Proboha, lidi, nestahujte filmy, jinak z vás na Nově udělají hackery

0

Na počátku všeho byla zpráva z policejní svodky. Českobudějovičtí kriminalisté nedávno obvinili dva muže kvůli porušování autorských práv. Dvaadvacetiletý pirát způsobil během čtyř let fiktivní škodu ve výši 55 milionů korun, sedmatřicetiletý muž za stejnou dobu „jen“ 30 milionů. Škodu vyčíslila policie spolu s Českou protipirátskou unií.

Pirátství je špatné a když na vás přijdou, může vám zničit život, tak zní poselství majora Jiří Matznera, který o případu informuje. Mužům teď hrozí až osm let vězení a také tučná pokuta.

Praxe ukazuje, že piráti odcházejí s podmínkou a že vyrovnání, které ČPU požaduje, je výrazně nižší než způsobená škoda. Naposledy jsme například informovali o dosud největším pirátovi (dle způsobené škody), kterého osvobodila amnestie, ale Unie po něm chce čtyři miliony za škodu 138 milionů korun.

 

Tady by mohlo naše vyprávění skončit, všechno podstatné bylo řečeno. Na Nově si ale nedají pokoj, vždy musí svou reportáž ještě okořenit. Ve čtvrtečních odpoledních TN (zde, čas 17:10) jste se mohli dozvědět, že „se stačí zaregistrovat a na speciální portál pak stahovat nelegálně filmy“ nebo že piráti „získali ročně tak zhruba 30 milionů korun“.

Noční TN (zde, čas 6:45) už byla umírněnější. Reportáž mluví o ročních výdělcích 30 000 Kč, ale zase z pirátů dělá hackery. Jasně, máme na Novu pifku, protože její reportáže týkající se pirátů jsou tendenční (viz tady a tady). Jde o atraktivní téma, které Nova vždy zmiňuje s tím, že i její koprodukované filmy byly předmětem nelegálního sdílení. Možná i proto nedokáže informovat nezaujatě.

Nakonec jedno poselství i od nás: Lidi, nesdílejte, hrozí vám soudní kolotoče a velké pokuty. ČPU i PČR zvyšují aktivitu, úložiště typu Ulož.to s nimi ochotně spolupracují a případů odhalených pirátů přibývá. Za záznam v trestním rejstříku a celoživotní splácení pokuty to nestojí.

via Warforum, za tip díky čtenáři Adamovi

Ohodnoťte tento článek!