Pro Edge zatím vyšlo jen 15 doplňků. Je to ztracený prohlížeč? [komentář]

10

Pošramocená pověst Internet Exploreru, přestože to v posledních verzích nebyl špatný prohlížeč, se již nedala napravit. Po několika letech zkoušení tak Microsoft vzal podvozek a vyrobil na jeho základě prohlížeč úplně nový. Stejně do Windows 10 potřeboval prohlížeč, jenž by byl z pohledu ovládání vhodný jak pro počítače, tak pro tablety.

Vzpomeňme si na Windows 8, kde byly dvě různě vypadající verze Internet Exploreru, jejichž společným jmenovatelem bylo jádro. Edge již vznikl s jinou filosofií a Microsoft do něj agresivněji než dříve implementuje nové technologie. Což je plus. Zatím mu však vyloženě překáží vývojový model, kdy se nové verze dočkáme vždy s příchodem nové hlavní verze Windows 10.

Edge zobrazuje náhledy stránek

To je zhruba jednou za půl roku. V začátcích je to příliš nízká kadence. Tento prohlížeč by opravdu potřeboval, aby do něj dokončené funkce proudily co možná nejdříve, jako je tomu v případě alternativ jako Chrome či Firefox. Aspoň částečně Microsoft tento požadavek vyslyší. Po vydání další verze Desítek tak můžeme očekávat, že bude prohlížeč o nové funkce obohacován častěji.

Jak se Edge zlepšoval

Když si to shrneme, v první verzi šlo o velmi rychlý, ale také velmi nedodělaný prohlížeč, jemuž chyběly základní funkce. V první velké aktualizaci dostal do vínku jen pár drobností. První zajímavější vydání Edge tak bylo až to třetí, jež jsme dostali v srpnu v rámci Windows 10 Anniversary Update. Od té doby jej mj. lze ovládat gesty, což z něj učinilo výrazně lepší tabletový prohlížeč. Především začal podporovat doplňky.

Nepředvídatelný prohlížeč

Dnes tak stále platí, že je Edge rychlý a jednoduchý. Současně se ale obávám, že je stále příliš nedodělaný. Po měsících pravidelného používání, kdy mi na desktopu slouží jako sekundární prohlížeč a na laptopu s dotykovou obrazovkou je mou první volbou, nezbývá než konstatovat, že se s ním pojí také problémy se spolehlivostí.

Někdy zapomene uložená hesla. (Dříve se dokonce resetoval celý.) Někdy jsou jeho reakce nepřiměřeně pomalé – stále mám za to, že je na vině moderní prostředí, neboť se tento problém objevuje i v jiných moderních aplikacích. I na výkonném počítači, kde se všechny kontextové nabídky klasického prostředí Windows objevují okamžitě, je občas vyvolání moderní kontextové nabídky viditelně pomalé. Takové prodlevy zvlášť na výkonném hardwaru nelze ospravedlnit.

Edge umožňuje změnit složku pro stažené soubory a připínat panely

Při používání sice ne každý den, přesto pravidelně narážím na různé chyby. Především na to, že zavřu poslední panel a okno bez obsahu zůstane viset přede mnou, dokud natvrdo neukončím příslušný proces. Takhle se vyspělý prohlížeč nechová a z mého pohledu je Edge zatím nepředvídatelný. To jsme ještě nerozebrali funkce.

Napůl splněná přání

Jak jsem předeslal, stále je příliš nedodělaný. Když se podíváme na seznam důležitých chybějících funkcí a nedodělků, jenž jsem sestavil v dubnu pro druhou hlavní verzi, zjistíme, že verze třetí naše přání vyplnila tak napůl. Pořád se nejedná o skvělý desktopový prohlížeč, protože nepodporuje seznamy odkazů, nelze připínat stránky k hlavnímu panelu, nelze si přizpůsobit uživatelské prostředí a nelze prohlížeč přepnout do celoobrazovkového režimu.

Změnit složku pro stažené soubory již můžeme. Synchronizace uživatelského obsahu přišla také, ale reálně je synchronizováno jen velmi málo položek a s takovým Chromem se Edge nemůže vůbec rovnat. Nohy mu podráží i to, že jde o prohlížeč dostupný jen pro Windows 10. Jenže většina lidí používá smartphony s Androidem či iOS. Variace na Rychlý přístup působí jako špatný vtip.

