Příští týden přijde x265, oficiální následník enkodéru x264 pro formát H.265

0

V současnosti je zřejmě nejkvalitnějším enkodérem videa svobodně vyvíjený program x264. Letos byla ale v konzorcicích MPEG a ITU po letech dokončena specifikace formátu H.265 či také HEVC. Nastává tím čas pro novou generaci enkodérů, používajících tento nový formát, který by v budoucnu mohl dovolit značně vyšší stupeň komprese či lepší kvalitu obrazu nebo nasazení rozlišení 4K. Pro ty, kdo se o problematiku videa zajímají, máme dnes dobrou zprávu: již velmi brzy tento formát dostane svobodnou implementaci, která doufejme od x264 převezme štafetu.

Enkodér, navazující na x264, je ve skutečnosti neveřejně vyvíjen již nějakou dubu. Dobré je, že opět půjde o otevřený/svobodný software, šířený pod licencí GPL. V těchto dnech jsme již velmi blízko veřejnému odhalení tohoto projektu, který naváže na tradici a ponese jméno x265. Oficiálně by podle našich informací měl spatřit světlo světa příští týden, možná již v pondělí 21. července (júla).

 

Ačkoliv počáteční práce jsou dílem komerční firmy MulticoreWare (která k x264 přičuchla, když si ji AMD najalo na napsání podpory pro OpenCL v tomto enkodéru), bude nadále enkodér vyvíjen jako otevřený software. A to pod licencí GPL, byť v kombinaci s možností komerčního licencování kódu (tedy podle stejného modelu, který používá samo x264). Vývoj bude rovněž veden pod křídly projektu Videolan (interně už zde běží mailová konference) a měl by probíhat podobně jako u x264, od čehož si investoři za projektem slibují zopakování úspěchu, kterého ve světě videa projekt x264 dosáhl.

Neoficiální logo enkodéru x264

Vztah k x264 má tento projekt takový poloviční. Základem, na kterém vývojáři staví, je referenční enkodér HM (zatímco x264 kdysi vzniklo na zelené louce, pokud vím). Ten není nejvhodnější pro praktické nasazení, proto je v současnosti masivně přepisován; nicméně poskytl relativně fungující základ do začátku.

Z projektu x264 si x265 kromě jména (k čemuž má souhlas jak x264, tak projektu Videolan) bude půjčovat i kód, pokud to půjde. Ne všechny z kvalitních a rychlých algoritmů v x264 lze pro nový formát adaptovat, nicméně ty, které přenést lze, budou po nutných úpravách použity (například optimalizované výpočty SAD a SATD, hledání pohybových vektorů, dále metody tzv. rate-control). Touto cestou tedy x265 podědí něco z kvalit x264, jehož vývojáři snad také přispějí k vývoji, ať již konzultačně, či přímo. S projektem x264 budou oplátkou částečně sdíleny příjmy z komerčních licencí softwaru.

V prvotní fázi dle dostupných informací enkodér nebude zdaleka hotový, takže s jeho praktickým nasazením bych ze začátku nepočítal. Od momentu odhalení příští týden (a tím i oficiálním uvolněním pod GPL) by se však postupně měl vývoj rozjet, doufejme s rychlým tempem pokroku. Jason Garrett-Glaser, jeden z ústředních vývojářů x264, při jisté příležitosti neformálně poznamenal, že může trvat i roky, než se podaří vybudovat dobře použitelný program, který plně obstojí proti existující konkurenci (zejména oproti vysoce kvalitnímu x264). Na druhou stranu, v některých ohledech se dnes x265 může opřít o hotové dílo a některé cestičky již má prošlapané, takže by jeho vzestup mohl být rychlejší než u předchůdce (x264 vzniklo ještě v roce 2004).

Logo firmy MulticoreWare

V uplynulých deseti letech se dle mého názoru jasně ukázaly síly modelu open source, pokud jde o vývoj enkodérů videa (před x264 to byl již kodek Xvid). Doufejme tedy, že použitá licence projektu x265 opět zajistí prosperitu a nám uživatelům eventuálně volný přístup k prvotřídnímu enkodéru.

Aktualizováno (23. 7. 2013):
Oficiální odhalení zatím ještě neproběhlo (přípravy se zřejmě protáhly). Nicméně na adrese x265.org je již spušťena základní stránka, která ovšem zatím neobsahuje žádné zajímavé informace. MulticoreWare vlastní i doménu x265.com, která původně přesměrovávala na stránku firmy, nyní nicméně hlásí chybu a brzy zřejmě dostane stejný obsah jako x265.org.

Aktualizováno II (23. 7. 2013):
Enkodér x265 je již nyní oficiálně oznámen na fóru Doom9.org. Zájemci také mohou nahlédnout do prvotního vydání zdrojového kódu a pochopitelně též stahovat, sestavovat a zkoušet.

x265.org, 23. 7. 2013

Příští týden přijde x265, oficiální následník enkodéru x264 pro formát H.265
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.