První fotka procesoru Intel Sapphire Rapids: čiplety a HBM, 4677 kontaktů a takt 1,3 GHz

25

Na internet prosákl obrázek procesoru Intel Sapphire Rapids. Mohlo by to být hodně pozoruhodné CPU: DDR5, PCIe 5.0, dokonce je prý čipletové a má uvnitř paměti HBM2. Akorát se asi Intelu vrátí prezentace, ve kterých se smál „lepeným“ procesorům.

V poslední době se Intel dostal pod tlak konkurenčního AMD. V noteboocích, kde již dokázal vydat 10nm procesory (zejména Tiger Lake), je na tom dobře, a i v herních desktopových počítačích se mu daří držet díky tomu, že zde tak nevadí velký deficit 14nm čipů v energetické efektivitě. Kde ale je technologické zaostání Intelu kvůli problémům 10nm procesu hodně viditelné, jsou serverové Xeony a od nich odvozené highendoté („HEDT“) procesory. Tam Intel nemá nic, čím by mohl reagovat na až 64jádrové EpycyThreadrippery.

Šanci dohnat toto manko bude mít Intel zřejmě s procesory Sapphire Rapids, které by měly být mnohojádrovými příbuznými mobilních Tiger Lake s nejnovější konektivitou a technologiemi. A proč o tom všem teď mluvíme? Na internetu se totiž objevila první fotka tohoto procesoru, vzorek čipu Sapphire Rapids. Můžeme se tak konečně podívat, jak bude procesor, kterým by se Intel mohl či měl vrátit do hry, podívat.

Dlužno dodat, že to nemusí být jen serverová hra. Procesory Sapphire Rapids by Intelu také mohly umožnit opět se vrátit do highendového desktopu, který poněkud opustil po rozpačitém vydání (spojeném s dlouhou nedostupností) poslední generace čipů pro platformu X299, Cascade Lake-X. U těch zatím není v dohledu žádný nástupce a Sapphire Rapids vypadá jako nejbližší možnost, kdy by se to mohlo změnit.

Sapphire Rapids poprvé na fotce: čiplety jako u AMD, ale s pamětí HBM2

Fotka procesoru, který používá nový socket LGA 4677 (o něm už vlastně víme delší dobu) a nelze si ho tedy moc s ničím splést, se objevila na čínském webu Bilibili. Jde o ES vzorek, tedy zatím jen o zkušební verzi, která nemá finální takty. Frekvence je podle označení na rozvaděči tepla jen 1,3 GHz, ale toho si moc nevšímejte, rané ES mají takty vždy nízko obzvlášť ty s mnoha jádry. První ES verze Epyců Naples a Milan měly například takty okolo 1,4 GHz.

Vzorek procesoru Intel Sapphire Rapids Zdroj: Bilibili

Zajímavé je, že podle leakera, který procesor ukázal, má prý Sapphire Rapids být čipletový procesor, podobně jako AMD Epyc. Uvnitř snad i tohoto vzorku by prý mohly být až čtyři výpočetní čiplety.

Vzorek procesoru Intel Sapphire Rapids, spodní strana Zdroj: Bilibili

Ale navíc má také být uvnitř osazena paměť HBM2 sloužící jako velmi výkonná cache – rovněž až čtyři čipy (respektive pouzdra). To by dávalo 4096bitovou sběrnici a velmi vysokou propustnost, S 2,0GHz HBM2 až 1 TB/s. Ale pokud bude použitá HBM2e, mohlo by to být i víc. Kapacita této cache by mohla být 16 až 64 GB.

Tip: Víc o 10nm Xeonech: Sapphire Rapids má víc než 48 jader, DDR5, PCIe 5.0. Už příští rok

O Sapphire Rapids je známo, že tyto procesory budou mít osmikanálový řadič pamětí a budou již používat paměti DDR5 – proto nový socket. Podporovaná rychlost by snad mohla být DDR5-4800, tedy 4800 MHz efektivně, což by hned slibovalo o 50 % lepší propustnost než s osmikanálovou DDR4-3200.

Současně to budou první serverové procesory Intelu s podporou PCI Expressu 5.0, a to jen rok po té, co vyjdou Ice Lake-SP, první serverové Intely s PCIe 4.0. Počet jader těchto CPU by prý měl být minimálně 48 nebo víc. A co je důležité: výroba bude na vylepšeném 10nm procesu SuperFin, který nemá problémy s výkonem jako první verze v Ice Lake/Ice Lake SP.

Únik ze slajdů Intel ukazující některé parametry Sapphire Rapids Zdroj: Chiphell

Zda se tento procesor dostane i do highendového desktopu (jako konkurence pro Threadrippery/Threadrippery Pro), to zatím nevíme. Pouzdro s HBM2 a 4677 kontakty bude velmi komplexní, takže by se asi dalo čekat, že pokud se chystá workstation/desktopová verze, asi by mohl být použitý jiný socket podobnější LGA 2066 nebo LGA 3647. Taková levnější a jednodušší verze by mohla být také omezena na méně čipletů (a tím méně jader), nebo by neobsahovaly paměti HBM2.

Galerie: Informace a úniky k procesorům Intel Sapphire Rapids

Intel uvádí, že vzorky procesorů Sapphire Rapids už od něj dostávají vybraní partneři a zde zřejmě jeden z těchto vzorků vidíme. Podle firmy budou tyto procesory „kvalifikovány“ na konci letošního roku. To znamená, že vydání nastane až v roce 2022, může to ale být hned z jeho kraje.

Zdroje: VideoCardz, Bilibili, HXL (Twitter)

První fotka procesoru Intel Sapphire Rapids: čiplety a HBM, 4677 kontaktů a takt 1,3 GHz
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 9 hlasů

25 KOMENTÁŘE

    • Rascale, ty si „zalývej“ vlastní hlavu, blbečku …dneska se tady opravdu sešla sestava AMD blivajzu, jeden vedle druhého, „odborníci“ na slovo vzatí 😀 Kdyby tyhle vaše bludy četli u Intelu, chčijou smíchy …

     • Jde o humor. Nechápu, proč to berete tak vážně. Vy také přece rád humoreskujete na stranu AMD, nebo si Vás snad s někým pletu? 🙂

      Prosím, snažte se psát jako moudrý člověk a ne jako opice. Kvůli lidem jako Vy jsem přestal Cnews navštěvovat. Ať už je člověk fanatik jedné, nebo druhé značky, neznamená to že budeme urážet jeden druhého. Nebo chcete všem dát najevo, že jste jen obyčejný konzument dnešní doby? 🙂

      Se divím, že redakce cnews není víc přísná a tohle toleruje.

  • 😀
   Řekl bych, že nikdy. Leda by ses tím čajem chtěl zalykat.
   Procesory se navíc obvykle vypínají ještě před dosažením teploty varu vody, takže se obávám, že to dost dobře není možné. Dokonce ani u AMD.

 1. Na Saphire Rapids se tesim. Po Epycu konecne zase neco inovativniho v x86 domene. Specificky CXL — to asi vypali rybnik power9/nv, AMX — po avx512 zase poradne rozsireni, nebehalo by to ale asi bez HBM coz je taky poradny krok. Jo, po letech preslapovani na miste Intel nakopnuty AMD zacina zase poradne zabirat. Roky 22/23 budou hodne zajimave.