Proč zatím nepřecházet na Windows Phone 8.1? Čekáme na funkce i aplikace

0

Microsoft se už v dobách před uvedením osmé řady mobilního operačního systému z Redmondu snažil zavděčit fanouškům dlaždic tím, že přislíbil program pro nadšence. Tento program měl obejít výrobce hardwaru a operátory a umožnit úplně každému zájemci instalovat nejnovější aktualizace. Dokonce i testovat nové funkce.

Po mnoha měsících mlčení a myšlenkách o porušených slibech se Redmondští s programem pro nadšence vytasili. Stalo se to loni na podzim. Dnes si nejčerstvější Windows Phone ihned zpřístupní oficiálně pouze vývojáři. Na fanoušky společnost mrkla tím, že se jako vývojář může bezplatně zaregistrovat každý člověk. Pak už instalaci nic nebrání. Takový přístup zvolila zřejmě proto, aby se nedostala do přímého konfliktu s operátory.

Jak se to má s novými Windows Phone 8.1? Lze to shrnout jednoduše. Microsoft zpřístupnil nejčerstvější software nadšencům a současně uvolnil testovací vydání. Po zralé úvaze běžným uživatelům nedoporučuji, aby hned běželi a instalovali Windows Phone 8.1 na stávající smartphony.

Dlaždice potřebují lépe odladit

Říkalo se, že konečné sestavení vývojový tým vyprodukuje v polovině dubna. Oficiálně k tomu došlo. Nezapomínejme nicméně na to, že Windows Phone 8.1 jsou zatím dostupná v rámci programu Developer Preview, což je ukázka pro vývojáře. Tím by mělo být řečeno všechno. Na této základní kostře si vývojáři otestují aplikace a naučí je využívat nových API, aby byly v předstihu připraveny na širokou distribuci operačního systému do zařízení uživatelů po celém světě.

Program pro vývojáře přinesl zatím spíše testovací vydáníWindows Phone 8.1

Nenechte se mýlit, systém se jako pouhá ukázka skutečně chová. Ani to něco, co dostanete, není stoprocentně odladěné. Prvním argumentem proti mohou být např. problémy s výdrží. Nemálo uživatelů zaplnilo diskuze stížnostmi na to, jak moc se výdrž telefonu zhoršila. To mohu potvrdit i já, byť nepozoruji tak razantní propad jako někteří jiní uživatelé. Může to být způsobené tím, že nemám Cortanu.

Ta totiž nikdy nespí, jinak by její existence ostatně neměla význam. Navíc se mi telefon lehce zpomalil. Předchozí vydání systému bylo rychlé, po upgradu však lehké náznaky problémů s výkonem pozoruji. Pouze spuštění jednoznačně trvá kratší dobu. Možná by to vyřešil tvrdý reset, ale kdoví. Microsoft minimálně rozhodně čeká práce s optimalizací. Smartphonům snad dále pomůže, až výrobci hardwaru dodají nový firmware.

Windows Phone 8.1 Windows Phone 8.1

Developer Preview na vyšší verzi povýší pouze samotný operační systém. Když si počkáte, dostanete s největší pravděpodobností kompletní balení i s vylepšeními, která vyrobil někdo jiný než chlapci a dívky v Redmondu. Výrobce si minimálně ověří, že si systém s telefonem rozumí. Posledním varováním budiž znefunkčnění telefonu instalací. O tom jsem nicméně neslyšel. Naopak si většina uživatelů chválí, že po upgradu smartphone normálně funguje.

Ne každá novinka je určena pro Česko

Od oznámení Windows Phone 8.1 se pochopitelně těšíte na nejnovější funkce, jenže Developer Preview vás neuspokojí tolik, jak byste čekali. Český uživatel si Cortanu nevyzkouší, což jsme ovšem dopředu věděli. Leda byste měli telefon jednak v angličtině, jednak regionální nastavení přepnuli na americký region. Jazyk bude na překážku mnoha lidem. I kdyby vám nevadil, sotva vydržíte s regionálním nastavením, jež neodpovídá České republice.

