Na internet prosákl obrázek procesoru Intel Sapphire Rapids. Mohlo by to být hodně pozoruhodné CPU: DDR5, PCIe 5.0, dokonce je prý čipletové a má uvnitř paměti HBM2. Akorát se asi Intelu vrátí prezentace, ve kterých se smál „lepeným“ procesorům.
V poslední době se Intel dostal pod tlak konkurenčního AMD. V noteboocích, kde již dokázal vydat 10nm procesory (zejména Tiger Lake), je na tom dobře, a i v herních desktopových počítačích se mu daří držet díky tomu, že zde tak nevadí velký deficit 14nm čipů v energetické efektivitě. Kde ale je technologické zaostání Intelu kvůli problémům 10nm procesu hodně viditelné, jsou serverové Xeony a od nich odvozené highendoté („HEDT“) procesory. Tam Intel nemá nic, čím by mohl reagovat na až 64jádrové Epycy a Threadrippery.
Šanci dohnat toto manko bude mít Intel zřejmě s procesory Sapphire Rapids, které by měly být mnohojádrovými příbuznými mobilních Tiger Lake s nejnovější konektivitou a technologiemi. A proč o tom všem teď mluvíme? Na internetu se totiž objevila první fotka tohoto procesoru, vzorek čipu Sapphire Rapids. Můžeme se tak konečně podívat, jak bude procesor, kterým by se Intel mohl či měl vrátit do hry, podívat.
Dlužno dodat, že to nemusí být jen serverová hra. Procesory Sapphire Rapids by Intelu také mohly umožnit opět se vrátit do highendového desktopu, který poněkud opustil po rozpačitém vydání (spojeném s dlouhou nedostupností) poslední generace čipů pro platformu X299, Cascade Lake-X. U těch zatím není v dohledu žádný nástupce a Sapphire Rapids vypadá jako nejbližší možnost, kdy by se to mohlo změnit.
Sapphire Rapids poprvé na fotce: čiplety jako u AMD, ale s pamětí HBM2
Fotka procesoru, který používá nový socket LGA 4677 (o něm už vlastně víme delší dobu) a nelze si ho tedy moc s ničím splést, se objevila na čínském webu Bilibili. Jde o ES vzorek, tedy zatím jen o zkušební verzi, která nemá finální takty. Frekvence je podle označení na rozvaděči tepla jen 1,3 GHz, ale toho si moc nevšímejte, rané ES mají takty vždy nízko obzvlášť ty s mnoha jádry. První ES verze Epyců Naples a Milan měly například takty okolo 1,4 GHz.
Zajímavé je, že podle leakera, který procesor ukázal, má prý Sapphire Rapids být čipletový procesor, podobně jako AMD Epyc. Uvnitř snad i tohoto vzorku by prý mohly být až čtyři výpočetní čiplety.
Ale navíc má také být uvnitř osazena paměť HBM2 sloužící jako velmi výkonná cache – rovněž až čtyři čipy (respektive pouzdra). To by dávalo 4096bitovou sběrnici a velmi vysokou propustnost, S 2,0GHz HBM2 až 1 TB/s. Ale pokud bude použitá HBM2e, mohlo by to být i víc. Kapacita této cache by mohla být 16 až 64 GB.
Tip: Víc o 10nm Xeonech: Sapphire Rapids má víc než 48 jader, DDR5, PCIe 5.0. Už příští rok
O Sapphire Rapids je známo, že tyto procesory budou mít osmikanálový řadič pamětí a budou již používat paměti DDR5 – proto nový socket. Podporovaná rychlost by snad mohla být DDR5-4800, tedy 4800 MHz efektivně, což by hned slibovalo o 50 % lepší propustnost než s osmikanálovou DDR4-3200.
Současně to budou první serverové procesory Intelu s podporou PCI Expressu 5.0, a to jen rok po té, co vyjdou Ice Lake-SP, první serverové Intely s PCIe 4.0. Počet jader těchto CPU by prý měl být minimálně 48 nebo víc. A co je důležité: výroba bude na vylepšeném 10nm procesu SuperFin, který nemá problémy s výkonem jako první verze v Ice Lake/Ice Lake SP.
Zda se tento procesor dostane i do highendového desktopu (jako konkurence pro Threadrippery/Threadrippery Pro), to zatím nevíme. Pouzdro s HBM2 a 4677 kontakty bude velmi komplexní, takže by se asi dalo čekat, že pokud se chystá workstation/desktopová verze, asi by mohl být použitý jiný socket podobnější LGA 2066 nebo LGA 3647. Taková levnější a jednodušší verze by mohla být také omezena na méně čipletů (a tím méně jader), nebo by neobsahovaly paměti HBM2.
Galerie: Informace a úniky k procesorům Intel Sapphire Rapids
Intel uvádí, že vzorky procesorů Sapphire Rapids už od něj dostávají vybraní partneři a zde zřejmě jeden z těchto vzorků vidíme. Podle firmy budou tyto procesory „kvalifikovány“ na konci letošního roku. To znamená, že vydání nastane až v roce 2022, může to ale být hned z jeho kraje.
