Pro Intel NUC se začínají vyrábět speciální skříně. Začátek trendu?

0

Není moc obvyklé vyrábět zvláštní skříně pro počítače, které se již samy prodávají v podstatě jako kompletní sestava. Něco takového se však děje okolo kompaktní platformy Intel NUC. Byť je u těchto zařízení skříň součástí dodávky, japonská firma Abee vyrukovala s vlastní nabídkou, tvořenou dvěma modely v několika barevných provedeních. Těžko říct, zda je za uvedením těchto skříní či spíše skříněk pouhý kalkul na to, že NUC je v módě a média o něm píší, nebo zda výrobce věří, že se tato platforma významně rozšíří.

Skříně Acubic NE01 a NE02 jsou obě vyrobené z eloxovaného kartáčovaného hliníku, takže proti původnímu plastiku dodají drobnému počítači luxusnější vzhled. První z nich je jednoduchá a hranatá, druhá má zakulacené tvary a připomíná knihu – forma je vlastně velmi podobná typickému tvaru externích disků Western Digital. Obě verze budou k dispozici v pěti barvách (ovšem různých), do prodeje by tato nádhera měla jít 28. listopadu (novembra). Lze je také instalovat přímo na zadní stranu monitoru do držáku VESA, který lze dokoupit.

 Skříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUC
Acubic NE01
      

Od použití hliníku si výrobce slibuje vylepšené provozní vlastnosti (připomeňme, že procesor je v NUCu ofukován malým, v podstatě notebookovým chladičem). Stěny vypadají poměrně tlustě, hmotnost by údajně měla činit 450 g (což na hliník není málo) při rozměrech 12,5 × 11,1 × 4,1 cm (NE01), respektive 12,6 × 11,1 × 4,2 cm (NE02). Docela by mě zajímalo, jestli výrobce vůbec počítá s oběma anténami pro bezdrátovou síťovou kartu. Intel je zdá se chytře vyvedl mimo kovovou kostru, takže jsou pokryté toliko plastem. U krabiček Acubic však antény zůstanou v celokovovém plášti, a se signálem by tedy mohl být problém. Zde NUC zaplatí za to, že nemá externí konektory pro přídavné antény.

Skříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUC
Acubic NE02

Skříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUCSkříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUCSkříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUCSkříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUCSkříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUC

 

Cena by měla vycházet na poněkud nehoráznou, zhruba třítisícovou sumu (12 980 JPY). Docela to kontrastuje s rozměry a jednoduchostí skříně. NUC nezná diskové ani optické mechaniky, natož pak ventilátory, kabeláž nebo zdroj. Skříň prakticky jen poskytuje vypínač a otvory pro příslušné konektory (jelikož „zadní panel“ se u obou současných typů liší, poskytuje Abee vyměnitelný plech pro obě verze). Vnitřnostem NUCu se podívali na zoubek například na serveru AnandTech. Jak při jejich rozborce uvidíte, nic víc než zcela jednoduchou krabici zařízení skutečně nepotřebuje.

 

Skříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUC
Skříně Acubic NE01 a NE02 pro Intel NUC

Intel se tak trochu tváří, že NUC je jen barebone, či dokonce jen základní deska, ke které je přibalená skříňka. Fakticky se ale jedná kompaktní PC, byť do něj musíte některé výměnné komponenty doplnit. Ale to, že si k němu můžete dokoupit skříň dle vlastního výběru (a zřejmě také i externí zdroj, který není součástí dodávky), skutečně sedí spíše do škatulky základních desek.

 

Nemůžu se ubránit pocitu, že Intel zde zkouší, zda by se mu podařilo prosadit jakousi novou platformu, menší než mini-ITX a také méně modulární. Leckoho by u ní asi mrzela nemožnost výměny CPU (objevují se ovšem náznaky, že pájení procesorů na desky by mohlo v budoucnu být ještě častější). Pokud ovšem takové standardizační plány existují, nedává je firma navenek příliš znát. Možná proto, že si je během vývoje projektu rozmyslela, možná jen nechce odhalit karty předčasně.

Vzhledem k současnému NUCu to je asi jedno. Pokud by se skutečně stal standardem, zřejmě by ještě v návrhu došlo k různým změnám. Fyzické řešení případné platformy „NUCTX“ by tak stejně asi se současným NUCem (a skříněmi firmy Abee) nebylo kompatibilní.

Zdroje: techPowerUp, Hermitage Akihabara

Ohodnoťte tento článek!