IE podporoval připnuté weby a seznamy odkazůIE podporoval připnuté weby a seznamy odkazů
Internet Explorer podporoval připnuté weby a seznamy odkazů

Vyhlížená spása v podobě doplňků

Již dříve jsem upozorňoval, že doplňky nebudou všespásné. Což se potvrdilo, neboť se jedná o jednoduché doplňky, jaké vznikají pro Chrome. Nedokáží vyřešit to, že prohlížeči chybí řada základních funkcí. A co hůř, bohužel jich nevzniklo mnoho. Toho jsem se obával – přinést podporu pro doplňky je věc jedna, jenže pokud žádné nevzniknou, jde původní idea ke dnu.

Kdybychom započítali doplňky dostupné v rámci programu Windows Insider, je jich celkem stále jen osmnáct.

Tip: Jak na instalaci doplňků do prohlížeče Microsoft Edge ve Windows 10

Právě situace s doplňky patří k věcem, které mě vedou k černým myšlenkám. Edge má potenciál a věřím, že za pár verzí bude opravdu dobrý. Není překvapivé, že jej zatím skoro nikdo nepoužívá. Je nedodělaný, jak jsem uvedl výše. Po uvedení třetí hlavní verze Edge bylo k dispozici 13 doplňků. Když se podíváme do Storu dnes, najdeme v něm doplňků patnáct. Z toho jich šest vyrobil sám Microsoft.

Doplňky jsou sice podporovány teprve od léta, přesto je to výsledek tristní. To platí tím spíš, že Edge podporuje doplňky pro Chrome. Ze strany vývojáře či vývojářky tedy není potřeba své dílko skoro upravovat, s trochou nadsázky stačí jen hotový doplněk zavést do Storu. Microsoft dokonce vydal nástroj, jenž provede konverzi. Přesto to nikdo nedělá. Není to dobrá vyhlídka, vždyť vývoj doplňků pro Edge už jednodušší nebude.

Doplňků pro Edge je zatím k dispozici jen patnáct
Doplňků pro Edge je zatím k dispozici jen patnáct

Z pohledu používanosti prozatímního vrcholu Edge přitom dosáhl v červnu, kdy jej používaly skoro 4 % lidí. Od té doby se měsíc od měsíce pozvolna propadá. Jde o propady tak malé, že můžeme spíš hovoří o stagnaci. Buď jak buď, podíl používanosti je to malý a neroste. Může se to změnit? Již dnes víme, že se Edge naučí pár zajímavých fíglů ve Windows 10 v1703. (Pro více informací si projděte zprávy pod štítkem Microsoft Edge.) Jak bylo uvedeno, bude od té doby navíc aktualizován častěji.

Nejisté vyhlídky

Bude to stačit? Uvidíme. Zatím o nadcházející verzi ani nevíme všechno, tak se musíme nechat překvapit. Chtěl bych ale něco podotknout ke stížnostem, že Edge neumí všechno co Chrome, případně jiné prohlížeče. Musíme si uvědomit, že Microsoft začal s vývojem o několik let později. Jeho prohlížeč se za krátkou dobu nemůže naučit všechno to, co umí např. Chrome.

Bylo by naivní si myslet, že Microsoft zvládne během jednoho až dvou roků vývoje to, co jiní budovali dlouhé roky. Navíc pochybuji o tom, že potřebujeme další kopii Chromu. Firefoxu tahle strategie příliš nevychází, Mozilla zatím především naštvala ty, kterým se jeho odlišnost líbila. Takže ano, myslím, že Edge potřebuje dodat pár základní funkcí, na které jsme zvyklí. Ale ne, nemyslím, že se z něj musí stát druhý Chrome.

Mouse Gestures

Jde o to, aby byl použitelný a odlišil se od konkurence něčím, co jej učiní zajímavým a unikátním. Pouhé kopírování nepřesvědčí mnoho lidí, aby opustili Chrome. Je možné, že svět další prohlížeč nepotřebuje? Konkurence neuškodí a diverzita je dobrá věc, takže principiálně s tím nesouhlasím. Že jsou ale všichni více či méně spokojení s prohlížeči, které používají, je nicméně naše realita.

