Pro a proti: Windows XP do koše nepatří

0

Doba pomalu odeznívá

 Windows XP stále mají více než čtyřicetiprocentní podíl na trhu operačních systémů, přestože již nejsou v prodeji. To je způsobeno nesmírnou popularitou systému – v době, kdy vyšel, na něj totiž přecházel snad každý. Předchozí systém Microsoftu pro domácí použití, Windows ME (Millennium Edition), byl těžký propadák a mnoho uživatelů se jej zbavilo hned, jak se jim naskytla možnost.

Stejně tak nástupce XP – Windows Vista – nebyl příliš komerčně úspěšný. Především díky vysoké hardwarové náročnosti (dokonce vyšší než pozdější Windows 7) a lidé tak neměli moc důvodů na novější systém přecházet. Situaci změnily právě až „Sedmičky“, které si zachovaly výhody Windows Vista (jako třeba hardwarově akcelerované grafické prostředí nebo zlepšené vyhledávání) a zároveň omezily nedostatky předchozí verze.

Hlavně hardwarové požadavky a tzv. UAC (User Account Control), což je vlastnost zabezpečení systému, která vás varuje, pokud se pokoušíte udělat něco co by mohlo teoreticky být nebezpečné. Ve Vistách byl tento systém příliš „citlivý“ a neustále uživatele na něco upozorňoval, na což si lidé dost stěžovali.

Globální statistika operačních systémů

Doba XP pomalu odeznívá

Podíl Windows XP na trhu se tak neustále snižuje, především kvůli utěšeně rostoucímu podílu Windows 7. Systém se donedávna také objevoval na netboocích, kvůli kterým ostatně Microsoft prodloužil podporu systému – dnes je ale systém i v tomto segmentu nahrazován Windows 7, konkrétně „osekanou“ a speciálně upravenou verzí Starter.

Vysoký podíl na trhu tak pramení především z toho, že uživatelé jsou konzervativní a z různých důvodů nechtějí na nový systém přecházet. Důvody mohou být různé – cena, nekompatibilita se starými programy či hardwarem, nebo prostě zvyk. Spousta lidí má starší počítač, na něm už roky Windows XP, na které jsou zvyklí a které mají nastaveny přesně, jak chtějí, a nevidí důvod, proč nahrazovat něco, co podle nich perfektně funguje.

Velký podíl na používání Windows XP mají především firmy. Důvodů je několik: náklady na přechod celé firmy na novější systém jsou pro mnoho (především) malých firem docela vysoké, takže odkládají migraci co nejdéle to jde. Administrátoři sítí by s migrací navíc měli spoustu práce, protože nějaké ty „porodní bolesti“ se vyskytnou vždycky a nastavení zabezpečení není žádná legrace pro jednoho člověka na jedno odpoledne. A v neposlední řadě je tomu tak kvůli starším programům (např. účetnictví), které na Windows XP fungují perfektně, není ale zaručena jejich bezchybná funkčnost na novějších systémech.

Prostředí Windows XP Luna bylo před deseti lety revoluční

Některé firmy také prostě používají staré počítače, protože splňují jejich potřeby a investice do novějších jim tak připadá zbytečná (rychlejší počítače by mohly podle některých představitelů firem a personalistů odvádět zaměstnance od práce třeba ke hraní flashových hříček na internetu) – těch je ale menšina.

I ve firmách ale podíl Windows XP stále klesá a čím dál častěji přecházejí na Windows 7, a to z podobných důvodů jako uživatelé – lepší prostředí, lepší zabezpečení a celkově modernější systém. Plus hraje také obnova počítačového vybavení, nové stroje jsou dodávány pouze s Windows 7.

Některá vylepšení navíc šetří uživatelům čas a práci a tím přispívají k jejich produktivitě, namátkou indexování souborů a vyhledávání nebo třeba vylepšený hlavní panel a přepínač úloh s náhledy oken. Zdá se, že „Xpéčka“ mají některým uživatelům stále co nabídnout. Každá mince má dvě strany, přechod na novější systém tak může používání počítače výrazně ulehčit a zpříjemnit, ale také způsobit problémy. Několik důvodů pro a proti přechodu najdete v samostatném rámečku v článku.

 

Přejít, nebo zůstat?

Přejít, nebo zůstat?

Proč přejít

Podpora

Windows XP nebudou Microsoftem podporovány donekonečna. Základní systém a Service Packy 1 a 2 už podporovány nejsou, verze se Service Packem 3 má být podporována do dubna 2014. Poté už skončí veškeré možnosti aktualizace.

Nové programy

Výrobci softwaru stále častěji vydávají nové verze nekompatibilní s Windows XP. Dělá to především Microsoft sám, aby uživatele „přinutil“ k přechodu na novější verzi – třeba knihovny DirectX 10 a 11 už na Windows XP nenainstalujete, což znemožňuje hraní novějších her, stejně tak na Microsoft Internet Explorer 9 mohou uživatelé starého systému zapomenout.

Gól do vlastní branky, Windows Live Essentials 2011 už na XP nejdou

Ovladače

Výrobci hardwaru se brzy také skončí s podporou systému, takže uživatelé nebudou moci na XP nainstalovat nový hardware, pokud se neobjeví nějaká utilita od třetí strany. Navíc je práce s ovladači ve Windows XP poměrně nepohodlná, většinou je nutné je instalovat ručně, což je problém, který u novějších verzí odpadá.

Zastaralé prostředí

Novější verze Windows mají spoustu vylepšení. Patří mezi ně hardwarově akcelerované prostředí Aero, které je výrazně rychlejší a pracuje se v něm lépe, dále třeba mnohem lepší vyhledávání souborů na pevném disku nebo vylepšený hlavní panel s náhledy oken.

Bezpečnost

Windows XP sice ve své době představovaly výrazné zlepšení bezpečnosti systému, po deseti letech jsou ale záplatované stovkami oprav a aktualizací. Novější systémy jsou navíc z hlediska bezpečnosti celkově lépe navržené, mají lepší integrovaný firewall a User Account Control.

Proč zůstat

Staré programy

Provoz starších aplikací na novém systému může být problematický. Dá se to vyřešit například virtuálním PC, ale to s sebou nese mnoho omezení a práce v něm není úplně nejpříjemnější.

Hardware

Starší počítače často nesplňují hardwarové požadavky pro provoz Windows 7 nebo Vista, případně je splňují, ale hardware je již starý a ovladače pro nové systémy nejsou dostupné kvůli ukončení podpory výrobcem.

Prostředí

Prostředí nových systémů je sice uživatelsky příjemnější a s odpovídajícím hardwarem i rychlejší, jenže na starý systém je spousta uživatelů natolik zvyklá, že prostě nechtějí systém měnit. Aero v podstatě k práci nutně potřeba není a proto někteří uživatelé radši zůstávají u Windows XP.

Cena

U některých počítačů, na kterých je dnes systém Windows XP, by cena za upgrade na Windows 7 (cca 2000 korun) byla zbytečnou investicí. Jedná se například o starší notebooky, které měly systém v podstatě „zadarmo“ a u kterých majitel počítá s jejich brzkou výměnou. Nebo u starých počítačů, které už kvůli vývoji v posledních letech mají minimální možnosti upgradu (mají základní desku se starou procesorovou paticí a pouze AGP sběrnicí pro grafiku, starý IDE disk a podobně).

 

Ohodnoťte tento článek!