Že mezi společností Apple a koncernem Samsung nepanuje zrovna přátelství, je už asi notoricky známá věc. Applu Samsung vadí coby hlavní konkurent v oblasti chytrých telefonů a pokusil se ho zastavit sérií soudních sporů. Zároveň je ale firma na korejském konkurentu téměř existenčně závislá, neboť Samsung do jejích telefonů dodává velké množství komponent a navíc jsou to jeho továrny, kde Apple vyrábělo své procesory řady A. To se sice firma pokusila překonat tak, že výrobu nejnovějšího čipu A8 přenesla do TSMC, teď to ale vypadá, že se bude muset do náruče Samsungu zase vrátit.

Podle zpravodajského webu BusinessKorea uzavřel Apple se Samsungem smlouvu na výrobu procesoru, jenž bude srdcem připravovaných chytrých hodinek Watch. Má jít o SoC s označením S1, lépe řečeno o pouzdro integrující několik různých čipů a dalších komponent. Vzhledem k velmi malým rozměrům a zároveň požadavku na co nejdelší výdrž na baterie, by Apple potřeboval co nejpokročilejší výrobní postup. Je možné, že Samsung byl zvolen proto, že 20nm výroba u TSMC se ukázala být nedostačující.

S1, procesor pro hodinky Apple Watch
S1, procesor pro hodinky Apple Watch

Bohužel není známo, na jakém konkrétním procesu si Apple výrobu (pokud je zpráva pravdivá) objednal. Jak podotýká web KitGuru, Samsung se více orientuje na výrobu mobilních čipů a má zkušenosti z produkce vlastní řady SoC Exynos. Naopak TSMC uzpůsobuje svůj proces pro širší spektrum využití, neboť jejími klienty jsou i výrobci GPU, výkonnějších CPU, FPGA a dalších produktů. Není proto nereálné, že by Apple v továrnách Samsungu mohl docílit vyšší úspornosti než s TSMC. S1 také nejspíš bude mít zabudovanou paměť NAND i DRAM, které Samsung sám vyrábí a tedy by mohl náskok i ve zkušenostech sjejich integrací.

Apple Watch
Apple Watch

 

14 nm = Samsung?

Návrat Apple k Samsungu se ale možná nebude týkat jen procesoru S1. BusinessKorea dále píše o tom, že firma možná bude Samsung znovu potřebovat i pro výrobu čipů pro mobily a tablety. Ty se sice nyní rodí v TSMC, v příští generaci čipů založené na 14nm výrobním procesu s 3D tranzistory typu FinFET ale prý opět přijdou ke slovu linky Samsungu. TSMC má sice mít už příští rok k dispozici srovnatelný proces označený 16FF (16nm FinFET), Apple ale zřejmě přes nepřátelské vztahy dalo přednost původnímu výrobnímu partnerovi.

 

Důvody k takovému kroku nejsou známy, mohly by ale spočívat v tom, že proces Samsungu například umožnil dřívější start výroby, nižší cenu, nebo si od něj Apple slibuje lepší výsledky. Spekulovat by se asi dalo i o tom, že Apple chce rozložením výroby mezi dvě různé továrny omezit riziko, že se z nějakého důvodu produkce zadrhne. Apple je na příjmech z iPhonů a iPadů plně závislý, takže výpadek ve výrobě nezbytných čipů by přišel draho. Z tohoto úhlu pohledu má 14nm proces Samsungu jednu výhodu. Tuto technologii si totiž licencovala výrobna GlobalFoundries, která by tak na 14 nm měla být se Samsungem kompatibilní. Apple tím pádem bude moci výrobu přesunout do jejích továren či je mít jako záložní zdroj. A tato „konkurence“ by mu možná mohla dovolit i zatlačit na cenu, což je u Applu obvyklá strategie.

Zdroje: KitGuru, BusinessKorea

Ohodnoťte tento článek!