Na Cortanu proto zapomeňte, momentálně se nejedná o dosažitelný cíl a funkci vhodnou pro běžného Čecha. I kdybyste všechny zmíněné trable podstoupili, pořád byste s asistentkou museli komunikovat anglicky, neboť českému slovu neporozumí. S Cortanou se naneštěstí nedílně pojí úzký kruh kontaktů a klidový režim.

Windows Phone 8.1 Windows Phone 8.1

Bez asistentky si tudíž nesestavíte tým oblíbenců, ale ani této skupině VIP nedovolíte, aby se vám dovolala v klidovém režimu. Protože v telefonu nebude vůbec přítomen. Microsoft aspoň slibuje, že závislost omezí a časem bude tichý režim k mání taktéž v zemích, kde se musí uživatelé obejít bez Cortany.

Další z výrazných funkcí momentálně hlásí nedostupnost v Česku. Klávesnice ve stylu Swype je opravdu skvělá a psaní zpříjemní a zrychlí. Naneštěstí Microsoft systém dosud nevybavil českým slovníkem, který je pro Swype nezbytným požadavkem. Teď tedy Čech dostane poměrně výrazně ořezanou verzi Windows Phone 8.1, když ji srovnáte s tou, co si nainstalují uživatelé ve Spojených státech.

Nové funkce mají áčko

Přestože se máme bavit o již hotovém produktu, slabší optimalizace naznačují, že tomu tak není. Že se zatím jedná o veřejný betatest, naznačuje dále absence slíbených funkcí. Žádný uživatel, dokonce ani ten americký, si neužije nových možností zamykací obrazovky. Ukázky na akci Build přitom vypadaly velice slibně.

 

Funkce ještě nebyla zpřístupněna, takže ji v tuto chvíli nevyužijete. I to je důvod, proč se s instalací nevyplatí pospíchat. A proč byste si možná raději měli počkat na oficiální distribuci. Jestliže systém není hotový ani kompletní, pro aplikace to platí zvlášť. Microsoft se netají tím, že usilovně pracuje na tom, aby odladil poslední chyby a nedodělky. Ukázkové sestavení Windows Phone 8.1 neobsahuje finální verze aplikací.

Za dobu, co systém používám, se jsem se stal svědkem mnoha aktualizovaných aplikací. Instalací Developer Preview riskujete, že to, co dobře fungovalo ve Windows Phone 8, nebude v novém systému zatím pracovat tak spolehlivě. Ještě více se scházející úpravy a optimalizace projevují na aplikací třetích stran. Stačí se podívat na jednu titěrnou drobnost, jež vás ovšem bude spolehlivě vyvádět z míry tak dlouho, dokud se neztratí z povrchu zemského.

Aplikace nejsou připravené

Microsoft přepracoval API pro sdílení. Kvůli tomu stávající aplikace zmizely z nabídky pro sdílení. Jak určitě víte, sdílet můžete prakticky cokoli, ať se jedná o odkaz na webovou stránku nebo třeba obrázek. V nabídce logicky objevíte Zprávy nebo e-mailové účty, čili nejzákladnější systémové součásti. Marně ale budete hledat Twittter, OneDrive nebo Evernote. Spěchat se proto ani v nejmenším nevyplatí.

Windows Phone 8.1 Windows Phone 8.1

Dejte vývojářům čas, ať své aplikace připraví na Windows Phone 8.1. Platí to i pro sociální aplikace. Facebook jako jediný využívá integrace se systémem (trpí avšak nestabilitou), ale Twitter například zatím nikoli. O tom jsme už ostatně něco napsali. Skype pro změnu ještě nepodporuje přechod na videohovor. Řada aplikací zatím nepodporuje průhlednost, takže na pozadí neuvidíte tapetu.

Situace se každým dnem zlepšuje. Instalace naopak přinesla i nějaké to příjemné překvapení. Díky Windows Phone 8.1 Developer Preview si funkce Data Sense pro správu FUP užívají úplně všichni uživatelé, nezávisle na operátorovi. Mé doporučení každopádně zní, abyste nechali systém a ekosystém pár týdnů zrát. Recenze Windows Phone 8.1 se sice už objevily, ale fakticky recenzují nehotový produkt.

Ohodnoťte tento článek!