Podobně jako už nikdo nedokázal z trůnu na trhu s počítači sesadit Windows, nemusí se již na trhu najít místo pro nový prohlížeč. Aspoň ne velké místo. Edge navíc přichází v době, kdy se prohlížeče příliš nevyvíjí. Dostaly se na tak vysokou úroveň, že je těžké významně inovovat. Dle mého názoru si ale Microsoft najít cestu musí, pokud chce uspět. Musí vytvořit jiný prohlížeč, který nám nabídne něco nového. Uživatelé a uživatelky Chromu a dalších budou potřebovat opravdu dobrý důvod, proč se pustit do poměrně složitého a zdlouhavého procesu migrace. Být stejně dobrý nebo o kousek lepší nestačí.

Pro Edge zatím vyšlo jen 15 doplňků. Je to ztracený prohlížeč? [komentář]

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

 1. Mě na něm neskutečně štve, že ve Favorites zůstane otevřená „složka“, ze které jsem něco otevíral, a musím ji ručně zavírat. Zkoušel jsem to oblbnout tak, že jsem přidal složku Oblíbené na lištu Oblíbené (což je věc, která umožní normálně používat Operu), ale je to pořád na nic. Takže zatím zůstávám u IE a až to nepůjde, tak přejdu k té Opeře.

  Microsoftu jsem to samozřejmě napsal, ale mám takový dojem, že zatímco feedbackům o Windows a dokonce o hrách ze Storu se pozornost věnuje, na Edge se totálně kašle. Prostě asi celý Microsoft dávno jede na Chrome a trhněte si…

 2. Já hlavně nerozumím, proč lidi používají Chrome, když existuje Opera. Asi proto, že google všude ten svůj prohlížeč propaguje a když na něj člověk chraňbůh nepřejde, neustále se mu zobrazují otravné pobídky, aby to udělal. Šmejdi.

  Doufám, že se časem povede Vivaldi, abych mohl přejít na něj.

  Edge používám paralelně a celkem proti němu nic nemám; ničím zásadním mě neštve a naopak mi vyhovuje, že se mi syncuje s telefonem, takže pohoda.

  • Ja ti reknu proc. Prijdu k jinemu pocitaci, nebo preinstaluji nektery ze svych, do Chrome zadam svuj login a voila. Vsechny oblibene polozky, zalozky, historie, nainstalovane pluginy, to vsechno je najednou zpet. Stejne tak to funguje v mobilu. Ale chapu, ze uzivatel Edge to nepochopi.

   • No zjevně nechápeš a ještě k tomu ani neumíš číst. Opera má stejný synchronizační mechanismus, tj. lze ji používat místo Chromu naprosto plnohodnotně. Edge plní podobnou funkci, když má člověk více zařízení s W10.

    Jediný důvod, proč se rozlézá Chrome místo nějakého lepšího prohlížeče, je agresivní reklama Googlu a stádovité chování uživatelstva.

     • Nechci. Rozhodně ale budu na základě svého pozorování a zkušenosti tvrdit, že značná část uživatelů Chrome vůbec neví o nějakých jeho pokročilých funkcích a používá ho stejně, jako dřív používali IEčko – prostě proto, že jim ho něco nebo někdo vnutil. Je fuk, jestli jde o Microsoft nebo Google, princip je stejný: uživatel vleze na gmail nebo YouTube, vyskočí mu okýnko „používej Chrome, je rychlý, super a cool!“, on si ho proto stáhne, pustí, a používá. Dál nemá důvod nic měnit, protože si na něj zvykl.

      Pak je tu skupina power userů, kteří Chrome používají záměrně a začali s ním v době, kdy o něm nikdo nevěděl. Ti využívají pokročilejší funkce a ví, co dělají.
      Poměr těchto dvou skupin si netroufám tipovat.

      Jenom je třeba prostě brát v úvahu, že používanost nebo nepoužívanost určitého prohlížeče nutně neodráží jeho kvality. Operu používá kolik, 3 % uživatelů? Znamená to, že je Opera horší, než Chrome? Ne. Já bych řekl, že je mnohem lepší, ale většina uživatelů o ní prostě neví, protože jim ji nevecpala žádná velká technologická firma. Firefox má o něco lepší mindshare, ale taky se pohybuje jen kolem max. 10 % podílu na trhu.