Problémy Windows Vista vyřešené jednou provždy – díl 1.

0

„Panebože, další článek o Vistách!“ je obvykle reakce, které se dnes člověk dočká, pokud napíše článek obsahující v nadpisu slovo „Vista“. Podobných článků věnujících se Vistám jste jistě i vy sami viděli na internetu spousty, ovšem to byly většinou články od osob, které nad Vistami strávili pár minut, nasbírali hodnověrné údaje od nějakého zarytého anti-MS maniaka apod. Zkrátka, byly to články takřka bez výjimky obsahující mizivé procento praktických informací.

A to je věc, která většinu uživatel zajímá – jak udělat to či ono je pro běžně uživatele na žebříčku čtenářské atraktivnosti asi o kilometr výše, nežli posté převařená jednostranná propaganda. Některé články šly dokonce tak daleko, že označily operační systém Windows Vista za druhý největší technologický omyl v historii. To ale není až tak důležité. Důležité je, že jsou mezi námi stále osoby, které Visty používají (chtě či nechtě) a jako takové zkrátka chtějí načerpat konkrétní informace o svém systému.

Zdůrazněme si to proto raději ještě jednou: V čem je dnešní článek (a potažmo jeho pokračování) užitečný? Pokusíme se nabídnout řešení konkrétních problémů s operačním systémem Windows Vista. Na své by si určitě měli přijít všichni, kdo již někdy Visty používali, chtějí je používat nebo se je naopak chystají opustit – ať již kvůli přechodu zpět na XP či upgradu na Windows 7 (příp. alternativní OS). Jednu věc ale musíme ujasnit hned na začátku, co tento článek i seriál rozhodně v plánu nemá, tak někoho přesvědčovat o tom, že Windows Vista jsou nejlepším (nejhorším) vynálezem od časů objevení krájeného chleba. A už vůbec sebrat komukoliv právo názoru. 

A ještě malé upozornění na začátek. Tento článek obsahuje tipy pro úpravy systémového registru, jehož nesprávné použití může nevratně poškodit váš systém. Pokud si nejste jisti tím, co v registru upravujete, raději neupravujte nic.

1. Vista Service Pack 1, upgrady a drivery

Jednou z věcí, kterou doporučujeme všem majitelům Windows Vista, je okamžitý upgrade skrze Service Pack 2 (SP2) + k němu nainstalovat všechny běžně dostupné updaty. Jsou to totiž v první řadě právě SP2 a updaty, jež řeší nejvíce problémů najednou. Připomínáme, že Vista SP1 opravoval výrazně více problémů, nežli SP2, nicméně nevidíme žádný důvod proč nemít OS maximálně aktualizovaný. 

Přehled novinek ve Windows Vista Service Pack 2

Také nepodceňte ten fakt, že jak šel postupně čas, výrazně se zkvalitnily i drivery třetích stran, takže je rovněž nezapomínejte občas upgradovat. Českou verzi Service Packu 2 můžete stahovat zde.

Tip: Nemáte dostatečně rychlé připojení pro stahování kompletního Service Packu? Pak si jej můžete nainstalovat ze speciálního DVD příštího vydání časopisu Nejlepší PC rady + návody. Vychází již 19. března 2010.

2. Neustálá změna typu pohledu u adresářů

Jednou z nesmírně otravných věcí Windows Vista je neustálá změna typu pohledu u adresářů. Pro příklad: I když si nastavíte svůj domovský adresář tak, aby zobrazoval Podrobnosti, stačí sem zkopírovat obrázek, video nebo hudební soubor a při příštím zobrazení jsou položky rázem typu Velké ikony. Problém se opakuje neustále, takže měnit nastavení po zbytek života evidentně není cesta. 

Řešení:

Otevřete editor registru a najděte následující klíče:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\Shell\Bags]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\Shell\BagMRU]

Pravým tlačítkem klepněte na klíč Bags a smažte jej. Totéž proveďte i s BagMRU

Pravou myší v levém panelu klepněte na:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\Shell]

Zde vytvořte nový klíč Bags, kterým nahraďte ten právě smazaný, poté přidejte další klíč AllFolders. Sem ještě poté vložte pravým klepnutím nový klíč a pojmenujte jej Shell. Získáte tedy:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\ Windows\Shell\Bags\AllFolders\Shell]

Poté do klíče Shell vložte novou hodnotu typu Řetězcová hodnota nazvanou FolderType, kam vepište, jaký pohled chcete standardně využívat (NotSpecified, Contacts, Documents, Music, Pictures). Pokud tedy například do FolderType položky vložíte „Documents“, všechny adresáře, u nichž nespecifikujete jinak, by se měly zobrazovat takto defaultně.

Nyní si nastavte pro všechny adresáře pohled, jaký potřebujete. Po každé změně jednoho konkrétního adresáře ale vždy (!) nejprve stiskněte ve Windows Exploreru nahoře tlačítko Uspořádat, zvolte Možnosti složky a hledání, přejděte na záložku Zobrazení a poté ještě vyberte Použít pro složky

A je tu před finálem ještě jeden drobný krok – nejprve najděte v registru:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\Shell]

Levým tlačítkem klikněte na klíč Shell a pokud v pravém panelu uvidíte hodnotu BagMRU Size, není třeba tento krok dále provádět. Pokud ne, vložte sem novou DWORD 32bitovou hodnotu a pojmenujte ji BagMRU Size. Poté ji nastavte na 10000 dekadicky či 2710 hexadecimálně.

Ohodnoťte tento článek!