Zdroje: VideoCardz, Bilibili, HXL (Twitter)
Akorát se asi Intel vrátí prezentace, v kterých se smál „lepeným“ procesorům.
asi tam má být jiná formulace
„Intelu“
https://www.pcgamer.com/intel-slide-criticizes-amd-for-using-glued-together-dies-in-epyc-processors/
napsal pro a proti …co je k nepochopení? Taky byla jiná doba …
Krásná ukázka toho, jak někdo nechápe psaný text.
V té prezentaci není nic o tom, že by se Intel vysmíval lepeným procesorům. Dokonce tam není ani nic o tom, že by jako nevýhodu prezentoval „lepení“. On tam jasně píše jako nevýhodu nekonzistentnost výkonu 4 slepených desktopových čipů, což byla pravda.
Presne jak rikas, nechapes psany text, „glued together“ vubec neni pouzito vysmesne, to je terminus officus pro ciplety, alespon u Holecku.
Jakmile jde o Intel, tak Radkova soudnost a schopnost racionalni diskuse casto odchazi na dovolenou 🙂
Jinak ten zesmesnujici ton „glued together“ je v tom vyrazu zrejmy.
No, „glued together“ je ještě relativně slušné vyjádření. K zesměšnění bych použil něco jako „mash-up“ 😉
Když dva dělají totéž není to totéž a neb časy se mění. Viz aktuální „lepení“ Intelího big.LITTLE https://www.cnews.cz/intel-hybrid-technology-big-little-procesory-lakefield-uvedeni-specifikace
A kolik ta hracka stoji? Dneska muzeme mit sbernice i pres fotony, IBM na to ma kremik, ale kdo by to zaplatil?
Tak to kolik to stojí Vám nejsem schopen odpovědět. Jenom mne pobavil ten starý posměšný článek od Intelu který jsem tehdy nezaznamenal v souvislosti s dnešním snažením big.LITTLE. Plivli si tak u Intelu na vlastní snažení.
Osobně si myslím, že big.LITTLE je slepenec nesourodého z nouze cnost. Domnívám se, že správné řešení je chiplety a zajištění lepšího řízení každého chipletu ve smyslu rozbití chipletu do logických částí které budou fungovat ala nejsi potřeba vypínám tě, teď jsi potřeba zapínám tě. Ale uvidíme v budoucnu jak to dopadne.
On to je spise takovy demonstrator kdy si vyzkouseli to co potrebuji ted pro ty svoje akceleratory ktere jsou opravdu krasny technologicky kousek, srdce nadsence plesa, ale vzhledem k cene a zpomaleni vyroby je potreba to nasadit jen tam kde to ma smysl, coz je bud highend nebo tyto specialni pripady, kdy ten kousek HW ma patricnou cenovku. Proto taky to muzou nasadit treba do Sapphire Rapids, ale urcite to nebude v mainstream CPU jeste nejaky cas. Nejen ze je to drazsi, ale i to nejaky cas trva vyrobit nez jen dat cipu nozicky a pustit ho do sveta. Tedy u Intelu spise plosky 🙂
@del42sa
Díky za upozornění, opraveno.
Modleme je ať je tohle „To znamená, že vydání nastane až v roce 2022.“ pravda.
A proč? Vy si chcete koupit nevýkonný zastaralý předražený serverový procesor?
Ne tento procesor si kupovat asi nebudu ale je důležité aby Intel začal plnit své sliby a hlavně ty ohledně výroby.
Už jsou někde dostupné testy výkonu či porovnání s konkurencí?
Otázka ovšem zní. Za jak dlouho připraví litr vody k varu na zalytí čaje?
On Intel začal u serverových čipů boostovat skrze navyšování spotřeby nebo jen pan odborník Rascal neví, o čem mluví?
Zapomnel jsem ze procesory Intelu odebiraji okolni teplo a premenuji jej na elektrickou energii.
Tak určitě, boj se změnou klimatu.
Rascale, ty si „zalývej“ vlastní hlavu, blbečku …dneska se tady opravdu sešla sestava AMD blivajzu, jeden vedle druhého, „odborníci“ na slovo vzatí 😀 Kdyby tyhle vaše bludy četli u Intelu, chčijou smíchy …
Jde o humor. Nechápu, proč to berete tak vážně. Vy také přece rád humoreskujete na stranu AMD, nebo si Vás snad s někým pletu? 🙂
Prosím, snažte se psát jako moudrý člověk a ne jako opice. Kvůli lidem jako Vy jsem přestal Cnews navštěvovat. Ať už je člověk fanatik jedné, nebo druhé značky, neznamená to že budeme urážet jeden druhého. Nebo chcete všem dát najevo, že jste jen obyčejný konzument dnešní doby? 🙂
Se divím, že redakce cnews není víc přísná a tohle toleruje.
😀
Řekl bych, že nikdy. Leda by ses tím čajem chtěl zalykat.
Procesory se navíc obvykle vypínají ještě před dosažením teploty varu vody, takže se obávám, že to dost dobře není možné. Dokonce ani u AMD.
Na Saphire Rapids se tesim. Po Epycu konecne zase neco inovativniho v x86 domene. Specificky CXL — to asi vypali rybnik power9/nv, AMX — po avx512 zase poradne rozsireni, nebehalo by to ale asi bez HBM coz je taky poradny krok. Jo, po letech preslapovani na miste Intel nakopnuty AMD zacina zase poradne zabirat. Roky 22/23 budou hodne zajimave.