Procesorům Itanium je konec. Intel vydává poslední modely, novou generaci už nedokončil

7
Procesor Intel Itanium 2 z doby, kdy tato architektura ještě měla větší význam (Foto: Konstantin Lanzet, Wikimedia Commons)

Procesory Itanium to v životě neměly lehké. Začaly pod stigmatem architektury, kterou se Intel možná snažil vytěsnit „de facto standardní“ instrukční sadu x86, v níž čelil konkurenci, něčím novým, na co by mohl mít stoprocentní monopol. To samo asi leckoho přimělo přát jim neúspěch a poté je hanlivě označovat „Itanic“. Itanium to mělo komplikované také tím, že používá mezi výkonnými CPU velmi exotickou koncepci VLIW a je silně závislé na optimalizaci při kompilování programu. Příčin je každopádně asi víc, ale tyto procesory definitivně končí. Intel nyní vydal jejich nové modely pro přetrvávající zákazníky (v mission-critical serverech je používá hlavně HPE, enterprise část HP), jenže zároveň oficiálně uvedl, že jsou to ty úplně poslední, po nichž už Itanium žádnou budoucnost mít nebude. A váhy tomu ještě dodává, že i s touto poslední aktualizací přijde exotická platforma zkrátka – Intel ji zdá se zařízl zcela bez sentimentu.

 

Poslední Mohykán je spíše symbolický

Poslední výdech (jak to nazval komentátor webu AnandTech) této architektury přichází nyní v podobě procesorů Itanium 9700, která Intel vydal téměř potají. Toto finální „oživení“ platformy přichází po velmi dlouhé době, současná generace 9500 s kódovým označením Poulson je totiž na trhu už od roku 2012. Již tou dobou bylo jasné, že Itania eventuálně skončí, nicméně ve světě „big iron“ hardwaru takové odcházení trvá dlouhou dobu (HPE například své servery Integrity s těmito CPU podporuje až do roku 2025). A proto Intel ještě jednu generace VLIW procesorů s architekturou původně nazvanou „EPIC“ plánoval, a to pod označením Kittson.

Procesory Itanium 9700 jsou právě tímto posledním updatem, nicméně se zdá, že nakonec je mnohem menší, než se doufalo. Kittson měl totiž přinést 22nm výrobní postup (z kterého se ale během let, která uběhla, také stala dávná minulost) a zřejmě i další novinky, coby nový čip. Zdá se ale, že Intel tento projekt kompletně zrušil a pod jeho kódovým označením nyní vychází jen refresh původních Itanií Poulson, vyráběný zřejmě stále 32nm procesem z roku 2010. Itanium 9700 proti původním čipům nakonec zdá se nabízí jen vyšší frekvenci, například blokový diagram publikovaný Intelem je identický. Původní plány byly mnohem ambicióznější. Počítalo se třeba s tím, že by Itania měla stejná modernější „uncore“ a konektivitu, jako Xeony, takže by existovaly dvě srovnatelné rodiny serverových CPU se společným socketem, které by se lišily architekturou jader.

Itanium má v dokumentaci společné blokové schéma s generací 9500
Itanium má v dokumentaci společné blokové schéma s generací 9500

Čipy Poulson/Kittson se skládají z 3,1 miliardy tranzistorů (pro srovnání, 14nm Broadwelly-EP jich mají 7,2 miliardy) a obsahují čtyři nebo osm jader s technologií HT, takže zpracovávají 8 nebo 16 vláken. TDP čtyř vydaných modelů se pohybuje od 130 do 170 W. Procesory budou patřit do stejných základních desek a serverů jako Poulsony, takže také podporují stejné paměti, jen DDR3 na taktu 1066 MHz.

 Model Jádra  Takt (základ) L3 Cache TDP Cena
Itanium 9760 8 2,66 GHz 32 MB 170 W 4650 USD
Itanium 9750  4  2,53 GHz 32 MB 170 W 3750 USD
Itanium 9740  8 2,13 GHz 24 MB 170 W 2650 USD
Itanium 9720  4  1,73 GHz 20 MB 130 W 1350 USD

 

Specifikace nově dostupných modelů (Itanium 9720, 9740, 9750 a 9760) můžete vidět zde v tabulce. Intel zvýšil takty dvěma nejdražším modelům, kdežto dvěma nižším zdá se nikoliv. Nastalo tedy něco podobného přeznačování známému z grafických karet – jen v o dost delším časovém horizontu. Zrychlení frekvence není příliš vysoké, Intel přidal jeden 133MHz stupínek navíc, takže Itanium 9760 má takt 2,66 GHz místo 2,53 GHz a Itanium 9750 2,53 GHz místo 2,40 GHz. Hrubý výkon tak stoupne kosmeticky o 5,1 %, respektive o 5,4 %.

Intelu slouží ke cti, že se staronovost řady 9700 nesmaží příliš zakrývat
Intelu slouží ke cti, že se staronovost řady 9700 nesmaží příliš zakrývat

Poslední generace Itania tak vypadá jako něco, do čeho se Intelu ani moc nechce a dochází k tomu asi hlavně kvůli zachování tváře, případně kvůli dřív uzavřeným smlouvám a závazkům. Lze říci, že poslední Itanium nakonec jde na trh, i když bylo ve skutečnosti zrušeno. HP coby hlavní extantní zákazník z toho asi radost nemá, ale tato situace se pekla dlouho a všichni zúčastnění měli čas na to, aby se na ni připravili. Kittson, který není tak úplně Kittson, tak asi nezavdá nějakým dramatům.

Procesorům Itanium je konec. Intel vydává poslední modely, novou generaci už nedokončil
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

7 KOMENTÁŘE

    • Ono to má svůj důvod. Přestože to někdo označuje za „Itanic“, tak 5-10 let vydělával více, než celé AMD…resp přesněji řečeno příjmy z něj byly vyšší, než příjmy AMD.
      Celkem blbě se dohledávají čísla, ale pro představu – v roce 2006 byly příjmy z Itania okolo 3,5 miliardu USD a dále rostly. Nevím kdy byl vrchol, ale ještě kolem roku 2012 jsem četl něco o 4-5 mld USD.

  1. Uvidíme či ich bude HP tiež žalovať. S vývojom skončili približne v rovnakej dobe ako Oracle, takže by z toho mohli tiež vytrieskať pár miliárd.

    btw.: smutné je, že tú architektúru smerovali úplne nesprávnym smerom. Na databázový kód kde je kopa nepredvídateľných skokov sa statický sheduling evidentne nehodí. 😀

    Namiesto toho to mali aplikovať priamo ako HPC solver s čo najvyšším GFlops. Alebo deep learning… Len by to muselo vyrábať TSMC, aby tam dostali viac a výkonnejších tranzistorov.