V počítačové vědě je dnes nedostatek dívek, ale nebylo tomu tak vždy. Agentura NPR spočítala, že počet žen zabývajících se počítači stoupal od 60. až do 80. let, růstové tempo bylo prudší než u mužů. Vrcholem byl rok 1984, kdy počítačovou vědu v USA studovalo 37 % žen. Pak nastal sešup a podíl na stejných školách klesl pod 20 %.

Podíly žen v jednotlivých vědách
Podíly žen v jednotlivých vědách

Co se stalo? NPR nemá jednoznačnou odpověď, ale načasování na polovinu 80. let má jedno pravděpodobné vysvětlení – odstartoval boom osobních počítačů. Zatímco do té doby byly počítače výsadou firem a pracovali s nimi experti, osobní počítače sloužily často jen ke hraní. A byly to hračky, které rodiče kupovali synům, nikoliv dcerám.

Na nerdech s počítači stavěly tehdejší filmy, i reklamy v televizi se zaměřily na chlapce. Že se ženy nedostávaly k počítačům doma, se projevilo také ve školách. Patricia Ordóñez tvrdí, že byla velmi dobrá v matematice, proto šla vysokou studovat počítačovou vědu a elektrické inženýrství. Ve škole ale nebyla na takové úrovni jako muži, protože ti byli na počítače zvyklí z domova a pomáhaly jim také lépe řešit úlohy.

V 70. letech by se to prý stát nemohlo, protože všichni měli stejné šance. Nástup PC v 80. letech ale všechno změnil. Poprvé v životě začala dostávat trojky, proto nakonec tohoto oboru nechala a studovala cizí jazyky. (K počítačové vědě se vrátila až po více než deseti letech, kdy si udělala doktorát. Dnes sama učí na univerzitě v Portoriku.)

 

Nedostatek žen v IT začal nedávno řešit Google, který investoval 50 milionů dolarů do organizací, které mají podpořit zapojení dívek do programů na výuku počítačů.

Postavením žen v ICT vědách se podrobně zabývá Wikipedie nebo Women.edu. Na tamních stránkách si můžete přečíst profily důležitých programátorek, a to hned od té první. Ada Lovelace už 19. století navrhla algoritmus zpracovatelný počítačem (který tehdy ještě neexistoval). První počítačovou chybu také objevila žena – Grace Hopper –, a to už v roce 1945. O rok později pak ENIAC, první elektronkový počítač, naprogramovalo šest žen.

Zdroj: NPR

Ohodnoťte tento článek!