Pro 3D nepotřebujete brýle, stačí rychle mrkat!

0

Aktivní shutter brýle blikají, každé oko je 60× za vteřinu zatemněno a znovu odkryto, 120Hz monitor pak vysílá signál pro obě oči současně. Proto se obraz bez brýlí jeví rozmazaně (vidíte oba obrazy současně). Jenže blikat nemusí LCD v brýlích, ale přímo oko. Na spánky si jen nasadíte vysílače, které svými impulzy donutí vaše víčkat mrkat.

Šílené? Samozřejmě. Funguje to? Zřejmě ano. Francois Vogel takové vysílače testuje (vynález Jonathana Posta), na prototypu ukázal jejich synchronizaci a nezávislé mrkání obou očí. Zatím se nenacházejí v produkčním stádiu, ale příští rok na CESu už by mohly být. Samozřejmě za předpokladu, že 3D vjem bude opravdu fungovat, nastavení nebude složité a hlavně to nebude mít škodlivé účinky na zdraví.

Mrkání je zdravé, oko se tím vlhčí, ale nějaké elektrický impulsy směřované do nervů už takové být nemusí. Z videa není poznat obnovovací frekvence, tedy kolikrát oko mrkne za jednu vteřinu. Na 60 Hz to nevypadá, kdyby to bylo jen 30 Hz, ke stereoskopii by pak stačil každý 60Hz monitor. Ale sám Vogel použil 120Hz.

Zatím můžete necelý rok trénovat, pak přijde revoluce. Možná. S největší pravděpodobností jste se stali svědky podvodného videa. Virální „fake“ už obletěl stránky mnoha magazínů, zhlédlo jej 1,6 milionů lidí a pěkně ukazuje, že post-processing může účinně fungovat i v amatérském videu. Nebo tomu snad někdo věříte?

Zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!