Příští generace Thunderboltu zrychlí na 40 Gb/s a umožní napájení notebooku

0

Proprietární rozhraní Thunderbolt, které Intel vyvinul pro rychlé připojení externích periférií, neskončí nadlouho u verze 2.0, polovodičový obr naopak na jeho rozvoji pilně pracuje. Podle dokumentů, které se dostaly do rukou webu VR-Zone, bude další generace rozhraní Thunderbolt poměrně radikálně vylepšená. Přijít má s řadičem nazvaným pracovně Alpine Ridge, jenž má na trh zřejmě přijít coby společník pro procesory generace Skylake.

Nová verze řadiče dostane podporu pro rozhraní PCI Express 3.0, a to zřejmě jak pro připojení čipu Alpine Ridge do systému, tak pro samotný transport po rozhraní Thunderbolt. Tím dojde k navýšení fyzické přenosové kapacity rozhraní na dvojnásobek, tedy 40 Gb/s. To už by se asi mohl otevírat prostor pro poměrně výkonné externí grafické adaptéry (pokud samozřejmě dovolí softwarová vrstva operačního systému). K procesoru se bude řadič připojovat přes čtyři nebo dvě linky (v tom případě by ale nemohl dosáhnout plné přenosové kapacity) a existovat budou dvě verze – plnohodnotný řadič se dvěma porty a podporou pro řetězení zařízení a zřejmě úsporná verze LP s jediným portem (u té se o podpoře řetězení nehovoří).

Řadič bude umět čtyři role – kromě nativního režimu Thunderbolt ještě další tři. Přímo k němu bude možné připojit i zařízení s rozhraním USB3.0, aniž by byla použita aktivní redukce. Podobně bude možno přímo k portu Thunderbolt připojit monitor přes DisplayPort 1.2 (což platilo už dříve), nově ale také i přes rozhraní HDMI 2.0. Port tak bude poměrně univerzální. Jeden řadič by jinak díky zdvojnásobení kapacity měl utáhnout dvě LCD s rozlišením 4K a ještě mu nějaké pásmo zbude například na externí úložiště.

Řadič Alpine Ridge přinese novou generaci Thunderboltu s dvojnásobnou rychlostí
Řadič Alpine Ridge přinese novou generaci Thunderboltu s dvojnásobnou rychlostí

Nová verze rozhraní Thunderbolt, kterou Alpine Ridge přinese, bude mít i nový konektor. Ten by měl být nižší (kolem 3 mm výšky), a tedy vhodnější pro ultrabooky a tablety; pro zpětnou kompatibilitu se staršími perifériemi mají ale existovat adaptéry. Změna konektoru ale umožní jednu zásadní změnu – přes tuto verzi Thunderboltu bude konečně možné zároveň napájet počítač (respektive notebook či tablet).

 

Jedním kabelem tedy budete moci PC plnohodnotně připojit k dokovací stanici či monitoru a nebude třeba nabíjecí adaptér (to je velká výhoda konkurenčního systému Dock Port). Příkon, který dokáže Thunderbolt hostitelskému systému poskytnout, má podle slajdu dosahovat až 100 W. Zda se nějak změnily i schopnosti napájení opačným směrem, tedy připojených zařízení, to už slajd neuvádí.


S novým konektorem zřejmě přijdou i nové kabely

Čip Alpine Ridge má mít také sníženou spotřebu, a to údajně o 50 %. To je pravděpodobně údaj pro aktivní režim, neboť už předchozí generace řadičů mají mít dle Intelu při nečinnosti příkon zanedbatelný (okolo 1 mW).

Jak už bylo řečeno, čip Alpine Ridge se zřejmě do notebooků a na základní desky pro PC dostane s generací procesorů Skylake – to alespoň naznačuje schéma zapojení na slajdu. Tato 14nm CPU mají přijít po generaci Broadwell, a čekat je tedy můžeme někdy v druhé polovině roku 2015 či později. Vzhledem k schopnostem nového řadiče se zde téměř určitě bavíme o nové generaci rozhraní – zda se ale bude jmenovat Thunderbolt 3 nebo nějak jinak, to zatím netušíme.

Zdroj: VR-Zone, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй