Proč Edge zajistí nejdelší výdrž při streamování videa? Naplno využívá Windows 10

0

Není to tak dávno, co se Microsoft s Operou předháněli v tom, čí prohlížeč je úspornější. Debata nebyla dodnes uspokojivě ukončena a Microsoft si právě přisadil. Na jednom ze svých blogů se rozepsal o tom, proč je Edge nejúspornější při přehrávání videa, čímž se vrátil ke svému prvnímu příspěvku, kde Edge zajistil nejdelší přehrávání při běhu laptopu na akumulátor.

Firma byla kritizována, že neřekla, jak celý test, kde Edge porazil v přehrávání Chrome o několik hodin, proběhl, zveřejnil Microsoft metodiku provedeného testu. Koho to tedy zajímá, nechť zamíří na adresu microsoftedge.github.io. Dále Microsoft nepřekvapivě uvádí, že Edge naplno využitá Windows 10. Byl ušitý na míru právě tomuto systému a exkluzívní aplikace běžně mívají navrch nad multiplatformními.

Soustředěnost na vývoj pro jednu platformu se mj. promítla v tom, že Edge při přehrávání omezuje využití paměti pro zobrazení a zpracování obrazu. Dekódování pak využívá DXVA, které zodpovědnost za vykreslování přenáší z procesoru na grafický čip. Cílem je omezit využívání procesoru na minimum. Víme, že dnešní procesory při nečinnosti dokáží být velice úsporné.

Dosažená doba přehrávání videa ve vysokém rozlišení
Dosažená doba streamování videa ve vysokém rozlišení při běhu na akumulátor | Zdroj: Microsoft

Co dokáží Desítky? Při přehrávání videa zvládnou omezit obnovovací frekvenci obrazovky, což vede k dalším úsporám. Dále podporují přenesení zpracování zvuku na specializovaný čip pro zpracování zvuku, takže se o něj nestará procesor. Podle Microsoftu jsou tyto funkce dostupné pro všechny prohlížeče, ty se s nimi ovšem musí naučit pracovat. Ze současných prohlížečů to splňuje právě Edge, proto má navrch.

Microsoft ve svém dřívějším testu přehrával video z Netflixu. Jak prozradil, Edge jako jediný zvládl přijímat obraz ve full HD. Zbylé prohlížeče tedy vydržely kratší čas a přitom nabídly obraz v nižší kvalitě. Bavíme se o přehrávání pomocí HTML5, nikoli o videu v Silverlightu, které Netflix nadále podporuje. Mimochodem, jediný další podporovaný prohlížeč, který umožňuje streamování v HTML5 v rozlišení full HD, je Safari pod OS X.

Pro poskytovatele obsahu je rovněž důležité, že Edge podporuje ochrany PlayReady Content Protection a Protected Media Path, zatímco Chrome a Opera podporují Widevine a Firefox pak Widevine a Adobe Access.

Buď jak buď, zdá se, že aspoň pro přehrávání videa na webu je Edge nejlepší volba. Bohužel nám v něm ale stále něco chybí, což nám brání v tom, abychom jej používali jako hlavní prohlížeč. Doufejme, že Microsoft dotáhne šrouby. Částečně se to podaří Anniversary Updatu.

Zdroj: Windows Experience Blog

Proč Edge zajistí nejdelší výdrž při streamování videa? Naplno využívá Windows 10

Ohodnoťte tento článek!