Proces upgradu už vypadá jako instalace běžné aktualizace [Windows 10]

0

V jednom ze starších podcastů jsem si před mnoha týdny upozorňoval na to, že proces upgradu Desítek musí řadu lidí děsit. Proč? Na to, že Microsoft vylepšuje Windows, jsme nebyli zvyklí. Upgrady byly prováděny sporadicky a obvykle platilo, že člověk koupil nějakou verzi Windows s novým počítačem a s tou zůstal tak dlouho, dokud počítač sloužil. Jenže dnes máme Windows 10, která nejsou neměnná, právě naopak.

I běžní lidé jsou zvyklí na instalaci obyčejných aktualizací. Ty přichází v pravidelných cyklech a nikdy netrvají příliš dlouho. Rozhodně ne hodiny. V tom se ale upgrade liší. Protože při upgradu dochází v podstatě k instalaci nového systému, přičemž ale stávající obsah počítače musí být převeden do tohoto nového systému, žádá si takový proces podstatně víc času. Na pomalejším stroji, který je ale plný programů, může proces klidně trvat hodiny.

Proces upgradu na Windows 10 v1607
Proces upgradu na Windows 10 v1607

To je první věc, na kterou lidé nejsou zvyklí. Jak asi mohou reagovat, když dojde k automatickému restartu počítače a pak se třeba dvě hodiny dívají na obrazovku, jak se něco děje? Při takovém procesu je skoro až kritické uživatelky a uživatele uklidnit a vysvětlit, že teď mají počítač nechat v klidu pracovat a že se s jejich soubory a programy nic nestane. Tyto vysvětlivky vyskakují, ale až ke konci procesu.

V průběhu aspoň vidíte příkaz, že nemáte vypínat počítač. Dostávám se k jádru problému. Dalším a tentokrát zcela zbytečným problémem bylo totiž to, že upgrade vypadal úplně jinak než klasická instalace aktualizací. Zvyklí jsme byli na to, že počítač říká, že jsou instalovány aktualizace, kolečko se otáčí kolem své osy a vidíme procentuální průběh. Pak ale přišly upgrady. Nedělám si iluze, že je tento pojem většině běžných lidí neznámý.

Proces upgradu na Windows 10 v1607
Proces upgradu na Windows 10 v1607

Kritizoval jsem, že tento proces vypadá jinak. Snad si vzpomenete, že se uprostřed černé obrazovky objevil kruh a v něm procenta ukazující průběh. Dobrá zpráva zní, že Microsoftu došlo, že by to šlo i jinak a ve Windows 10 v1607 již upgrade vypadá podobně, jako by byla instalována běžná malá aktualizace. Domnívám se, že tím firma zažene většinu zmatků. Není důvod vizuálně rozlišovat dva procesy, které jsou pro uživatelstvo vlastně podobné. Výsledkem je v obou případech aktualizovaný systém.

Aspoň vizuální sjednocení procesu je to, co bylo pro začátek potřeba udělat. A Microsoft se tomu mohl vyhnout už na začátku, na rozdíl třeba od časové náročnosti, kterou zatím nelze obejít. V Redmondu ale pracují na tom, aby byl proces instalace jednodušší a aby nebylo nutné stahovat tak velké objemy dat. Třeba bude upgrade už příště zase o poznání příjemnější.

Proces upgradu už vypadá jako instalace běžné aktualizace [Windows 10]

Ohodnoťte tento článek!