnovější řadou Windows přesto spatříte velkou spoustu důvodů k upgradu. Zřejmě je ani nestihnete počítat. Neexistuje rozumná příčina, která by vás sváděla k oddalování migrace. Shromáždění příjemných novinek se rádi zúčastníte.

Office 2003

Pás karet zpříjemňuje práci

Pohled na nový operační systém vám napoví, že ani kancelářský balík za těch deset let nemůže vypadat stále stejně. Microsoft od dob Office 2003 vydal rovnou tři generace kancelářského balíku pro Windows. Prostředí oblíbených kancelářských nástrojů se od té doby proměnilo k nepoznání. Vládne mu rozhraní rozdělené na pásy karet. Nástroje inteligentně rozdělené do skupin najdete napoprvé bez tápání.

Také pro Office 2003 platí, že od 8. dubna 2014 přestane být balík podporován. S koncem distribuce záplat se z něj stává nebezpečný produkt, kde lze nově objevená zranitelná místa snadno zneužít. To je tedy hlavním důvodem, proč byste měli plánovat přechod. Opět ale platí, že migrací získáte mnohem víc.

Sympatické a mnohem přívětivější prostředí pro snazší práci s dokumenty či více možností při psaní dokumentů a tvorbě prezentací ocení nejen ti, koho staré prostředí od práce odrazovalo. Ve výsledku budete opět spokojenější a produktivnější.

Levné hromadné licencování

Za pozornost ale stojí rovněž model distribuce, který Microsoft začal prosazovat s Office 2013. Ačkoli vám nic nebrání koupit si standardní licenci pro jeden či více počítačů, pochopení modernějšího přístupu k životu signalizuje model předplatného. Za měsíční, resp. roční poplatek (2 499 Kč), získáte právo k instalaci aktuálního softwaru Office až na pět různých počítačů.

Máme ovšem i tablety a telefony a Microsoft postupně uvolňuje Office pro různé platformy. Díky předplatnému máte snadný přístup k aplikacím pro všechny druhy zařízení. A co je nejlepší, dostáváte vždy aktuální aplikace. Přidávání funkcí a vylepšování těch stávajících pokročilo do takové míry, že vývojový tým novinky uvolňuje i v průběhu roku. Nemusíte tak čekat tři roky na novou generaci kancelářského balíku.

Předplatné se nazývá Office 365 a jeho součástí jsou mj. Office 2013 pro Windows. Nese i další výhody, a sice služby. Za své peníze nedostanete pouze zásobu softwaru k instalaci, ale také 20 GB kapacity v cloudovém úložišti SkyDrive, možnost streamovat programy ze sady Office na cizí počítače, kde je lze dočasně použít bez instalace, 60 minut měsíčně k provolání ve Skypu atp.

Co se týče Office 2013 pro Windows, ten si rozumí s dotekovými displeji a nechá vás pracovat s dokumenty i prostřednictvím digitálního pera. Obsahuje šikovný nástroj na psaní poznámek OneNote. Možnosti práce se od roku 2003 podstatně rozšířily. Předplatné Office 365 pro domácnosti, kde za pět počítačů na rok dáte 2 499 Kč, se vám může bohatě vyplatit. Když připočítáte nové funkce, budete od překonaných Office 2003 pospíchat pryč.

Ohodnoťte tento článek!